Zaujímavosti

Šiatsu

920
0
Zdieľaj

Terapia šiatsu patrí medzi východné medicínske postupy. Názov šiatsu pochádza z japončiny, „ši“ znamená prst, „atsu“ znamená tlak. Odborník praktizujúci šiatsu určí diagnózu a lieči pomocou uvoľnenia meridiánov – energetických ciest v tele. Znalosť meridiánov je pritom mimoriadne dôležitá, preto do konca 19.storočia museli všetci lekári v Číne preukázať znalosti a schopnosti pri práci s nimi, aby mohli získať dostatočnú lekársku kvalifikáciu. V šiestu sa aplikuje tlak na meridiánoch, kvôli liečbe zdravotných problémov. Pri menších problémoch sa dokonca táto terapia stala domácou liečbou. Dnes sa šiatsu praktikuje čoraz častejšie aj v západnom svete.

Meridiány – Podľa teórie tradičnej čínskej medicíny sa naše telo skladá z obrovskej siete – systému meridiánov, ktorá spája rôzne časti dohromady. Jej kanály vytvárajú komplexnú mapu tela, ktorá dodáva qi (životnú energiu) do všetkých častí tela, napomáha rozdeľovaniu krvi a telesných tekutín, udržuje rovnováhu medzi jinovými a jangovými prvkami a chráni telo pred chorobami. Pozdĺž týchto kanálov sú akupunktúrne miesta, cez ktoré sa qi orgánov a meridiánov prenáša na povrch tela.

Šiatsu pomáha pri funkčných poruchách vnútorných orgánov, symptómoch súvisiacich so stresom, pri migrénach, svalových bolestiach krku a chrbta, pri gynekologických problémoch, artritíde, rekonvalescencii po zranení, … Netreba sa mu vyhýbať ani v tehotenstve.

Masážna terapia šiatsu sa spolieha na použitie prstov, palcov a dlaní na vyvíjanie tlaku na rôzne oblasti povrchu tela, aby pomohla liečiť choroby a negatívne stavy, a napravila nerovnováhu v tele. Tlak aplikovaný na body na tele podporuje tok energie a koriguje disharmónie v tele pacienta. Masážna terapia šiatsu využíva techniky podobné tým, ktoré sa nachádzajú aj v iných liečebných metódach, ako je osteopatia, lymfatická drenáž a fyzioterapia. Terapeuti šiatsu však pripisujú stavy a ochorenia fyzického zdravia blokádam a nerovnováham v toku energie v tele, čo odlišuje jeho diagnostiku a liečbu od iných spôsobov masérskej terapie.

Aj keď sa šiatsu vyvinulo zo storočí práce s telom, Japonsko je v podstate rodiskom šiatsu, ako ho poznáme dnes. Mnoho raných šiatsu terapeutov si vyvinulo svoj vlastný štýl a niektorí, napríklad Tokujiro Namikoshi a Shizuto Masunaga, založili v Japonsku školy, ktoré pomohli zaviesť šiatsu ako samostatnú terapiu.

Dnes sa praktizuje veľa rôznych štýlov šiatsu a terapeuti po celom svete neustále vyvíjajú nové prístupy k liečbe. Niektoré prístupy sa zameriavajú na stimuláciu akupresúrnych (akupunktúrnych) bodov, zatiaľ čo iné zdôrazňujú všeobecnejšiu prácu na tele alebo na energetických kanáloch, ktoré ovplyvňujú tok qi v nich. Ostatné formy zdôrazňujú diagnostické systémy, všetky tieto odlišné prístupy však vo svojej podstate pochádzajú z rovnakého teoretického prístupu. Všetky rôzne štýly majú spoločné manipuláciu s qi a použitie telesnej hmotnosti rôznymi spôsobmi pri vykonávaní liečby shiatsu.

Štyri najbežnejšie typy šiatsu sú Zen, Šiatsu 5 elementov, Ohashiatsu a Ashiatsu:

Techniky zen šiatsu zahŕňajú tlak rúk, kolien, pästí, lakťov a dlaní, a zameriavajú sa väčšinou na akupresúrne body, čo je viac terapeutické ako relaxačné. Je to perfektné, ak hľadáte skôr hlbšiu a aktívnejšiu masáž ako niečo luxusné a relaxačné.

Šiatsu 5 elementov obsahuje koncepty z tradičnej čínskej medicíny na diagnostiku nerovnováhy v rôznych častiach tela. Zatiaľ čo tento typ stále obsahuje mnoho tradičných techník šiatsu, má skôr prístup vyváženia energie.

Ohashiatsu sa podobným spôsobom zameriava na prácu s energiou a zahŕňa dokonca aj meditáciu. Metódy 5 elementov a Ohashiatsu sú jemnejšie ako tradičná masáž, ale veľa ľudí si užíva jej relaxačné účinky.

V Ashiatsu terapeuti používajú svoje nohy na vyvíjanie silného tlaku a hlbokú svalovú relaxáciu. Často pri tejto technike leží pacient na bruchu, zatiaľ čo terapeut, ktorý sa pre rovnováhu drží upevnených tyčí, chodí po chrbte.

Po liečbe sa môžete cítiť povzbudení a zároveň uvoľnení. Pri uvoľňovaní toxínov a emócií môžu nastať dočasné „liečivé reakcie“, aj keď väčšina ľudí má všeobecne pocit zvýšenej pohody. Pite veľa vody, aby ste uľahčili zmenu.

Ľudský dotyk sám osebe má veľkú liečivú silu, v spojení s poznaním meridiánov a tlakových bodov, ponúka šiatsu úľavu a liečbu. Účinnosť šiatsu pri udržiavaní rovnováhy možno podporiť odporúčaniami ohľadom stravovania, jogy, meditácie a cvičenia ako súčasti celkového liečebného režimu.