Domácnosť a Záhrada

Psychológia bývania.

3062
0
Zdieľaj

Často počujeme rôzne rady o tom, ako zdravo jesť, mať dostatok pohybu, vyhýbať sa stresu, byť pozitívny a tak ďalej. O správnom bývaní sa už ale toľko nehovorí, pritom má na naše zdravie zásadný vplyv. Poďme si ukázať pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť k tomu, aby sa vám lepšie bývalo a boli ste spokojnejší.

Nebudeme vychádzať zo žiadnej novinky alebo výmyslov poslednej doby, práve naopak. Počuly ste už o starom čínskom učení zvanom Feng-šuej (Feng Shui)? Jedná sa o umenie, ktoré udržuje v rovnováhe vietor (feng) a vodu (shui). Feng shui sa zaoberá vzťahom člověka a životného priestoru, v ktorom sa bežne pohybuje. Nejedná sa o nič zložité a nepotrebujete pritom ani poznať do detailu čínsku literatúru. Spravidla stačí upraviť rozmiestnenie nábytku a ďalších vecí v domácnosti (či už sa jedná o postele, elektroniku alebo rastliny) tak, aby bolo rozloženie v súlade s prírodnými silami a energiami.

Harmónia a súlad

Možno ste o tom takto nikdy nepremýšľali, ale fakt, že sa vám zle spí, alebo sa v spálni často zbytočne hádate s vašou drahou polovičkou, môže mať na svedomí práve tok negatívnej energie. Našťastie sa tomu dá ľahko predísť.

Práve v spálni si totiž ukážeme, ako využiť principy Feng Shui a vytvoriť tak miesto kľudu a vyrovnanosti. Dobrá posteľ a matarace sú toho neoddeliteľnou súčasťou, ale nie jedinou.

Hlavným a najdôležitejším prvkom spálne je posteľ. Ideálne by to mala byť posteľ z masívu so solídnym zadným čelom, ktoré poskytuje ochranu a veľa pozitívnej energie. Pokiaľ odhliadneme od Feng-shui, aj z pohľadu psychológie dodáva masívna posteľ pocit bezpečia a ochrany. Akokoľvek sa môže zdať, že v dnešnej dobe a v bezpečí vášho bytu alebo domu je táto vlastnosť zbytočná, opak je pravdou – psychologický efekt má obrovský vplyv na psychickú pohodu a dobrý pocit. Posteľ by mala byť dostupná z obidvoch strán a nemali by chýbať ani nočné stolíky. Dôležité sú matrace, ktoré by mali byť nové (nie po predošlých majiteľoch, nemusia totiž prechovávať dobrú energiu) a ideálne kvalitné.

Nezanedbávajte ani ostatný nábytok, v spálni by ste nemali mať televíziu, počítač ani akvárium. Obrazy si vyberajte rozumne, najlepšie také, ktoré vo vás vyvolávajú pozitívne pocity. V spálni majte matné, teplé svetlo a celkovo by mala byť spálňa zariadená v teplých príjemných farbách.

Posteľ neumiestňujte priamo oproti otvoreným dverám, ani do priamej línie s dverami. Prúdi nimi veľké množství energie, ktorá by vás mohla ovplyvňovať. Zároveň posteľ neumiestňujte priamo oproti oknám. Pokiaľ chcete mať v spálni zrkadlo, tak na mieste, z kterého sa v ňom z postele nebudete vidieť.

Vyskúšané za vás

Zdá sa vám to všetko pritiahnuté za vlasy? Verte, že to tak nie je, inak by tieto zásady nevydržali tak dlhú dobu. Samozrejme nemusíte dodržiavať všetky rady, no skúste minimálne tie, ktoré sa týkajú postele a matraca. Po čase uvidíte, že do spálne chodíte ešte radšej než předtým, a možno si sami nájdete ďalšie odporúčanie, ako si ľahko vylepšiť bývanie a tým aj samotné žitie.