Dobrá rada

Sú úsporné žiarovky naozaj úsporné?

744
0
Zdieľaj
Sú úsporné žiarovky naozaj úsporné?
Sú úsporné žiarovky naozaj úsporné?

Napriek tomu, že sa neustále zvyšujú ceny energií veľa domácností má v pivniciach zásoby starých žiaroviek a nechcú ich ani za nič nahradiť úspornými. Stará škola a zvyky nepustia. Je to veľká škoda, pretože úsporné žiarovky sú veľmi výkonné a šetria nielen peniaze, ale tiež životné prostredie.

Koľko usporíte s LED žiarovkou

Najviac elektrickej energie žerú klasické žiarovky, ktoré nie sú veľmi výkonné a na dokonalé osvetlenie miestnosti potrebujete viac ako jeden kus. O niečo úspornejšie sú halogénové žiarovky, ktoré sú obľúbené vďaka dvojnásobnej životnosti oproti klasickým. Stropné svietidlá s halogénovými žiarovkami dokážu svietiť vyše 2000 hodín. Medzi najviac úsporné žiarovky patria tie, ktoré sa označujú ako LED žiarovky. Veľa ľudí sa ich kúpe vyhýba a argumentujú tým, že sú tieto žiarovky drahé. Nie je to pravda, pretože vyššia cena LED žiarovky odpovedá jej kvalitným vlastnostiam. S LED žiarovkou môžete nepretržite svietiť až 20 tisíc hodín a niektorí výrobcovia dokonca sľubujú až dvojnásobok uvedeného svietenia. LED žiarovky nepremieňajú elektrickú energiu na teplo, ale len na svetlo. Preto vám dokážu usporiť až 90 % energií.

Aké výhody má LED svietenie

LED žiarovky nemajú výhodu len v tom, že sporia vaše peniaze. Spomínali sme, že nepremieňajú energiu na teplo. Znemená to, že sú bezpečné a pri dotyku nehrozí popálenie. Hodia sa preto na svietenie do detskej izby. Zároveň nehrozí ich rozbitie, a ak by sa predsa len rozbili, neobsahujú žiadne škodlivé látky. LED žiarovky sa hodia dokonca do priestorov, kde vyžadujete maximálnu svietivosť, ktorú dosiahne LED ihneď po zapnutí. Apropo, zapínať a vypínať môžete LED žiarovky koľko len chcete, pretože im časté zapínanie či vypínanie neškodí. Poslednou skvelou vlastnosťou LED žiaroviek je to, že sú až na 96 % recyklovateľné. Aby ste dosiahli s LED žiarovkou všetky uvedené výhody, kupujte ich len od renomovaných predajcov. Napríklad e-shop ledprodukt.sk ponúka najkvalitnejšie LED technológie za skvelé ceny.

Majú LED žiarovky nevýhody?

Za najväčšiu nevýhodu LED žiaroviek môžeme považovať ich vyššiu cenu, ktorá sa vám však vráti už počas prvého roku svietenia. Zároveň je naozaj dôležité vybrať LED žiarovku, ktorá je vyrobená z kvalitných LED diód a má dostatočné hliníkové telo na chladenie počas svietenia. Niekomu nemusí vyhovovať farba svetla, pretože LED žiarovky vyžarujú biele svetlo, ktoré je silnejšia ako u klasickej žiarovky. Napriek tomu by ste mali dať LED žiarovkám vo svojom dome šancu a sami sa presvedčiť o ich úspornosti.