Zdravie a Krása

Uhorka úplne na všetko!

1526
0
Zdieľaj

Áno,práve uhorka patrí k najpestovanejším druhom zeleniny na svete a zároveň je jednou najhodnotnejšou potravinou pre ľudský organizmus. Okrem toho, že sú uhorky liekom i elixírom krásy, jednoduchým trikom vám dokážu aj osviežiť dych.Obsahuje síce množstvo vody, avšak aj mnoho výživných látok a vďaka tomu sú jej zdravotné účinky nenahraditeľné.

Uhorka a jej vplyv na ľudské telo

Či už si uhorky vychutnáte v šaláte alebo ako zeleninovú prílohu k pečivu, ich pravidelná konzumácia kráča ruka v ruke s množstvom zdravotných benefitov, pretože uhorka:

  • hydratuje organizmus, keďže až 90% jej zloženia tvorí voda
  • obsahuje vitamíny A, B aj C, vďaka ktorým posilníte imunitu a načerpáte novú energiu
  • udržuje zdravé srdce a cievy
  • znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol
  • pomáha pri liečbe reumatických ťažkostí
  • je skvelou potravinou pri detoxikačných kúrach
  • zlepšuje pružnosť pokožky
  • predstavuje prvú pomoc pre pokožku spálenú slnkom
  • pravidelnou konzumáciou uhorky potešíte aj ľadviny,lebo napomáha vyplaviť z tela toxíny, znižuje hladinu kyseliny močovej a tým zabezpečuje ich lepšie fungovanie

Dokonalá pri diéte

Uhorka je pre chudnutie ideálna, keďže telo zásobí potrebnými živinami, urýchli trávenie, vďaka obsahu vody organizmus hydratuje a pomôže udržať funkčný metabolizmus. Odborníci odporúčajú konzumovať aspoň jednu uhorku denne, ktorá zabezepčí vytúžený efekt.

Proti zlému dychu

Šťava z uhorky vám zabezpečí svieži dych, no osvedčila sa tiež pri liečbe zapálených ďasien. Pritlačte si kolieska uhorky na podnebie a počkajte jednu minútu. Látky obsiahnuté v uhorke pomáhajú zlikvidovať škodlivé baktérie, ktoré bývajú príčinou nepríjemného dychu.

Už žiadne opuchy!

Krúžky tejto zeleniny priložené pod očami si poradia s opuchnutými viečkami, draslík a horčík zas vyživia suchú pokožku a už na prvý pohľad ju rozjasnia.No,samozrejme nikdy to nenahradí dlhý spánok.

Redukuje tvorbu mazu

Ako je to možné? Uhorka sťahuje póry a robí ich menej viditeľnými, vďaka bieliacemu efektu dokáže zjemniť i pehy.

Z uhorky si vyrobíte účinné čistiace tonikum pre mastný typ pleti, vyskúšajte tento jednoduchý trik: pokrájajte uhorku na kostičky a povarte ich 15 minút v jednom litri vody. Vývar nezabudnite precediť a zmes aplikujte pomocou vatových tampónov do pokožky podľa potreby.

Uhorka lieči aj opicu

Ak vás čaká spoločensky náročná noc a chcete sa vyhnúť ranným bolestiam hlavy, zjedzte pred spaním niekoľko koliesok uhorky. Uhorka má v sebe cenné vitamíny skupiny B, cukor a elektrolyty, ktoré sú potrebné k doplneniu základných živín v organizme práve v situáciách, keď to preženiete s alkoholom. Alebo môžete piť s mierou.:)

Pre krásne a lesklé vlasy

Vymačkaná šťava z uhoriek podporuje pružnosť a zdravý rast vlasov. Navyše sa vám budú po opláchnutí uhorkovou šťavou ešte dlhé hodiny krásne lesknúť.

Ako ich využiť v kuchyni?

Uhorky majú v kuchyni širšie možnosti využitia, než by ste čakali, a to nielen u nás, ale i vo svete.

Napríklad v Rusku bývajú podávané s tuhou, osolenou šľahačkou, v Grécku s bielym jogurtom a cesnakom, v Škandinávii zas s kyslou smotanou. Uhorky môžete smažiť, zapiecť napríklad so syrom, pridať do polievky či iného vareného jedla a servírovať teplé.

Uhorka by nemala byť prezretá a ani stará, čo indikuje žltkastá farba. Samotný plod potom býva ťažšie stráviteľný. Uhorky skladujte v suchu, pozor si dajte na uhorky zabalené v orosenej fólii, keďže vlhké prostredie im škodí.