Technika a Internet

Z garáže na vrchol! Toto je história spoločnosti Apple

10474
0
Zdieľaj

Apple je v dnešnej dobe veľmi populárnou firmou. Preslávili sa svojimi počítačmi, tabletmi, ale najčastejšie sa asi stretnete s ich mobilmi – kto by dnes nepoznal iPhone? Ich elektronika ale nie je práve lacná v porovnaní s konkurenciou, preto sa ľudia rozdelili na dve skupiny. Jedna hovorí, že kúpiť si iPhone je zbytočne drahé, druhá skupina si výrobky od Apple iba vychvaľuje a obhajujú to prepracovaným vzhľadom, kvalitou, iOS systémom a ďalšími výhodami oproti konkurenčným telefónom. Ak sa chcete dozvedieť, akú cestu si táto firma prešla, čítajte ďalej.

Všetko oficiálne začalo, keď 1. apríla 1976 založili Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne firmu Apple v Kalifornii, ktorá mala predávať prvé počítače. Jobs s Wozniakom vlastnili po 45% podieloch firmy, Wayne 10%. Prvá objednávka prišla od miestneho maloobchodníka, ktorý požiadal o 50 počítačov po 500 dolároch za kus. Wayne si povedal, že toto nemajú ako zvládnuť, keďže ich pracovisko bola jedna nie veľmi veľká garáž. Svoj podiel vo firme predal za 800 dolárov. Jobs s Wozniakom boli schopní dodať všetkých 50 počítačov a to do 30 dní. Ak by Wayne nepredal svoj podiel, v dnešnej dobe by sa jeho hodnota pohybovala v miliardách dolárov.

Apple sa v priebehu času dokázal dostať do stavu, kedy sú ich zákazníci až závislí na ich produktoch. Ak si niekto raz kúpi iPhone, väčšinou pri ňom už ostane. Často je to pripisované práve operačným systémom, ktorý Apple do svojej elektroniky dáva. Sú to  na pohľad veľmi jednoduché systémy, ktoré vždy fungujú tak, ako ich používateľ chce. To je jeden z dôvodov, prečo ľudia nie sú schopní prejsť z iPhonu na mobil s Androidom, pravdepodobne si zvyknú na poskytnuté pohodlie.

Jedna z najdôležitejších udalostí vo vývoji firmy Apple prišla 15. augusta 1998, kedy Apple predstavil prvý iMac. Vzhľadom na technologický posun, ktorý týmto urobili, boli Applu odpustené všetky „chyby“, ktoré dovtedy mohli zákazníci zažiť. V roku 2001, po niekoľkých rokoch vývoja prišiel aj Mac OS X – operačný systém špeciálne pre ich notebook, ktorý mal vyhovovať aj nenáročným používateľom, ale aj profesionálom. Mac OS X bol krok, ktorý Apple po menšej kríze vrátil do zisku. Prenosný prehrávač hudby neskôr v tom roku bol už iba „čerešničkou na torte“. Keď v roku 2010 prišiel aj prvý iPad, Apple rozbehol svoje predaje naplno, majetok firmy začal prudko stúpať a darí sa im dodnes.

Nech už ste na strane Apple, alebo sa držíte skôr Android a Windows zariadení, musíte uznať že firma Apple dokázala niečo, o čom môžu iné spoločnosti iba snívať. Dnes už majú toľko zákazníkov, hlavne v Spojených štátoch, že finančné problémy ich ešte dosť dlhú dobu určite trápiť nebudú.