Životný štýl

Sú naozaj využiteľné? Jednorazové a gumené rukavice ako ich nepoznáme. Kde sa najčastejšie využívajú a prečo sú stále na trhu?

63
0
Zdieľaj
Jednorazové a gumené rukavice
Jednorazové a gumené rukavice

V dnešnej dobe covidu je bežnejšie ako kedykoľvek predtým, že ľudia nosia na rukách gumené rukavice. Používajú ich najmä tí, ktorí zo zdravotného hľadiska nemôžu používať každých 10 minút dezinfekciu na ruky, keď potrebujú obehať nákupné centrum. V mnohých odvetviach sa používajú už dlhé roky, no treba si uvedomiť, že nie sú rukavice ako rukavice. Aké druhy poznáme?

Krátko z histórie jednorazových rukavíc 

Najskôr si niečo povieme o vzniku jednorazových gumenných rukavíc. Oficiálne vznikli v roku 1894, kedy sa chirurg William Stewart Halsted zaslúžil o prvý pár latexových rukavíc. V súčasnosti sa latex v medicínskych zariadeniach nepoužíva, keďže približne 6 % populácie a 15 % zdravotníckeho personálu je alergických na tento materiál.

Vynájdenie ideálnych rukavíc bolo nasledujúce roky skôr pokus-omyl. Pri výrobe gumených rukavíc sa používal mastenec a mach, aby ľudí po dlhšom nosení nesvrbeli ruky, avšak mach bol pre ľudskú pokožku škodlivý. Prvý pár jednorazových a nezávadných rukavíc vyrobila spoločnosť Ansell Rubber Company a rukavice sa stali štandardom v medicínskej sfére po celom svete. 

Dopyt po rukaviciach vzrástol v 90. rokoch minulého storočia po výraznom rozšírení HIV v USA. V tom čase ich musel v nemocniciach nosiť každý. Firmy opäť využili dopyt a na trh sa dostali rukavice z nitrilu či vinylu.

Ktoré odvetvia by bez rukavíc nemohli fungovať?

Všetky, kde je potrebná maximálna ochrana zdravia. Reč je napríklad o medicínskej sfére, lekár by vám pri operácii bez rukavíc mohol ublížiť. Len si predstavte, že by pracovné rukavice neexistovali. Považujeme ich za maličkosť, ale keby zmizli čo i len na jeden deň, na celom svete by to skomplikovalo prácu a ohrozilo zdravie nejednému človeku. Gumené rukavice sú potrebné v:

  • medicínskych zariadeniach
  • laboratóriách
  • kozmetických salónoch (manikúra, pedikúra)
  • tetovacích a piercingových štúdiách
  • gastronómii
  • kúpeľoch na rôznych procedúrach
  • stavebníctve
  • fabrikách
  • pri záhradných prácach a manipulácii s chémiou
  • pri policajnom vyšetrovaní

Dôležitosť jednorazových rukavíc teda nemožno spochybňovať. Na ardonsk.sk nájdete množstvo druhov – latexové, nitrilové, polyetylénové či vinylové, ktoré spĺňajú bezpečnostné normy. Určite nájdete vhodné pre vaše aktivity.