Technika a Internet

Registrácia obchodnej značky: Ako súvisí s vašou doménou? 

1647
0
Zdieľaj

Internetové domény spôsobili mnohým podnikateľom riadne vrásky na tvári. Aký je rozdiel medzi značkou a názvom firmy, internetovou doménou a registrovanou obchodnou značkou? Radi vám poradíme pri rozhodovaní o novom názve vašej značky.

Overte si dostupnosť

Je jasné, že nemôžete vašu firmu pomenovať rovnako, ako je už pomenovaná iná známa automobilka, výrobca nealkoholických sýtených nápojov alebo najväčšia sieť fastfoodov. Pri registrácii novej ochrannej známky si teda poriadne rozmyslite celý názov. Najväčšími klišé sú napríklad firmy končiace na „EX“ a „AZ“. Rovnako je nevhodné, aby sa vaša ochranná známka podobala na inú známu značku. Aj keď v tomto prípae dokáźu niektorí šikovní podnikatelia vyťažiť z tejto podoby naozaj maximum.

Čo internetová doména?

Vaša obchodná značka nemusí byť identická s internetovou doménou. V podstate si môžete zakúpiť takmer akúkoľvek voľnú internetovú doménu (existujú určité výnimky) a v prípade, že sa jej názov zhoduje s názvom nejakej firmy, nemusíte si s tým robiť až také starosti – vtedy, ak ide o bežne používané slová. Ak si napríklad kúpite doménu kychynskyriadahrnce.sk a vaša firma sa volá Kuchynatex, všetko je v poriadku. Ak sa iná firma volá „Kuchynský riad a hrnce“, môžete im doménu napríklad predať alebo prenajať. Všetko už závisí len na dohode.

Ako je to so samotnou registráciou?

Pre niekoho môže byť registrácia slovenskej, ale i medzinárodnej ochrannej známky celkom veľký problém. Práve v takomto prípade môžete využiť služby špecialistov, ktorí vás cez tento proces radi prevedú a pomôžu vám s registráciou vašej ochrannej známky. Vy sa tak aj naďalej môžete sústrediť na vaše podnikanie a využiť všetok produktívny čas na veci, v ktorých ste jednotkou. Outsourcing sa tak dotýka marketingu, účtovníctva, ale aj starostlivosti o vašu značku.