Dobrá rada

Pustite sa do renovácie schodiska

1549
0
Zdieľaj

Nič nevydrží večne. Aj kvalitné drevené schody sa časom poškodia. A pretože schodisko má okrem funkcie doviesť nás o poschodie vyššie aj funkciu dekoratívnu, nemali by sme naň pri starostlivosti o dom zabúdať. Ak sa renovácia vykoná včas, hravo ju zvládnete sami a nebude ani nutné volať na pomoc odborníkov.

Poškrabané schody a olúpané zábradlie stráca na atraktivite a časom aj na bezpečnosti. Ak vás teda cestou do vrchného poschodia bijú do oči škrabance na dreve a rukami drhnete o odlupujúcu sa farbu zábradlia, je načase niečo s tým spraviť. Ak zvolíte správne prostriedky, zvládnete renováciu schodiska svojpomocne.

Začnite drevenými schodmi

Skôr než sa dáte do opravy, počítajte s tým, že vstup do vyšších poschodí budete musieť na istý čas oželieť, kým všetko na schodisku dobre preschne. V tomto smere sa naozaj nevyplatí ponáhľať. Pred renováciou dôkladne skontrolujte stav každého schodu. Ak ho „zdobia“ ryhy, alebo dokonca registrujete zošliapané miesta, bude nutné vziať si na pomoc brúsku. S jej pomocou najprv dôkladne odstráňte starý lak. Praskliny a menšie diery vytmeľte, nechajte dobre preschnúť a potom pomocou jemného šmirgľového papiera zľahka prebrúste, aby bol povrch dokonale hladký. Vzniknutý prach odstráňte vysávačom. Takto budete mať povrch schodov pripravený na lakovanie.

Určite nepodceňujte voľbu laku, ktorým schody natriete. Mal by zaistiť krásny vzhľad a zároveň vytvoriť mechanicky odolný povrch. Vyskúšajte preto Xyladecor Podlahový lak, ktorý schodom dodá hodvábny povrch odolný proti oteru. Lak nanášajte štetcom v smere vláken dreva a na vytvorenie dlhodobej ochrany aplikujte aspoň 2 až 3 vrstvy, každú pritom nechajte dôkladne preschnúť.

Nezabudnite ani na zábradlie

Súčasťou schodiska je i zábradlie, na ktoré by ste pri renovácii nemali zabudnúť. Zašlé a zašpinené zábradlie nebude dobrou vizitkou vášho domu. Ak je z dreva, platia pre jeho opravu rovnaké pravidlá ako v prípade drevených schodov. V mnohých domoch je však možné nájsť aj klasické kovové zábradlie, na ktorom sa poškodenie najčastejšie prejavuje koróziou alebo olúpanou farbou. Tieto vady je nutné pred aplikáciou nového náteru odstrániť.

Najlepší výsledok prinesie drôtená kefa, vŕtačka s drôteným nástavcom alebo uhlová brúska so šmirgľovým kotúčom. Ostatné časti zábradlia obrúsime šmirgľovým papierom. Obrúsený povrch je nutné riadne omiesť a umyť vodou s prídavkom saponátu. Povrch sa tak odmastí a náter sa lepšie prichytí. Hammerite Priamo na hrdzu Kováčska farba je ideálnou voľbou, keďže ju môžete nanášať priamo na skorodovaný kov bez nutnosti základovej farby. Farbu aplikujte štetcom aspoň v 2 vrstvách v rozostupe minimálne 6 hodín.