Životný štýl

Stanú sa kožušinové farmy minulosťou? Podľa posledného fashion week-u možno áno

1580
0
Zdieľaj

Týždne módy už klasicky udávajú trendy na nastávajúce obdobie. To, čo sa na nich objaví, následne zaplaví prehliadkové móla a šatníky celebrít i „necelebrít“ po celom svete. Tie posledné v Miláne dali svetu nádej, že počet kožušinových fariem, môže pomaly klesať.

Kožušina je OUT!

Kreatívny riaditeľ Gucci, Alesandro Michele, sa už v roku 2017 vyjadril, že pravú kožušinu považuje za prežitok a vyslovene nemoderný materiál. Na posledných týždňoch módy v talianskom Miláne jeho slová potvrdili aj ďalší predstavitelia popredných módnych značiek ako Armani, Prada či Louis Vuitton. Na prehliadkových mólach sa to totiž hemžilo modelmi vyrobenými z Faux-fur (Fake fur), teda z umelej kožušiny.

Falošná kožušina sa objavila na kabátoch, bundách, čiapkach, šáloch, topánkach, kabelkách, nohaviciach, dokonca na ponožkách. Návrhári takto reagujú na tlak verejnosti, ale i „známych tvárí“, ktoré sa stále viac aktívne zapájajú do kampaní organizácii na ochranu zvierat. Medzi priekopníčky patria super modelky Naomi CampbellChristy Turlington, ktoré sa ako jedny z prvých zapojili do kampane organizácie PETA, „Rather go naked than wear fur“.

Žiadna horúca novinka

Umelá kožušina nie je žiadnou novinkou. Po prvýkrát sa na trh dostala už v roku 1929. V tejto dobe bola však vyrábaná zo srsti Alpák. Čisto syntetickou sa stala až okolo roku 1950, kedy bol vynájdený akrylový polymér, teda jedna z odnoží plastu.

Faux-fur svojimi vlastnosťami a vzhľadom pripomína pravú kožušinu, no len do istej miery. Nie je nepremokavá a aj jej izolačné vlastnosti sú diskutabilné. Na druhej strane je omnoho ľahšie spracovateľná, pretože sa dá zošiť klasickým šijacím strojom alebo ihlou, a na jej výrobu sú potrebné omnoho nižšie finančné náklady.

Dobrá správa pre zvieratá, horšia pre životné prostredie

Ako to už býva, nič nie je len čierne alebo biele, čo platí aj v prípade faux-fur. Keďže ide druh plastu, pri spracovaní umelej kožušiny dochádza k značnému znečisteniu ovzdušia, pôdy a vody. Druhým zásadným negatívom je taktiež doba rozkladu. Tak, ako to už pri syntetických materiáloch býva, k rozpadu (plast sa nikdy nerozloží, len rozpadne na drobné častice) dôjde za 500 až 1000 rokov. Hold, asi si musíme vybrať menšie zlo.

Buďme optimisti

Aj napriek spomenutým negatívam by sme sa na pokrok vo svete módy mali pozerať pozitívne. Plast je síce katastrofou 21. storočia, no aj v tomto smere sa ľudstvo pomaličky posúva k lepšiemu. Napríklad, len pár mesiacov dozadu predstavili izraelskí vedci start-up zameraný na výrobu rozložiteľného plastu. Možno sa spoja s módnymi návrhármi a my sa budeme obliekať do BIO kožuchov, pri ktorých výrobe netrpel nikto, možno len pracovníčka fabriky za šijacím strojom.

Zopár faktov o kožušinách vo fashion priemysle

Ak úplnou náhodou patríte k ľuďom, ktorí nemajú k ochrane zvierat blízko alebo sa k vám nejakým zázračným spôsobom nedostali informácie o tom, čo v skutočnosti znamenajú kožušinové farmy, od nákupu „prírodného“ oblečenia vás možno odradia nasledujúce fakty.

  1. 50% celosvetovej produkcie kožušín sa uskutočňuje v Európe, kde v súčasnosti funguje viac ako 5000 kožušinových fariem.
  2. Farmy máme aj na Slovensku. Podľa aktuálnych údajov na webovej stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR je ich približne 6.
  3. Na výrobu nóbl kožuchov, kabeliek či čiapok, je ročne zabitých viac ako 1 bilión zajacovviac ako 50 miliónov ostatných „kožušinových“ zvierat (líšky, psy, norky, tulene, medvedíky čistotné…)
  4. Na jeden kabát s priemernou veľkosťou je použitá kožušina z 10 – 20 líšok.

Tak čo, ešte stále si na najbližšie Vianoce želáte norkový kožuch?