Zdravie a Krása

Život so sklerózou multiplex

1419
0
Zdieľaj

Skleróza multiplex je ochorenie mladých ľudí, teda vo veku od 20 do 40 rokov. Je zápalovo podmienené a súčasne neurodegeneratívne. Znamená to, že váš zápal resp. vlastný imunitný systém napáda vaše bunky a neurodegeneracia znamená urýchlene starnutie buniek. Kombinácia týchto dvoch reakcií spôsobí, že u zdravých ľudí začnú vznikať prvé symptómy ako je únava, mierne poruchy citlivosti alebo zahmlenie pred očami až po poruchy hybnosti, či zvracanie, zápalu očného nervu, ktorý sa prejaví stratou zraku. Objaviť sa môžu aj psychické poruchy ako depresia, úzkosť.

Ak vám lekár po mnohých vyšetrenia určí túto diagnózu, liečenie je individuálne na každého pacienta ušité na mieru. Takže neexistuje liek, ktorým treba začať. Lekár podľa vášho stavu a svojich skúseností nasadí liečbu, ktorú sleduje a v prípade, že celkom nezaberá alebo nie je pre vás vhodná, priebežne mení. Dôležité je poznamenať že skleróza sa nedá vyliečiť, len sa dajú zmierniť jej následky. V súčasnej dobe vďaka poznatkom aké má zdravotníctvo, v závislosti od toho aká skorá je diagnostika a podľa toho ako sú pacienti sledovaný, je to veľmi dobre liečiteľné ochorenie.

Tým, že vám diagnostikujú toto ochorenie, váš život nekončí a nemusí to znamenať ani to, že skončíte na vozíku. Nie je to demencia, neznamená to, že nemôžete mať deti, neznamená to, že nemôžete viesť kvalitný život. Ak spolupracujete a dodržujete liečbu, môžete normálne pracovať a nemusíte nikoho informovať o vašom zdravotnom stave. Dokonca je odporúčané športovať. Výborný nápad je aj horolezecká stena, skratka akýkoľvek druh športu vyhovujúci vášmu stavu a štádiu ochorenia. Sú pacienti, ktorí sú viac postihnutý, ale aj pre nich existujú rôzne cvičenia. Cvičenie má protizápalový účinok, stúpa hladina podporných látok. V neposlednom rade sa zlepšuje koordinácia, keďže pacienti majú problém z rovnováhou, koncentrácia, pamäť, výdrž. Vyhovujúce sú cvičenia ako joga, pilates, tai chi.

Zahraničné štúdie sa venujú vplyvu stravy na toto ochorenie. Ešte nie je nič klinicky potvrdené ale už v 40-tych rokoch istý profesor zistil, že tučné jedlá ako červené mäso alebo vyprážané jedlá podporujú vývoj ochorenia. Naopak ľudia ktorý preferovali polyfenoly resp. stredomorskú stravu, sa mali lepšie.  V podstate pri každom jedle, vzniká určitý druh zápalu. Do akej miery poškodí bunky, závisí od kvality a kvantity prijatej stravy. Správnou kombináciou polyfenolov vznikne tzv. neuroprotektívny efekt a pacienti sa majú výrazne lepšie.

Je dokázané, že je nižšie riziko výskytu ochorenia u žien ktoré rodili resp. majú viac detí. Vplyvom hormonálnych zmien v tehotenstve, klesá aktivita ochorenia, takže žena je chránená. Rizikové sú len prvé týždne, kedy žena ostáva bez liečby. Pred tehotenstvom by mala byť pacientka aspoň rok stabilizovaná a po pôrode lekári odporúčajú dojčenie tak 4 – 6 mesiacov a potom sa žena vráti k liečbe.