Zaujímavosti

Vychádza e-kniha Zastavený čas: takto ste Slovensko ešte nevideli

1620
0
Zdieľaj

Dobrodružné sci-fi Zastavený čas je neobyčajným príbehom, ktorý vznikal neobyčajným spôsobom. Jeho autor knihu napísal v mobile a na spôsob filmových road movie vytvoril príbeh, ktorý neustále mení miesta, pretože musí byť neustále v pohybe. Hlavná postava totiž zastavila čas a skôr, ako sa ho podarí znova uviesť do pohybu chce využiť túto veľkú príležitosť najlepšie, ako to len bude možné. Vydáva sa preto na mimoriadne veľké dobrodružstvo zo severu na juh a dúfa pritom, že sám nezostane uväznený v niečom, čomu absolútne nerozumie. Neexistuje totiž príručka k tomu, ako vrátiť čas do normálu a už vôbec nie na to, ako sa v takej situácii správať. Postupne sa tak z neho stáva najväčší odborník v tejto oblasti na svete.

Kniha napísaná na mobile

Príbeh nezačína tým, ako zastal čas, ale presne tým, čo pri písaní vzniklo ako prvé. Pocity a myšlienky autora boli pôvodne časťou sna, ktorú si ako jedinú pamätal. Pôvodne si tento nápad zapísal do mobilu a v priebehu niekoľkých týždňov si uvedomil, že k nemu prirába nové a nové domyslené časti. Postupne tak  vznikali celé príbehy a miesta, kde sa odohráva vždy niečo iné. Až po niekoľkých mesiacoch pospájal jednotlivé časti do jediného súboru a požiadal svoju Viky o jej učiteľské pozorné oko registrujúce zahanbujúce chyby. Základom písania cez mobil bola klávesnica s automatickým prepisovaním s ktorou sa naučil spolupracovať. Dokonca sa sama učila písať niektoré slová tak, ako ich chcel autor mať napísané, ak ich používal opakovane.

Podľa slov samotného autora by si na niečo podobné dnes už netrúfal. Nie len, že pri kopírovaní a pri práci s rozsiahlym textom v systéme Android neraz prišiel o nervy. Mobil, na ktorom vznikal Zastavený čas, je dnes už priveľmi pomalý na to, aby do neho mohol žiadať väčšie množstvo textu.

Netradičný koncept a netradičný príbeh

Príbeh možno nazvať netradičným. Mnoho autorov sci-fi si podmienky zastaveného času vysvetľuje po svojom. Nikto nevie, čo by bolo a tak je táto oblasť stále otvorená pre nové nápady. Autor sa tak pohráva so svojou vlastnou víziou toho, ako by to mohlo vyzerať a čím všetkým by mohol človek, ktorého sa zastavenie netýka, trpieť. Problémom pre mnohé slovenské vydavateľstvá bol dosiaľ aj fakt, že ide o netradičný koncept diela.

Pripravte sa na dialógy len vtedy, keď čas nestojí. V tom zastavenom totiž je Richard jediný, čo môže niečo povedať. Rozsiahle monológy hraničiace s obavami pred vlastným šialenstvom a zúfalstvom tvoria s popismi deja a javov základ netradičného diela. Zastavený čas je dnes v predaji ako e-kniha dostupná v každom dobrom kníhkupectve, ktoré predáva elektronické knihy.

V predaji na https://www.martinus.sk/?uItem=311093 a ďalších predajniach ekníh na Slovensku a v Českej republike.