Cestovanie a Destinácie

Snehové reťaze sa vám zídu nielen v horách

1358
0
Zdieľaj
Snehové reťaze sa vám zídu nielen v horách
Snehové reťaze sa vám zídu nielen v horách

V posledných rokoch sme sa presvedčili, že počasie dokáže byť naozaj nevyspytateľné. Vysoké teploty v lete striedajú poľadovice a návaly snehu v zime. Preto nie je na škodu byť pripravený na každú situáciu a nosiť so sebou vo vozidle snehové reťaze. Hlavne ak ste motoristom, ktorý denne brázdi cesty a diaľnice.

Ja snehové reťaze nepotrebujem

Možno si poviete, že vy snehové reťaze nepotrebujete. Máte predsa silné vozidlo, nové pneumatiky a jazdíte len po meste. Nikdy však neviete, kedy sa so svojim SUV dostanete do mimoriadnej situácie. V momentoch, keď ste sami na opustenej ceste a okolo vás je kopec snehu, budete vďační za snehové reťaze uložené na dne kufra. Táto pomôcka motoristu sa vyrába vo všetkých variantoch. Znamená to, že v obchodoch nájdete reťaze na SUV 4×4 a tiež na traktory alebo reťaze na dodávky.  Na Slovensku snehové reťaze nie sú povinné všade. Nasadiť ich musíte len na zasnežených vozovkách označených značkou C14. Extrémne situácie na cestách nie sú ničím výnimočným, a preto sa neriaďte len zákonom, ale tiež rozumom. Inštaláciu reťazí si vopred vyskúšajte v pokoji vo vašej garáži alebo na parkovisku. K reťaziam je vždy pribalený manuál. Môžete tiež vyhľadať inštruktážne video na internete. Celé nasadenie je len otázkou cviku. Ak nie ste veľmi zruční, máme pre vás dobrú správu. Kúpiť sa dajú reťaze, ktoré disponujú samoupínacím systémom.

Ako kupovať snehové reťaze

Pri kúpe snehových reťazí nehľaďte len na cenu. Dôležitá je odolnosť reťazí a tiež ich bezpečnosť. V prípade, že naozaj nejazdíte mimo mesta, budú vám stačiť textilné alebo tekuté snehové reťaze. Oba varianty kúpite za pár eur a na kratších úsekoch cesty vám v rámci možností poslúžia. Pre ostatných motoristov sú určené reťaze kovové, ktoré neprekvapí žiadny závej a ani ľad. Možno ste už začali surfovať po internete a hľadať reťaze vhodné pre vaše vozidlo. Budete prekvapení širokým výberom a je pravdepodobné, že sa nebudete vedieť vyznať v rozmeroch reťazí. Pred kúpou snehových reťazí by ste mali poznať tieto údaje – model vozidla, priemer kolesa, šírku pneumatiky a výšku profilu. Pri výbere vám veľmi pomôžu tiež rôzne konfigurátori na internete, do ktorých zadáte typ vozidla a veľkosť pneumatiky. Konfigurátor vám následne zobrazí všetky možnosti pre váš automobil.