Dobrá rada

Skrášlite si bývanie okrasnými tekvicami

1980
0
Zdieľaj

K jeseni neodmysliteľne patria nielen pestré farby a padajúce lístie, ale aj tekvice. Môže ísť nielen o tie na konzumáciu, ale aj o okrasné, ktorými si viete skrášliť a spestriť nielen interiér, ale aj dvor a záhradu. V súčasnosti poznáme takmer 30 druhov tekvíc, ktoré sú stále viac obľúbené. Odlišovať sa môžu nielen farbami a veľkosťou, ale dokonca aj tvarom a celkovým vzhľadom. Možno ste aj vy z tých, ktorí si doma pestujú okrasné tekvice sami, no ak túto možnosť nemáte, zakúpiť si ich viete v rôznych obchodoch. U nás sa najviac pestuje tekvica obyčajná, tekvica obrovská, tekvica muškátová, tekvica pomiešaná a tekvica figolistá. Samozrejme v slovenských záhradkách nájdete aj iné, no tieto patria medzi najobľúbenejšie.

Ak sa rozhodnete, že jeseň chcete aj u vás doma poriadne privítať, odporúčame zaobstarať si niekoľko kusov týchto tekvičiek a rozmiestniť si ich po dome, ale aj záhrade. Na výber máte rôzne zvlnené, rebrovité alebo dokonca s výrastkami. Tiež si môžete podľa svojho vkusu vybrať aj tvar, ktorý sa vám najviac páči. Ak ste praktická žena a nechcete tekvice neskôr vyhodiť, domácnosť si môžete vyzdobiť aj tými, ktoré sa dajú konzumovať. Napríklad tekvica Hokkaido je v kuchyni mimoriadne obľúbená a je zaujímavá aj ako dekorácia. Okrem toho má na ľudské telo a zdravie pozitívne účinky, preto by nemala počas jesene chýbať vo vašej rodine. Zaujímavosťou je, že čím dlhšie tieto tekvice skladujete, tým viac vitamínov v nich pribúda. Vyhadzovať sa vám pri príprave tekvice neoplatia ani semienka, ktoré obsahujú veľa vitamínov a dodávajú energiu rovnako, ako sladkosti.

Ako ich vypestovať?

Pestovanie tekvíc nie je vôbec náročné a dokáže to aj malé dieťa. Na začiatku pri ich sadení si však treba uvedomiť, že potrebujú veľmi veľa miesta. Dajú sa pestovať nielen na záhone, ale aj na plote. Ak ste si teraz povedali, že bývate na byte a takúto možnosť pestovania nemáte, ste na omyle. Menšie tekvičky sa dajú pestovať aj na balkóne alebo v malých záhradkách. Základom všetkého je vybrať si správny druh, aby ste vedeli ako veľmi sa vám rozrastú. Samozrejme tekvice treba vyberať aj podľa toho, či ich chcete len na dekoráciu alebo aj na konzumáciu. Zasadiť ich treba v máji, kedy semeno vysejte na slnečné miesto do úrodnej pôdy najlepšie zásobenej humusom. Pri pestovaní netreba robiť nič zvláštne, stačí ak ich budete dobre polievať, budú mať potrebné teplo a sem tam ich prihnojíte.

Ako viem, že je dopestovaná?

Bojíte sa toho, že nebudete vedieť, kedy je správny čas tekvicu odtrhnúť? Zrelý plod je tvrdý, má sýtu farbu a stopka už drevnatie. Vtedy je správny čas na to, aby ste ju zo záhrady vzali preč. Treba tak urobiť záhradnými nožnicami, ktorými ju ľahko odstrihnete aj s menšou stopkou. Najlepšie je, aby ste ju nechali potom ležať niekoľko dní na slnku, no v prípade dažďa alebo chladu ju dajte dovnútra. Zber tekvíc môžete oddialiť podľa toho, ako teplá a slnečná je jeseň, no prežijú aj prvé mierne mrazy. Týmto plodom je v suchom a teplom prostredí najlepšie, preto vám doma dokážu vydržať aj celú zimu.

Kde je najlepšie ich umiestniť?

Tekvice môžete rozložiť nielen po dome, ale ja na dvore a záhrade. Najlepšie sa budú vynímať pred vchodovými dverami, kde vás každý deň privítajú a rozveselia vám náladu. V interiéri sa s nimi môžete pohrať o niečo viac, pretože sa dajú položiť nielen na police a stôl, ale aj hocikde na zem do kúta. Veľmi pekne ukážu aj na schodisku, kde k nim môžete pridať sviečku a naladiť sa tak na dokonalú jesennú atmosféru. Popustite uzdu svojej fantázii a vyplňte svoje bývanie krásnymi plodmi a farbami.