Domácnosť a Záhrada

Rolety Deň a noc umocňujú dizajn interiéru a raz-dva sa vyčistia

2321
0
Zdieľaj
Rolety Deň a noc umocňujú dizajn interiéru a raz-dva sa vyčistia
Rolety Deň a noc umocňujú dizajn interiéru a raz-dva sa vyčistia

Človek by si myslel, že pokiaľ ide o tienenie okien, nedá sa už vôbec nič nové vymyslieť. Možná maximálne to, že si pridáme elektrické ovládanie, či ho dokonca napojíme na automatiku. A vidíte, predsa len – stačí sa pozrieť na vynález, ktorému sa hovorí rolety Deň a noc. Oproti bežným žalúziám, ale aj záclonám či závesom, prinášajú veľké množstvo praktických benefitov. Unikátny dizajn je len jedným z nich.

Aké dnes máme možnosti tienenia okien?

Záclony a závesy prestali byť modernými a páčia sa len našim domácim kamarátom

Tienenie je nevyhnutné. Aj tak sa ho mnohí ľudia vzdávajú, pretože im až doposiaľ žiadny typ nevyhovoval. Klasické záclony v kombinácii so závesmi sú na ústupe. Záclona nie je práve prvkom, ktorý by robil náš interiér akokoľvek dizajnovým. Pokiaľ nestojíme o klasiku našich starých mám, sú práve ony to prvé, čo dávame z okien dolu a nahradíme to závesom.

Bežné záclony a závesy nepatria ani do domácností s domácimi maznáčikmi. Problémom sú hlavne mačky. Tie ich milujú, ale aj zdevastujú. A zvládnu to hravo aj do niekoľkých minút. Ak si mačka urobí zo záclony či závesu šplhadlo, je to problém. Ak sa ich rozhodne použiť pre svoju manikúru, ešte väčší. Rolety Deň a noc však našich mačacích kamarátov nelákajú. Ich materiál a konštrukcia nenabáda ku hre, nedráždia rozvlneným pohybom, ani nesiahajú lákavo až k zemi.

Žalúzie robia z bytov kancelárie

Moderné dnes nie sú už ani klasické žalúzie. Je jedno, či si zvolíme tie vertikálne, alebo horizontálne. Tak ako tak dávajú našim bytom kancelársky vzhľad. Aj preto mnohí z nás zostávame radšej u neobľúbených záclon a problémových závesov. Horizontálne aj vertikálne žalúzie sa naviac problematicky čistia. Ak k tomu bývate v prašnom prostredí, potrápia vás niekoľkokrát za rok. U horizontálnych je to doslova mravčia práca, kedy musíme umývať ručne jednu lamelu za druhou. Rôzne vynálezy na utretie viacerých lamiel naraz síce pomáhajú, ale nie dostatočne. Vertikálne žalúzie sa dajú prať v práčke, jednoducho však dôjde k poškodeniu, nejde to robiť príliš často a namáhavé je aj zloženie a opätovné nasadenie týchto žalúzií. Naopak čistenie roliet Deň a noc je extrémne jednoduché a rýchle. Návod naň vám ešte podrobne predstavíme.

Bežné rolety na okná neriešia všetky situácie tienenia

Ďalším riešením tienenia sú bežné rolety. Lenže u tých je problém, že fungujú v štýle „buď/alebo“. Teda buď sú zatiahnuté, alebo vyrolované. Takže buď máme tmu, alebo príliš slnka, a ešte nám každý vidí až do taniera. Naopak, roleta Deň a noc nás k žiadnemu rozhodovaniu nenúti a jej benefitom je geniálny kompromis. Určitú výhodu ponúkajú vonkajšie rolety, ktoré sú akousi pasívnou ochranou pred zlodejmi. Ale ide skôr o psychologické odlákanie, než že by skutočne dokázali mechanicky zabrániť vniknutiu do objektu.

Tak jednoduché a tak geniálne, že nechápete, prečo ste to nevymysleli vy sami

To už sme sa dostali k tomu, aby sme si podrobne predstavili, čo vlastne rolety do okien Deň a noc sú. V prvom rade je to veľmi inteligentné, nápadité a estetické riešenie regulácie svetla do interiéru. Prednosťou v porovnaní s ďalšími riešeniami tienenia, ktoré boli zmienené vyššie, je, že Deň a noc rolety Fexi dokážu ponúknuť benefity žalúzií a roliet v jednom produkte a eliminovať ich nevýhody. Často sa preto tomuto typu tienenia hovorí aj žalúzie Deň a noc, aj keď oficiálnym názvom sú rolety Deň a noc.

Základnými výhodami roliet Deň a noc je možnosť svetlo prichádzajúce do interiéru regulovať plynulo. To umožňuje ich podstata. Na rolete sa totiž striedajú tmavé a svetlé pruhy. Tie sa jednoduchým ovládaním dokážu dostávať do vzájomnej polohy tak, že sa viac či menej prekrývajú, a to stále bez toho, aby sme ich museli vytiahnuť. Efekt je podobný, ako mechanické natáčanie lamiel na bežnej hliníkovej žalúzii. Rolety Deň a noc pôsobia však dekoračnejšie, modernejšie a neriešime zložité čistenie. Takže v sebe spájajú funkčnosť tradičnej žalúzie s dekoračným efektom látkových roliet, ktorý je však ešte podtrhnutý zaujímavým efektom priehľadných a nepriehľadných pruhov.

Nie je okno, kam by rolety Deň a noc nesedeli

Veľkou výhodou roliet Deň a noc je ich univerzálnosť. Fexi rolety Deň a noc sa dajú nainštalovať takmer na každé okno. Hodia sa pre drevené aj plastové eurookná so šírkou nasadzovanej časti 15 až 22 mm. Nie je problém ich osadiť na balkónové dvere. Inštalovať sa dajú naviac bez vŕtania. Nevýhodou je, že nie sú vhodné pre strešné okná, kde budete musieť tienenie vyriešiť inou dostupnou metódou. Rolety Deň a noc sa vyrábajú v šírkach 30 až 240 cm a vo výške 150 až 220, či až 240. Opäť tak nie je možné nenájsť vhodné riešenie.

Naviac roleta Deň a noc je vlastne roletou na mieru. Nielenže si volíme z obrovského množstva látok, z až 160 druhov, ale vedľa štandardných rozmerov si máme možnosť nechať pripraviť aj rozmer na mieru. A dokonca bez zložitých meračiek. Stačí si zmerať podľa Fexi návodu potrebnú veľkosť, v košíku e-shopu objednať najbližšiu väčšiu veľkosť, a do poznámky potom uviesť, aký presný rozmer potrebujeme. Rolety Deň a noc na mieru sú samozrejmosťou.

Rolety Deň a noc montáž

Jednoduchá je taktiež montáž roliet Deň a noc. U niektorých typov sa realizuje dokonca bez vŕtania. Vo väčšine prípadov si rolety namontuje zákazník sám, možné je však využiť aj profi montáž.

Rolety zo skvelého materiálu

Mali ste až doteraz väčšiu dôveru k iným materiálom tienenia? Či už k hliníku na bežných žalúziách, ev. k plastu na vonkajších roletách? Fexi rolety vás svojim materiálom nadchnú. Ten je tvorený z časti prírodnými vláknami, bavlnou a ľanom. Tie im dávajú prirodzený vzhľad, a to aj vďaka drobným nerovnostiam a nepravidelnostiam, ktoré sú znakom prírodného materiálu. Látka sa vplyvom teploty a vlhkosti prostredia nijak nedeformuje. Nezrazí sa a je tvarovo stálou. Nekrčí sa. Drobné zmeny tvaru sú možné, avšak tie opäť dávajú roletám prirodzený vzhľad.

K dispozícii je obrovské množstvo látok, ktoré sa na žalúzie Deň a noc používajú. Súčasne v niekoľkých triedach. Všetky prechádzajú testovaním na kvalitu aj farebnú stálosť. Samozrejme slniečko je slniečko a UV žiarenie dokáže svoje. Je preto vhodné vždy nakupovať do jednej miestnosti látku na rolety z jednej šarže, aby boli prípadné drobné zmeny farebnosti úplne nepostrehnuteľné.

Keď potrebujete zatemňovacie rolety Deň a noc

Rolety Deň a noc Fexi neprinášajú len riešenie v podobe bežného tienenia. Kúpiť si môžete aj zatemňovacie rolety. Spektrum látok pre zatemňovanie je opäť široké a nemusíte skončiť iba na tmavých typu „blackout antracit“. Blackout séria je tiež béžová, bridlicová, hnedá, mandľová, oriešková, piesková, pšeničná, škoricová, biela, čierna, šedá melírovaná, strieborná a krémová.

Zatemňovacie rolety zvyšujú pocit súkromia, ale nielen to. Pokiaľ u vás doma niekto cez deň spí, mala by byť zatemňovacia roleta Deň a noc samozrejmosťou. Hodí sa do miestností, kde spí bábätko či batoľa. Taktiež do rodín s pacientom na lôžku, či tam, kde niekto chodí na nočné a cez deň sa musí vyspať. Nevyhnutné sú tiež do bytov, kde nám do okien svietia pouličné lampy, či nás ruší iný svetelný smog. Bolo vedecky dokázané, že pre kvalitný spánok a dostatočnú tvorbu serotonínu potrebujeme tmu. Preto by zatemňovacie rolety Deň a noc mali byť samozrejmosťou do spální, ale aj do detských izieb. Mesiac v splne či svetlá noc, dokážu náš spánok narušiť, aj keby sme bývali niekde na samote bez dotieravých svetiel veľkomesta.

Jednou z najväčších výhod roliet Deň a noc je ich jednoduchá údržba. Ako na ňu?

Rolety sa nám môžu zašpiniť rôznym spôsobom. Prach býva najmenším problémom. Vedia sa nám na nich objaviť dokonca rôzne fľaky aj mastnota. To všetko je potrebné vedieť vyčistiť. Ale nebojte sa, je to jednoduché a rozhodne to nie je drina, ako keď čistíte bežné lamelové žalúzie.

Čistenie roliet Deň a noc sa robí priamo na okne. Vďaka tomu sa nezdržujeme demontážou rolety a jej následnou montážou. Roleta je naviac pevne uchytená, a tak sa nám dobre čistí. Pokiaľ by ste ale usúdili, že sa vám bude lepšie čistiť demontovaná, nie je to problém.

Rolety sa môžu čistiť nasucho aj namokro. Suché čistenie zbaví rolety prachu. Ideálne sú moderné handričky z mikrovlákna, ktoré vedia roletu vyčistiť veľmi precízne aj bez čistiaceho prostriedku, naviac suchou aj mokrou metódou. Dobré sú tiež nano hubky. Mokré čistenie sa používa pri väčšom znečistení a fľakoch. Roletu je vždy nutné nechať dobre preschnúť. Mokré čistenie, po ktorom nám rolety nepreschnú, môže spôsobiť fľaky, či dokonca vznik plesne. Tá sa z tkaniny nedá odstrániť. Čistite preto rolety pri slnečnom počasí, aby rýchlo a dôkladne preschli.

Máte pocit, že to bez čistiaceho prostriedku nejde, a to ani keď čistíte mokrou metódou? Smelo si pomôžte čistiacim prostriedkom. Jemným, bez bieliaceho účinku. Aby vám na rolete nezostali fľaky, radšej ho vyskúšajte na malom kúsočku rolety, kde nebude prípadné poškodenie vidieť. Látky roliet sú však veľmi odolné a pokiaľ nepoužijete žiadny agresívny prostriedok, rolety sa nepoškodia.

Pre suché čistenie sa hodí aj vysávač. Niektorí z nás vysávajú snáď úplne všetko a je to možné aj čo sa týka roliet. Nezabudnite si najprv nastaviť nižší sací výkon vysávača, a až potom sa do vysávania roliet pustite. Efekt je podobný ako pri suchom čistení vhodnou handričkou.

Dajú sa rolety Deň a noc prať v bežnej automatickej práčke? Nerobte to! Výsledok vás môže sklamať a žalúzie už nikdy nebudú ako nové. Problematické znečistenie ale môžete riešiť vo vhodnej čistiarni. Zistite si, či sa na čistenie látkových roliet špecializuje.