Životný štýl

Sú plastové okná naozaj tak skvelé?

80
0
Zdieľaj
Sú plastové okná naozaj tak skvelé?
Sú plastové okná naozaj tak skvelé?

Ak práve staviate doma alebo rekonštruujete starý, tak sa iste zamýšľate nad tým, aké okná vybrať. Prvotná myšlienka väčšiny ľudí padne na plastové okná. Plast sa stal materiálom, ktorý sa využíva naozaj vo všetkých sférach života. Vyhnúť sa mu nedokážete ani pri výstavbe a rekonštrukcii. Napriek tomu, že plastom je celý svet priam zavalený, tak ten, ktorý sa používa na výrobu okien, je kvalitný a plastových okien sa nemusíte obávať. Sú plastové okná naozaj tak skvelé, ako sa všade prezentujú?

Plastové okná prevyšujú ostatné materiály okien o niekoľko levelov

Plastové profily okien prevyšujú ostatné typy okien o niekoľko levelov. Majú síce drobné nedostatky, ktoré spomenieme neskôr, ale v porovnaní s výhodami sú tieto nedostatky malicherné. V prvom rade si musíte uvedomiť, že plastové okná cena je o tretinu nižšia ako okná z dreva alebo hliníka. Nízka cena je daná nižšou technologickou náročnosťou pri výrobe okien a tiež dostupnosťou PVC. Napriek nízkej cene ide o okná, ktoré vydržia takmer 50 rokov bez nutnosti výmeny. Znamená to, že ak si takéto okná kúpite ako mladý pár, tak ich budete využívať celý život. Iste vás bude nudiť pozerať na biele profily, a preto sa pokojne odviažte a vyberte si zo širokej palety farieb a dekórov. Veľký výber farebných odtieňov je ďalšia výhoda plastových okien. Okná z plastu sa hodia do nízkoenergetických domov, pretože dobre izolujú. Plastové okná sú taktiež dobrou zvukovou izoláciou. Pre ľudí, ktorí sú veľmi zaneprázdnení, je dôležitá informácia, že plastové profily nevyžadujú špeciálnu údržbu.

Plastové okná sú perfektné, ale dostávajú zopár čiernych bodov

Aby sme boli naozaj čestní, tak priznáme, že plastové okná alebo vchodové dvere z plastu majú okrem skvelých vlastností i zopár nevýhod. Niektoré nevýhody majú základ v neprofesionálnej inštalácii, preto vám radíme, aby ste na firme, ktorá vám bude okná montovať nešetrili. Po neodbornej montáži môže dochádzať k sadnutiu okien alebo bude cez parapety prefukovať. Plastové okná väčších rozmerov je nutné pravidelne nastaviť v miestach kovania, aby nedošlo k ich deformácii. Pre veľkorozmerné výplne stavebných otvorov je vhodnejším materiálom hliník. Pozor si dávajte na výber farby okien z plastu. Ak sa rozhodnete pre tmavší profil, môže vplyvom teplôt dôjsť k zmene tvaru. Napriek týmto mínusovým bodom sa plastové okná vyplatia a sú najvhodnejším variantom okien pre byty i rodinné domy.