Cestovanie a Destinácie

Reklamácia dovolenky

3172
0
Zdieľaj

Keď si plánujeme dovolenku, starostlivo vyberáme destináciu, hotely, čítame recenzie, jednoducho chceme aby bola najlepšia na svete. Celý rok pracujeme a snažíme sa plniť všetky povinnosti aby mohol prísť  vytúžený oddych. Konečne príde deň D, kufre sú zbalené, všetci nachystaný a vyráža sa. No deň po dni je vám horšie a horšie, ste zúfalý s toho, že nič nie je tak ako ste si vysnívali. Z dovolenky sa vrátite o pár dni skôr, pretože je doslova nočná mora. Schátrala a špinavá izba, klimatizácia nefunguje alebo vám dokonca vymenili hotel. Zaplatili ste si a preto máte aj vy právo na vrátenie peňazí, pretože to nebolo ani zďaleka to, čo ste si objednali.

Čo robiť ak nie sme spokojní? V prvom rade, ak sú to len drobnosti spojené z izbou a veci, ktoré sa dajú napraviť na mieste, je potrebné ísť napríklad na recepciu a oznámiť čo sa deje, väčšinou je personál v hoteloch ústretový. No ak máte rečový problém alebo vám nechcú vyhovieť môžete to konzultovať aj z delegátom.

Čo všetko môžem reklamovať? Chceli ste izbu z výhľadom na more, ktorá vám bola prisľúbená. Pozor na to! Je rozdiel ak je to len sľúbené alebo si za to priplatíte. Niektoré hotely majú napísané, že poskytujú izby z výhľadom na more, no nemajú to spoplatnené. V tomto prípade vám izbu môžu ale nemusia poskytnúť. Povedzme si na rovinu, úplatky sú všade, je to smutné ale tak to jednoducho funguje. No a potom sú hotely, kde si výhľad musíte priplatiť. Tu tiež dajte pozor, pretože výhľad môže byť aj bočný, čo znamená, že aby ste videli more musíte sa nakloniť z balkóna.

Ak ste nespokojný z čistotou pláže alebo mora, problém znáša cestovná kancelária v závislosti od príčiny znečistenia. Ak sa vyplavujú v dôsledku prílivu odpadky, rozhodne je to informácia, ktorú mala kancelária poskytnúť. Avšak havária ropného tankera alebo prírodná katastrofa v kompetencií kancelárie nie je. Meškanie letu sa dá tiež reklamovať v cestovnej kancelárií.

Nárok na reklamáciu máte 30 dní od návratu z dovolenky. Urobiť tak môžete bez akéhokoľvek podpisu, či už delegáta alebo kompetentnej osoby v rezorte. Takže nemusíte mať obavy, že ak nespíšete nejaký protokol priamo na dovolenke, vám reklamáciu neuznajú. Ale jednoduchšie to budete mať ak pri každom probléme kontaktujete delegáta, ktorý je povinný, ak sa dá, problém odstrániť. Ak sa problém vyriešiť nedá, tak spíše s vami už spomínaný reklamačný formulár a vaše dokazovanie, že dovolenka naozaj nebola taká akú ste si objednali, bude ľahšie. V protokole sa vyjadruje delegát prípadne aj hotel, potom sa to pošle do cestovnej kancelárie. Po návrate je potrebné podať ešte oficiálnu reklamáciu a k nej sa pripojí tento formulár. Cestovná kancelária má 30 dní na preverenie a prešetrenie skutočností a ak vám reklamáciu uzná, tak podľa tzv. frankfurských tabuliek vypočíta percento, ktoré vám vráti.