Zaujímavosti

S týmito morskými živočíchmi máme viac spoločné, ako si dokážeme predstaviť.

1182
0
Zdieľaj

Na internete síce o ich živote veľa nezistíte, pretože všade sa o nich hovorí len v súvislosti s jedlom. Tieto úžasné a pre nás stále exotické zvieratá sú však niečím výnimočné. Vnímajú totižto bolesť rovnako ako človek. A dokonca ešte horšie. Ich nervový systém ich nedokáže uviesť do šoku, a preto prežívajú každú sekundu svojej bolesti pri úplných zmysloch.

Homárie mäso je veľmi lahodné, jemné a v niektorých krajinách sa stáva stále väčšou pochúťkou. Keď však kuchár vkladá homára do vriacej vody, ani len netuší, čomu toto bezbranné zviera vôbec vystavuje. Homár prežíva približne 45 sekundovú obrovskú bolesť, kým sa nepoškodí celý jeho nervový systém.

Ešte stále máte chuť na homára?

Okrem toho, homáre nielen, že dokážu cítiť bolesť, ale dokážu sa naučiť ju predvídať a vyhýbať sa jej. Toto sa týka všetkých kôrovcov a vlastne všetkých živočíchov, ktoré majú chrbtovú kosť vrátane nás, ľudí.

Jedna webová stránka, ktorá hodnotí kvalitu služieb amerických reštaurácií, zverejnila kontroverzné video. Zábery zachytávajú morského raka (homára) a jeho cestu z prirodzeného prostredia oceánu až na tanier v jednej z najluxusnejších reštaurácii na Manhattane. Po tejto dokrútke už naozaj nebudete chcieť homára ochutnať.

Každý rok stretáva milión homárov rovnaký osud. Končia v hrnci s vriacou vodou a potom na tanieri. Najnovšie výskumy ukázali, že kôrovce sú schopné pociťovať úzkosť. Úzkosť je považovaná za zložitú emóciu, ktorú napríklad okrem ľudí majú aj psy. Na takýto negatívny pocit reagujú rovnako ako my. Hľadajú bezpečný priestor, kde sa môžu ukryť a zachrániť. Francúzski vedci dokonca zistili, že raky (príbuzné homárom), ktoré sú v strese, reagujú rovnako pozitívne na antidepresíva ako ľudia.

Poďme však na veselšiu tému 

Viete, na čo homáre používajú svoje klepetá? Sú to pre nich nielen hmatové, ale aj čuchové orgány. Sú to vlastne ich ruky, ktorými dokážu cítiť. Pritom môžu byť ľaváci, praváci alebo obojručné. Presne tak, ako aj ľudia. V nohách a klepetách majú niekoľko receptorov, ktoré používajú na lokalizovanie a rozpoznanie možnej potravy, ktoré sa nachádza v ich blízkosti.

Homáre nestarnú

No, nie v ľudskom slova zmysle. Zdá sa, že tieto úžasné stvorenia vekom nestrácajú ani na sile, ani na zdraví. Dokonca dospelé homáre si zachovávajú svoju vitalitu na úrovni mladých jedincov. Aj tým najstarším z nich dokážu napríklad dorásť končatiny po poranení.

Tieto výnimočné zvieratá pod tvrdou kôrou a útočným vzhľadom ukrývajú citlivé a jemné bytosti, ktoré majú spoločenské väzby, cítia bolesť a úzkosť a prežívajú život v mnohých veciach rovnakými spôsobmi ako my. Zaslúžia si teda rovnakú starostlivosť a ochranu, ktorú poskytujeme aj našim domácim miláčikom.