Dobrá rada

Riešte úver výhodne a s rozumom

1391
0
Zdieľaj

Peniaze boli, budú, ale nie sú. S touto vtipnou myšlienkou, ktorú ste si možno okúsili aj na vlastnej koži, začneme článok o finančnej situácii na Slovensku. Tá je v súčasnosti mimoriadne priaznivá, najmä pre tých, ktorí si potrebujú požičať nejaké peniaze. Dôvodom sú úrokové sadzby, ktoré sa nachádzajú na historickom minime, a je načase, aby to ľudia začali využívať vo svoj prospech.

Nízke úroky prajú úverom, no sporeniu nie

Pokiaľ niekto uvažuje nad kúpou nehnuteľnosti, auta, alebo iného spotrebného tovaru, ale nemá vlastné finančné prostriedky, mal by sa s kúpou poponáhľať. Podľa rôznych štatistík je totiž stále zjavné, že mnohí ľudia sa nechopili výhodnej finančnej situácie na úverovom trhu. Trh so sporením a termínovanými vkladmi zas taký priaznivý pre ľudí nie je. Nízke úrokové sadzby totiž neprajú týmto bankovým produktom.

Historicky najnižšie úroky

Úrokové sadzby udáva centrálna banka. Tá ich v súčasnosti drží na historickom minime, dnes hovoríme o technickej nule. Banky tak požičajú ľuďom za veľmi priaznivých podmienok. Ak si teda potrebujete požičať, je načase osloviť banky.

Nevšímajte si len výšku úroku

Možnosťou, ako si požičať, sú aj nebankovky či rodinní príslušníci. V prípade nebankových spoločností ide však väčšinou o riskantný krok, keďže mnoho ľudí sa dostane do väčších dlžôb, keď sa rozhodnú jeden úver splatiť iným. V ich prípade ide o veľmi promptné dodanie potrebných peňazí, niekedy do niekoľkých minút, no v ponuke majú aj vysoké úroky či RPMN. Práve tento údaj by ste si pri pôžičkách či úveroch mali všímať ešte viac. Ide o pojem, ktorý v sebe ukrýva poplatky spojené s úvermi. Poplatky za poskytnutie úveru či jeho mimoriadne splatenie. Ak je tento údaj nízky, ste na dobrej ceste za výhodným úverom.

Na čo si ľudia najviac požičiavajú

Nízke úrokové sadzby mnohí využívajú na rôzne potreby. Poznáte to, v tej najnevhodnejšej chvíli vám vypadne spotrebič doma alebo sa pokazí auto. Práve v takých nečakaných situáciách mnohí siahajú po pôžičkách. Podľa rôznych štatistík či prieskumov práve na biely tovar či elektroniku do domácnosti. Iní si požičiavajú na nákup nového auta. Spotrebné úvery tvorili donedávna vyše polovicu všetkých úverov na Slovensku. Dnes pri historicky najnižších úrokoch sa do popredia dostali hypotéky.

Hypotekárne úvery sú v popredí

Ľudia si na nové bývanie či rekonštrukciu starého požičiavajú v súčasnosti najviac. Práve na nízkych úrokoch ľudia dokážu ušetriť a preplatia tak na hypotéke či úvere menej. Ak už ale splácajú existujúci úver či hypotéku, nízke úrokové sadzby môžu využiť aj oni. Refinancovanie hypotéky, ktoré v súčasnosti zažíva ozajstný boom, im pomôže vymeniť starý úver za nový za oveľa výhodnejších podmienok s nižším úrokom. Pri takomto refinancovaní banky ponúkajú výhodné podmienky, pri niektorých si je však vhodné pozrieť to, či je pre vás refinancovanie vôbec výhodné. Nízky úrok nemusí znamenať všetko. Poplatok za predčasné splatenie sa totiž môže vyšplhať na niekoľko stovák eur. Zaváži aj to, či sa nachádzate na začiatku obdobia splácania svojho úveru alebo vám ostáva pár mesiacov. Dnes však refinancovanie ponúka takmer každá banka a niektoré ponúkajú aj možnosť splatenia všetkých poplatkov, ktoré vám vzniknú v inej banke, z ktorej si chcete preniesť úver či hypotéku.

Nízke úroky, vyššie ceny nehnuteľností

Zatiaľ čo na bývanie si ľudia najviac požičiavajú, lebo je to výhodné, na druhej strane na trhu s nehnuteľnosťami to také výhodné nie je. Ceny nehnuteľností sú totiž oproti ostatným rokom vyššie, keďže predávajúci si uvedomujú fakt, že dnes si ľudia môžu v banke požičať výhodne. To však ľudí neodrádza a tých, ktorí úver majú, stále pribúda.

Vypočítajte si výhodnosť úveru

To, či sa vám oplatí a najmä kde si požičať, môžete zistiť aj z pohodlia domova. Dnes môžete bez návštevy banky požiadať o pôžičku či úver a dostať peniaze do niekoľkých minút. Výhodnosť úveru si môžete zistiť prostredníctvom úverovej kalkulačky. Úroková kalkulačka vám poskytne informácie o výške mesačnej splátky, období splácania, celkovej preplatenosti úveru či poplatkoch s tým spojenými. Takýchto kalkulačiek dnes na internete nájdete niekoľko a ide o naozaj cenné informácie, ak si plánujete požičať a rozhodujete sa kde a koľko.

Zaváži aj obdobie fixácie

Úrokové sadzby sa dnes pohybujú na nízkych hodnotách a každá banka ponúka niečo iné. Samozrejme, konkurenčný boj funguje a banky sa snažia prilákať nielen nových, ale udržať si aj existujúcich klientov. Pri úvere a výhodnom úroku zaváži aj obdobie fixácie. Ak je totiž krátke, banka vám väčšinou poskytne nižší úrok ako pri dlhšom. Počas tohto obdobia sa vám úrok na úvere či hypotéke nemôže znížiť ani zvýšiť. Po uplynutí tejto lehoty však väčšinou banky úrok zvýšia. Je na vás, či pokračujete alebo sa rozhodnete pre inú banku, ktorá vám poskytne nižší úrok.

Úver bez úroku

S nízkym úrokom sa v bankách stretnete aj pri hypotékach. Ten sa pohybuje okolo 1 % takmer všade, pričom poplatok za poskytnutie je nulový. Stretnúť sa môžete aj s bezúročným úverom, respektíve s pôžičkou. Tam je však stanovený určitý limit peňazí, ktoré si môžete požičať, a takisto aj dĺžka splácania. Nielen tu, ale aj pri ostatných typoch úverov či hypotékach je dôležité, aby ste poznali všetky podmienky. Niekde sa totiž za nízkym úrokom môžu objaviť skryté poplatky.

Zatiaľ čo v minulosti banky nízke úroky ponúkali sezónne a takmer stále boli súčasťou ich kampaní, dnes sa s nimi akoby vrece roztrhlo. Túto priaznivú situáciu treba využiť, aj keď centrálna banka zatiaľ úrokové sadzby neplánuje zvyšovať.