Dobrá rada

Šťastná mačka žerie surové mäso

2083
0
Zdieľaj

Žiadne tráviace problémy, lesklá srsť, ideálna váha, psychická pohoda, to všetko vašej mačke zabezpečí vhodná strava. Namiesto drahého suchého krmiva alebo konzerv, jej pritom stačí len surové mäso. Pozitívne prínosy BARF-ovania príjemne prekvapia vás, aj vašu šelmu.

Čo je to BARF?

V poslednej dobe sa začína toto slovíčko skloňovať pomerne často. „BARF“ je skratka anglických slov, ktoré pomenúvajú spôsob kŕmenia domácich zvierat, konkrétne psov a mačiek. Niektorí preferujú názov „Biologically Appropriate Raw Foods“ – biologicky vhodná – prirodzená surová strava, iní zas „Bones and Raw Food“– kosti a surová strava. V praxi ide o kŕmenie, pri ktorom našich miláčikov nekŕmime granulami či konzervami, ale surovým mäsom, kosťami a zeleninou.

Ako zostaviť BARF jedálniček

Aj strava, ktorá pozostáva zo surového mäsa a kostí, by mala byť dostatočne pestrá. Vo všeobecnosti sa odporúča takéto rozdelenie kŕmnej dávky:

 • 70 % surové mäso a vnútornosti
 • 20 % surové kosti
 • 10 % surová zelenina

Toto percentuálne zloženie nemusíte dodržiavať v rámci jedného dňa. Môžete si ho rozložiť na týždeň alebo pokojne i na mesiac. Záleží to v podstate len na tom, čo vyhovuje vám. Vo všeobecnosti je jednoduchšie jeden deň kŕmiť len mäsom, druhý kosťami a tretí k mäsu prihodiť aj nejakú zeleninu.

Ak by ste chceli tento vyvážený jedálniček dodržiavať v rámci jedného dňa, museli by ste každý deň rátať, vážiť a rozdeľovať. Navyše, BARF by sa mal čo najviac prispôsobiť prirodzenej strave. Mačke by sa vo voľnej prírode nikdy nepodarilo v jeden deň uloviť mäsitú korisť a nájsť rastlinnú potravu, ktorá je pre ňu vhodná.

Mäso vhodné pre mačky

Určite by ste nemali svoju mačku kŕmiť výhradne jedným druhom mäsa. Medzi tie najvhodnejšie, ktoré navyše u nás bežne kúpite, patrí hydina, hovädzina a divina. Mačke môžete podávať aj mäso z králika a zajaca, pštrosa alebo klokana. Asi sa teraz chytáte za hlavu. Kde by ste niečo také zohnali, však? V niektorých špecializovaných predajniach však natrafíte aj na takýto tovar.

To, aký druh mäsa vyhovuje vašej mačke, musíte zistiť sami. Mnohé zvieratá napríklad trpia alergiou na kuracinu. Bravčové mäso vo všeobecnosti nie je vhodné, pretože obsahuje veľa tukov a navyše sa v ňom môžu nachádzať parazity, ktoré mačke vedia ublížiť.

Bez vnútorností a kostí to nejde

V miske vašej mačky nesmú chýbať ani vnútornosti a kosti. Držte sa vyššie spomenutého pomeru. Vhodné sú najmä srdcia, pečienky a žalúdky. Okrem nich však môžete svojej šelme podávať akékoľvek iné vnútornosti. Z kostí môžete siahnuť taktiež po viacerých druhoch. Základom je, aby boli surové. Tepelne upravené kosti sa totiž trieštia a môžu zvieraťu vážne ublížiť.

Zvyšných desať percent

Desať percent stravy by mala tvoriť aj surová zelenina a ovocie. Vo voľnej prírode by ju mačky prijímali spolu so žalúdkami svojich bylinožravých obetí. Cesnak, cibuľa, paradajky, baklažán, paprika, zemiaky a avokádo sú zakázané, pretože sú pre mačky mierne jedovaté. Naopak vyslovene vhodné sú tieto druhy zeleniny:

 • Mrkva
 • Sladká kukurica
 • Brokolica
 • Červená repa
 • Tekvica
 • Uhorka
 • Listová zelenina
 • Jablká
 • Hrušky
 • Slivky
 • Čerešne

Ak ste svojej mačke ešte neskúšali ponúkať zeleninu, pripravte sa, že niektorí jedinci ju žrať nebudú, pri iných to môže byť poriadny boj. Pokiaľ by zviera zeleninu a ovocie nechcelo, nemusíte ho do toho nútiť. Rastlinnú zložku stravy plnohodnotne zastúpi aj kvetináč s čerstvou trávou.

Mačky v skutočnosti nie sú náročné na vitamíny a minerály obsiahnuté v rastlinnej potrave. Všetko, čo je pre ich telo potrebné, sa nachádza práve v mäse. Pri jednotlivých druhoch zeleniny na začiatok vyskúšajte iba malé množstvo. Následne pozorujte, či zvieraťu nespôsobujú tráviace problémy, konkrétne hnačku.