Dobrá rada

Sú homeopatické lieky účinné?

1169
0
Zdieľaj

Homeopatiká sú prírodné liečivá, ktoré sa vyrábajú bez chemickým prísad. Dávajú vášmu imunitnému systému informáciu ako sa dostať do stavu optimálneho fungovania. To hovorí definícia týchto liekov.  Sú však skutočne účinné?

Čo sú homeopatické lieky

Homeopatické lieky sú v súčasnosti považované za alternatívny spôsob liečby porovnateľný napríklad s čínskou medicínou. Lekári odporúčajú liečbu homeopatikami len ako doplnkovú alebo sprievodnú. Apelujú na ľudí, aby ju nezamieňali s klasickou liečbou. Ako sa vlastne vyrábajú homeopatiká? Základom takéhoto lieku sú rastlinné alebo živočíšne látky. Tieto látky sú však veľmi riedené a preto vyvolávajú diskutabilné názory odborníkov. Ako príklad môžeme uviesť, že by ste museli užiť skoro 100 homeopatických liekov, aby ste dosiahli účinok najslabšej chemicky vyrábanej tablety. Výrobcovia dokonca nemusia dokazovať účinok homeopatických liekov. Preto nie sú presne známe ani ich vedľajšie účinky alebo interakcie s inými liekmi. Pred uvedením homeopatík na trh neprebiehajú žiadne testy. Stačí, aby liek výrobca zaregistroval v Štátnom ústave na kontrolu liečiv. Toto všetko vyvoláva ešte viacej pochýb u odbornej verejnosti.

Môžu homeopatiká naozaj liečiť?

Homeopatické lieky, ktoré sú vyrobené na základe princípu podobnosti majú mierne liečebné účinky. Princíp podobnosti je niečo ako očkovanie. Homeopatikum týmto spôsobom vytvára akési umelé ochorenie, ktoré vytlačí pôvodné príznaky choroby. Podľa odborníkov na homeopatickú liečbu sú takéto lieky veľmi dobrou alternatívou k pôvodnej liečbe. Títo istí odborníci tvrdia, že pri správnej diagnostike vedia homeopatiká pomôcť pri akomkoľvek ochorení. Je však potrebné naozaj podrobné vstupné vyšetrenie, ktoré zahŕňa zistenie nielen fyzického, ale aj psychického stavu chorého človeka. Iba získaním úplného obrazu o živote daného človeka je možné stanoviť liečbu a vybrať správny liek. Naopak lekári sa bránia a hovoria, že homeopatická liečba by nikdy nemala nahradiť klasickú. Vždy by mala byť len sprievodnou.

Ako vyzerá homeopatická liečba

Homeopati sa snažia čo najlepšie spoznať chorého. Vravia, že pri liečbe nejde o odstránenie ochorenia, ale o vyliečenie človeka. Preto vstupné vyšetrenie zahŕňa podrobnú anamnézu vrátane odhalenia súkromia a vnútorného prežívania pacienta. Takéto vyšetrenie môže trvať aj dve hodiny. Následne pre pacienta vyberú vhodný liek. Homeopatické lieky sú postavené na princípe riedenia látky, ktorá by mohla dané ochorenie aj vyvolať.  Homeopati sa chvália hlavne tým, že ich lieky nemajú žiadne negatívne účinky napríklad na pečeň alebo obličky.  Homeopatické lieky sú zvláštne aj vďaka tomu, že jeden a ten istý liek môže byť použitý na viacero diagnóz. Ide hlavne o jednozložkové homeopatické lieky t.j. také, ktoré sa vyrábajú len z jednej látky. Takéto lieky by vám mal predpísať len odborník homeopat. Viaczložkové homeopatické lieky obsahujú viacero účinných látok rastlinného, živočíšneho a minerálneho pôvodu. Viaczložkové homeopatiká sú vhodné aj na samoliečbu a majú presnejšie uvedené ochorenia, na ktoré sú určené.

Dobrá rada na zlato

V súčasnosti existuje na celom svete viac ako 4000 homeopatických liekov. Majú formu tabliet, tinktúr, kvapiek, toboliek, mastí alebo aj injekcií. Podľa odborníkov na homeopatiu by mali byť všetky lieky predpisované až po odbornom vyšetrení. Neodporúčajú kombinovanie viacerých jednozložkových homeopatických liekov a hovoria, že len oni vedia nájsť pre pacienta ten pravý liek. Neuznávajú ani viaczložkové homeopatické lieky. Takisto vravia, že práve kúpa takýchto liekov bez konzultácie vedie k zlému menu homeopatík.

Rada na záver: Skúste dať prednosť bylinkám alebo čajom pred homeopatickými liekmi, ktorých účinok ja naozaj diskutabilný.