Životný štýl

Snežné skútre a štvorkolky pomáhajú záchranárom

673
0
Zdieľaj
Snežné skútre a štvorkolky pomáhajú záchranárom
Snežné skútre a štvorkolky pomáhajú záchranárom

Horskí záchranári sú našimi anjelmi strážnymi. My si užívame turistiku alebo brázdime svahy na lyžiach a oni dozerajú na to, aby boli naše horské radovánky bezpečné. V prípade úrazu sú horskí záchranári prví na mieste nehody. Ako však dokážu tak rýchlo prísť do neprístupného terénu? Pri záchrane im pomáhajú štvorkolky a snežné skútre.

Štvorkolky sa dostanú úplne všade

Väčšina z vás pozná štvorkolky len ako dopravný prostriedok a stroj na zábavu. Štvorkolky však slúžia tiež v poľnohospodárstve, záhradníctve a sú pomocníkmi horských záchranárov. Záchranári pri svojej práci nepotrebujú štvorkolku, ktorá je obľúbená medzi priaznivcami pretekov. Na zábavu a jazdu po cestách sú určené štvorkolky športové. Na prácu a záchranu slúžia štvorkolky úžitkové. Úžitková štvorkolka už svojim názvom ATV (all terrain vehicles t.j. vozidlo do každého terénu) napovedá o tom, že je to stroj, ktorý vás nesklame v žiadnom teréne. Preto je tak obľúbená medzi záchranármi po celom svete. Nielenže sa všade dostane, ale tiež je tak výkonná, že utiahne poriadne ťažký náklad. Vďaka tomu môžu záchranári naložiť do štvorkolky všetky veci potrebné na ošetrenie a prevoz zraneného turistu. Navijaky, nákladné korby a rôzne iné prídavné zariadenia pripojené k švorkolke z nej robia univerzálne vozidlo. So štvorkolkou záchranár hravo prekoná popadané konáre, lesné potôčiky, ostré skaly alebo hlboké výmole.

Ako zdolať vysoké záveje

Štvorkolky sa využívajú dokonca aj počas zimy. Stačí, aby sa na ich kolesá napojili snežné pásy a zmenia sa na snežný skúter. Samozrejme, že také snežné skútre Lynx ťažko nahradia, ale na dojazd k zranenému úplne stačia. Vďaka pásom pripojeným na štvorkolku sa z vozidla stáva stroj, ktorý nezapadne do záveja alebo do zabahneného terénu. Na štvorkolky sa pásy pripevňujú tak rýchlo a jednoducho, že štvorkolka môže v jeden moment slúžiť na jazdu po skalách a o pár minúť prejsť po štrku či snehu. Samozrejme, že kvôli vyššej rýchlosti počas tuhej zimy horskí záchranári využívajú predovšetkým snežné skútre. S nimi sa dostanú k nehode oveľa rýchlejšie ako na štvorkolke s pásmi. Podobne ako na štvorkolku je možné na skúter naložiť rôzne vybavenie alebo pomocou navijaku k nej pripevniť záchranárske vybavenie. Je zrejmé, že štvorkolky i skútre sú a budú neoceniteľnými pomocníkmi nielen v horách.