Životný štýl

Prosecco. Toto ste o ňom nevedeli.

2005
0
Zdieľaj

 

Prosecco aj šampanské sú šumivé vína, ktoré vyzerajú v pohári veľmi podobne.

Šampanské si v priebehu rokov vybudovalo pozíciu luxusného produktu. Vzhľadom na vysoký dopyt, ochotu ľudí priplatiť si za kvalitu a vyššiu náročnosť pri jeho produkcii, si toto šumivé víno z regiónu Champagne stále drží svoju vysokú cenu.

Charakteristicky svieža a ovocná chuť Prosecca sa ľahko vychutnáva a vďaka relatívne nízkej cene je stále obľúbenejšou alternatívou šampanského. Okrem toho sa mu podarilo vyplniť dieru na trhu vín s bublinkami.

Prosecco prinieslo nový trend, a to vychutnávať si šumivé víno aj v bežné dni, nie len pri oslavách a prípitkoch.

To, čo dnes nazývame „Prosecco“, sa považuje za ten istý nápoj, ktorý Rimania označujú ako „Puccino“ v starých spisoch. Pôvodne malo ísť o ľahké víno, ktoré má voňať po jablkách. Hoci bežní ľudia obľubujú piť tento alkoholický nápoj s jahodami, práve jablká sú podľa talianov tým ovocím, ktoré chuť Prosecca vyzdvihnú najlepšie. Od 18. storočia pestovanie hrozna Glera výrazne vzrástlo a z Prosecca sa stal ziskový obchod s vývozom aj do okolitých krajov.

Pre zachovanie kvality produktu boli prijaté prísne kvalitatívne normy vzťahujúce sa na konkrétnu odrodu, metódu výroby a presné určenie územného pôvodu. Prosecco sa vyrába výlučne v dvoch susedných regiónoch Veneto a Friuli-Venezia Giulia na severovýchode Talianska a len Prosecco vyrábané v tejto oblasti môže niesť túto značku. Podľa zóny pestovania a produkcie rozlišujeme dva typy: DOC a DOCG. Kategória DOCG je kvalitatívne vyššia ako DOC. Je to pre polohu viníc, hektárový výnos, spôsob zberu, ale aj spracovania. DOCG sú vinice zvyčajne na strmších svahoch vo vyšších nadmorských výškach, hektárový výnos je spravidla nižší a kvalita hrozna vyššia.

Pravé Prosecco musí obsahovať minimálne 85 % bobúľ hrozna Glera. Toto sa zvyčajne mieša s inými miestnymi odrodami, ako sú Verdiso, Perera a Bianchetta, alebo dokonca Pinot Bianco, Pinot Grigio alebo Chardonnay. Hrozno k výrobe prosecca sa pestuje v teplejšom podnebí a má tak výraznejšie ovocné a kvetinové vône príznačné pre dozreté ovocie. Bublinky Prosecca sú ľahšie, penivejšie a o niečo kratšie šumia v pohári ako v prípade iných šumivých vín.

Pravé Prosecco musí mať vždy korkovú zátku. Akékoľvek zmeny v jeho názve a označenia sú považované za napodobeniny.

Zatiaľ čo pri rôznych druhoch vína si pestovatelia môžu dovoliť jemné odchýlky v chuti, Prosecco musí chutiť každý rok rovnako. Toto je považované za snáď najväčšiu výzvu pri jeho výrobe.

Aby vám vydržalo kvalitné Prosecco čo najdlhšie, neskladujte ho v chladničke. Korok totiž pri nízkych teplotách vysychá a následne cez neho ľahko unikajú bublinky. Do chladničky ho teda dávajte vychladiť maximálne 24 hodín pred konzumáciou.