Technika a Internet

Príbeh za vznikom firmy Hewlett-Packard

8200
0
Zdieľaj

Hewlett-Packard, väčšine známa pod skráteným názvom HP, je spoločnosť, ktorá sa venuje tvorbe softwarových a hardwarových komponentov do počítačov, ktoré sú známe po celom svete. Najznámejšie sú pravdepodobne ich notebooky, ktoré si ľudia obľúbili vďaka ich kvalite a prijateľnej cene. V dnešnej dobe svoje produkty distribuujú do celého sveta, ale ako to bolo keď firma ešte len začínala?

Bill HewlettDavid Packard spolu ukončili štúdium na univerzite v Stanforde v roku 1935. Štyri roky potom si založili spoločnosť HP, do ktorej vložili 538 dolárov. Rozhodovanie, či bude meno firmy HP alebo PH, údajne vyriešili jednoduchým hodením mincou. Verejnou, plne funkčnou firmou sa HP stala 6. novembra v roku 1957.

Po viacerých projektoch, ktoré nemali veľmi veľký úspech sa nakoniec uchytil oscilátor – model HP200A. Novinka, ktorú pridali spočívala v malej žiarovke, ktorá slúžila ako rezistor závislý na teplote. Svoj výrobok predávali za 54 dolárov, zatiaľ čo konkurencia v tej dobe predávala svoje za zhruba 200 dolárov. Tento krok zníženia ceny im veľmi pomohol k rozbehnutiu biznisu, keďže záujem o ich výrobky bol z dôvodu veľmi nízkej ceny vysoký. Model 200 sa predával až do roku 1972, posledný model tejto série sa nazýval 200AB. Zaujímavosťou je, že jedna z prvých väčších objednávok bola od Walt Disney Productions. Disney ich zvukotechniku potreboval na prehrávanie filmu Fantasia.

Cesta predaja počítačov sa pre HP začala v roku 1966, keď predstavili prvý počítač. Nazýval sa HP 2116A a jeho úlohou malo byť uľahčenie práce v zamestnaniach, kde boli dovtedy používané mechanické prístroje a počítač by im pri práci veľmi pomohol. Prvý kus 2116A bol predaný Woods Hole –  oceanografickej inštitúcii, ktorá ho viac ako 10 rokov používala na výskumy priamo na lodi.

V roku 1967 zariadili posun v oblasti fyziky vytvorením atómových hodín, ktoré nastavili svetový štandard pre čas presný na miliontinu sekundy. Tieto hodiny sa používajú pri aktivitách, ktoré musia byť absolútne presné. Jedná sa napríklad p navádzanie lietadiel aby sa nezrazili, riadenie telekomunikačných systémov alebo dokonca riadenie vesmírnych letov. V roku 1982 HP predstavili prvý ručný počítač – HP 75C. Sám o sebe v tej dobe toho veľa nevedel urobiť, ale dokázali ste ho pripojiť k viacerým iným zariadeniam, ako prehrávač kaziet alebo tlačiareň. Tento produkt sa považuje za začiatok prenosnej technológie. O rok neskôr prišli s počítačom, ktorý mal dotykovú obrazovku. Meno tohto produktu bolo HP Touchscreen PC.

Táto elektronika od firmy HP je mnohými ľuďmi považovaná za prvých predchodcov dnešných technológií. Z 2116A sa vyvinul dnešný stolový počítač, HP 75C bol základom pre notebooky, alebo tablety a počítače s dotykovou obrazovkou je ešte aj v dnešnej dobe vidieť skôr zriedkavo. HP sa rozhodne dá považovať za spoločnosť, ktorá má na vývoji technológií značný podiel.