Domácnosť a Záhrada

Rozmýšľate nad plastovými oknami? Zhodnoťte si všetky PRE a PROTI

941
0
Zdieľaj

Pri výbere sa nerozhodujte len podľa ceny, ale aj životnosti a iných dôležitých parametrov

Kúpa okien a dverí raz za čas zastihne každého jedného z nás. Hoci túto otázku neriešime často, okná a dvere majú taktiež svoju životnosť a tej sa nevyhneme. Už len pri myšlienke o ich výmene zahrnie človeka milión otázok, ktoré s nimi súvisia. Z akého materiálu by mali byť vyrobené? Koľko skiel vybrať? Koľko budú stáť? Čo všetko k nim potrebujeme ? Je normálne, že vás zaplavia otázky na ktoré v prvom momente ani nepoznáte odpoveď. Výberu by ste preto mali venovať dostatok pozornosti, aby ste si zaobstarali presne to čo potrebujete a s čím budete spokojný dlhé roky až desaťročia. Ak si myslíte, že je dôležité riadiť sa najmä podľa ceny, tak ste na omyle. Dnešným trendom je najmä kvalita a životnosť, ktorú požaduje čoraz viac zákazníkov. Dôvodom je, že ak sa už do výmeny okien a  dverí pustia, chcú s nimi mať pokoj takmer na celý život. Skloňovaným výrazom je v tomto prípade aj únik tepla a teda to, aby sme peniaze ktoré ušetríme na oknách nezaplatili na účtoch za kúrenie. Vždy si treba zvážiť všetky pre a proti a až potom sa definitívne rozhodnúť.

Najobľúbenejší je stále plast. Prečo je to tak?

Nie je žiadnym tajomstvom, že v otázke okien a dverí je číslom jeden stále plast. Hoci mu na päty šliape hliník, ten ho v predajnosti poraziť ešte nedokázal. Ak sa pozrieme na kritérium plastové okná cena tak nám bude jasné, prečo sa slovenské domácnosti takto rozhodujú. Plast je finančne najmenej náročný a teda si ho môže dovoliť každý. Jeho výhodou je aj jednoduchá údržba, ktorú ocenia najmä ženy.

Stačí ho raz alebo dvakrát za rok pretrieť morkou handričkou, pričom sa mu netreba nijako špeciálne venovať. Dôvodom jeho žiadanosti je aj možnosť prispôsobenia rôznym otvorom, čo pri iných materiáloch možné nie je. Ak máte napríklad otvor na okno v tvare mnohouholníka alebo oblúka, plastom ho dokážete dokonale zakryť. Veľkým pozitívom je aj množstvo farebných odtieňov tohto materiálu, čím ho dokážete prispôsobiť nielen interiéru, ale aj vonkajšiemu prostrediu ako je napríklad fasáda. Nie je ničím výnimočným, že plastové dvere a okná môžu vyzerať ako drevené alebo dokonca hliníkové. Stretnúť sa môžete s názorom, že tento druh nedokáže spĺňať potrebné izolačné vlastnosti no toto tvrdenie musíme vyvrátiť, pretože izolovať dokážu dokonale a von ani dnu vám neprepustia zimu a ani teplo.

Plast má však nielen množstvo výhod, ale aj nejaké nevýhody. Ide najmä o umelý vzhľad, ktorý sa niektorým nemusí zdať moderný a pre dnešnú dobu vhodný. Pri mechanickom poškodení budete pravdepodobne potrebovať odborníka a ich zneškodnenie je pre prírodu viac než škodlivé. Rozhodujte sa preto na základe viacerých uvážení, ktoré o týchto oknách viete. Ak chcete nájsť tú najlepšiu ponuku okien a dverí, odporúčame pozrieť si plastové okná Bratislava, kde si vyberie naozaj každý.