Cestovanie a Destinácie

Staňte sa neporaziteľným šoférom na snehu i na ľade

775
0
Zdieľaj
Staňte sa neporaziteľným šoférom na snehu i na ľade
Staňte sa neporaziteľným šoférom na snehu i na ľade

Jazdiť po suchej vozovke dokáže každý. Jazdiť po snehu a ľade si vyžaduje zručnosti, ktoré šoféri získajú jedine pravidelným riadením vozidla. Niekedy však aj zručnosti nestačia a v neprístupnom teréne je nutné zavolať na pomoc snehové reťaze. Snehové reťaze stále zostávajú jedinou možnosťou, ako prekonať záveje a poľadovicu nielen v horách.

Máte skúsenosti so snehovými reťazami?

Podľa prieskumov sa až polovica šoférov so snehovými reťazami nestretla. Predsa len na Slovensku nemáme až toľko horských oblastí a v zime do zahraničia nejazdí veľa Slovákov vlastným vozidlom. Snehové reťaze sa napriek tomu dobre predávajú, pretože v horách na snehovej prikrývke sa bez nich skrátka nedá jazdiť. Dokonca ani keď vlastníte SUV vozidlo. Veľké vozidlá nie sú zárukou, že ich motor a hlavne pneumatiky zvládnu prudký výstup v horskom priesmyku alebo poľadovicu na ceste z kopca. Preto výrobcovia reťazí mysleli na každého. Okrem kovových reťazí je možné si zaobstarať reťaze textilné. Oba typy sa vyrábajú aj ako reťaze na SUV 4×4 alebo ako reťaze na dodávky. Spomenúť musíme tiež tekuté snehové reťaze, ktoré však nie sú určené do extrémnych snehových podmienok.

Rozdiely medzi kovovými a textilnými reťazami

Pri pohľade na ceny e-shopov v prvom rade zistíte, že kovové snehové reťaze sú drahšie ako textilné. Nie vždy toto pravidlo platí, pretože napríklad AutoSock textilné reťaze sa približujú k cene najlacnejších kovových. Keby ste mali v praxi porovnať textilné a kovové reťaze, pocítite rozdiel hlavne na ľade. Pri jazde po snehu sa jazdí s oboma typmi reťazí rovnako. Dokonca textilné občas o malé percentá vyhrávajú. Na ľade však textilné snehové reťaze nie sú až tak účinné. V praxi by ste zistili ešte jednu vec. Na nasadenie lacných kovových reťazí potrebujete veľa, veľmi veľa trpezlivosti. V prípade, že neinvestujete do snehových reťazí s automatickým upínaním, tak sa prvý raz poriadne potrápite. A možno nie len prvý raz. Odporúčame vám si priplatiť a kúpiť už spomínané reťaze s automatickým alebo dokonca s plnoautomatickým zapínaním. Textilné snehové reťaze vám takéto problémy nenarobia. Nasadiť by ich dokázalo aj dieťa. Porovnať musíme tiež životnosť. Je samozrejmé, že kovové reťaze vám pri správnej starostlivosti vydržia roky. Textilné sa pri jedinom dotyku s asfaltom zmenia na sitko. Neznamená to, že s kovovými reťazami môžete jazdiť po asfalte, ale ak sa tak stane, pár metrov im neuškodí.