Domácnosť a Záhrada

Škandinávsky štýl bývania u vás doma

1994
0
Zdieľaj

24Severský štýl bývania je veľmi jednoduchý a preto je obľúbený aj v iných krajinách, medzi ktorými nie je výnimkou ani Slovensko. Jeho počiatky sú v Nórsku, no typický je pre všetky  škandinávske krajiny ako Fínsko, Švédsko, Dánsko či Island. Obľúbený je v interiérovom dizajne po celom svete a to najmä kvôli tomu, že sa vyznačuje čistotou, ľahkosťou a jednoduchosťou. Nie každý si však trúfne takto zariadiť svoj byt či dom, no ak si osvojíte pár základných pravidiel, zvládnuť by ste to mali ľavou zadnou.

Ošiaľ spôsobil škandinávsky štýl medzi obyvateľstvo už v 50. rokoch, kedy bol prvýkrát predstavený na svetovej výstave a vďaka svojim minimalistickým prvkom spôsobil hotovú senzáciu. Celý tento štýl vznikol v drsnej severskej klíme, kde sú dlhé a kruté zimy a preto ľudia trávia svoj voľný čas najmä doma. Nevyhnutnosťou teda bolo,  aby bol interiér útulný, príjemný a zároveň vzdušný. Jeho výhodou je, že správnym zvolením farieb dokáže opticky zväčšiť aj menšie priestory, ktoré to potrebujú. Tak ako každý štýl bývania, aj tento má svoje základné prvky, ktoré by v ňom nemali za žiadnu cenu chýbať.

  1. Svetlo

Keďže v severských krajinách je svetlo vzácnosťou, tento štýl ponúka domovu čo najviac svetla sa len dá. Počas zimy je tu takmer celý deň tma a preto je každý lúč pre ľudí veľmi dôležitý. Cieľom ich zariadenia je teda využiť aj to málo, čo im klíma a príroda ponúka. Charakteristické sú veľké okná či dokonca presklené steny bez žalúzií. Ak si svoj domov neviete predstaviť bez záclon, použite len ľahké a priehľadné textílie, ktoré nezabránia prenikaniu slnka úplne. Dôležitú úlohu zohrávajú svetlá a lampy, bez ktorých sa v týchto krajinách žiť nedá. Dbajte na to, aby boli dobre rozmiestnené, pretože vám počas zimy dokážu vyčariť teplejšiu atmosféru, ktorú budete určite potrebovať. Významným doplnkom sú aj rôzne sviečky, ktoré tento štýl ešte viac zútulňujú.

  1. Čistota a funkčnosť

Všetko nábytok, ktorý zapadá do daného štýlu musí byť funkčný a dobre použiteľný. Na mysli máme napríklad nástenné regály, sedacie súpravy, skrinky a podobne, ktoré musia mať aj svoje využitie. Okrem toho by malo byť všetko ladené v čistých líniách s hladkými a zaoblenými hranami.

  1. Podlaha by mala dýchať

Ak sa rozhodnete bývanie si zariadiť do severského štýlu, na koberec rovno zabudnite. Prekrytá dlážka je veľkým prehreškom, ktorý sa vôbec do tohto bývania nehodí.  Podlahu však môžete doplniť menšími koberčekmi, ktoré ju nezakryjú celú. Zem býva najčastejšie pokrytá drevom v rôznych farbách, no najlepšou voľbou je v tomto prípade biela, ktorá charakterizuje čistotu.

  1. Všetko musí byť neutrálne

Zabudnite na výrazné farby, ktoré by na seba kričali z každého kúta. Vybrať si treba pri tomto štýle hlavne z neutrálneho a to najmä z bielej, čiernej, hnedej či sivej, s ktorou sa dá doplniť naozaj všetko. Ak by ste však v takejto neutrálnej domácnosti nežili, doplniť ju môžete aj o zelenú, žltú či modrú, no netreba to preháňať. Ideálnym riešením ako si takto farebne rozjasniť domov je použiť farebné doplnky ako napríklad vázy, kreslá či vankúše. Steny v interiéry by mali byť  len na bielo, aby vynikli ostatné veci v byte. Okrem toho, bez farebných stien sa bude zdať váš dom či byť väčší, než v skutočnosti je.

  1. Deky a jemné materiály

Ku škandinávskemu štýlu jednoznačne patria aj rôzne textílie v podobe deky či prikrývky. Svoju úlohu plnia najmú počas zimných mesiacov, kedy v týchto krajinách naozaj poriadne prituhne. Keďže zimy bývajú silné aj u nás, určite tieto materiály vo svojom bývaní nevynechajte. Ak máte možnosť, zadovážte si aj krb, ktorý je dokonalou súčasťou severského bývania. Okrem toho, že vám vyhreje celý dom, vie byť aj krásnou romantickou dekoráciou.

  1. Dekorácie

Sú neoddeliteľnou súčasťou bývania v severných krajinách, kde dokonale zapasujú v rôznych farbách. Keďže celý škandinávsky štýl je skôr neutrálny, doplnky sú možnosťou, ako domov osviežiť a rozžiariť. Výbornou voľbou sú napríklad vázy, sklenené doplnky, vankúše, obrazy či sviečky. Zabúdať by ste nemali ani na živé kvety a to najmä tie čerstvé rezané alebo sukulenty.

  1. Poriadok

Je pre tento štýl veľmi dôležitý, pretože ide ruka v ruke s jednoduchosťou a striedmosťou. Asi si neviete predstaviť takéto dokonalé bývanie, kde by všetko ničil okolitý neporiadok. Významnú úlohu v severskom štýle zohrávajú najmä funkčné nábytky, ktoré majú dostatok úložného priestoru. Je preto viac než jasné, prečo má každá vec v byte svoje miesto, kde by mala byť uložená. Okrem toho pohodené veci na dlažbe alebo komode pôsobia rušivo a do tohto štýlu bývania sa vôbec nehodia. Dávajte si preto pozor, čo kde položíte a či nie je dobré odložiť to hneď na správne miesto.