Dobrá rada

Šafrán v kozmetike

3005
0
Zdieľaj

Šafrán je veľmi stará rastlina, ktorú poznali už faraóni. V tej dobe bol šafran všeliek na všetko. Dokonca sa ním zvyšoval aj sexuálny apetít. Gréckym bojovníkov rozprúdil krv v tele a vzpružil ich k lepším výkonom. Ženy verili, že sa užívaním šafranu ochránia pred neželaným tehotenstvom. Neskôr sa používal v kúpeľoch, pridával sa do vína, jedla, parfumov. V súčasnosti je to veľmi drahá korenina ktorú, taliani pridávajú do rizota, francúzi a španieli ho používajú na prípravu rýb a angličania pečú šafranový koláč a pridávajú ho do piva.

Jeho cena stúpla, preto, že je jeho získavanie veľmi náročné. Sú to blizny teda časti piestiku v bledo fialových kvetoch. Oberajú sa ručne, pričom na 1 kg korenia ich je potrebných až stotisíc, čo je okolo 300 kg kvetov. Zber je náročný aj v tom, že sa musí robiť iba počas určitých hodín cez deň, inak sa korenie znehodnotí. Nesmie sa robiť večer, keď sa kvet už zatvára a vtedy keď odkvitá. Takáto forma šafranu sa používa najmä v gastronómií. Pokiaľ kupujete korenie v exotických krajinách, vyberajte nasušené blizny, pretože práškové môžu byť falošné, väčšinou dofarbované pomocou kurkumy. Po zbere blizien ostáva veľké množstvo kvetov, čo sa rozhodli preskúmať vedci z francúzskej univerzity. Po troch rokoch skúmania zistili, že aj listy kvetov majú vynikajúci účinok a to práve na pokožku.

Lisovaním za studena vo vode sa získajú polyfenoly, ktoré majú neuveriteľný účinok. Pôsobia proti voľným radikálom (toxíny), ktoré napádajú pleť. Pokiaľ máme veľa voľných radikálov v pleti, pleť stráca pružnosť, nedokáže dostatočne udržať vodu, takže dochádza k predčasnému starnutiu pleti. Množstvo voľných radikálov vieme ovplyvniť aj životosprávou. To čo jeme, čo pijeme, v akom prostredí sme, či fajčíme, stresové situácie a podobne. Až 80% poškodenia pleti je enviromentálnym vplyvom, teda to si spôsobujeme sami.

Produkty s obsahom šafranu, sú určený každému, kto chce omladiť pleť. Omladzuje pleť, zmierňuje prejavy starnutia, spevní a pleť je pružnejšia. Teoreticky sa nedá hovoriť o minimálnom veku kedy je kozmetika z obsahom šafranu už potrebná, pretože pokožka začína starnúť už vo veku 25 rokov, kedy je ešte pleť pružná a väčšinou bez vrások.