Zdravie a Krása

Superpotraviny vo vašom jedálničku

1536
0
Zdieľaj

Dnešná uponáhľaná doba plná stresu vyčerpáva nielen psychicky, ale aj fyzicky. Niekedy vám nezostáva čas na seba, koníčky, či fyzickú aktivitu. Preto by ste mali dávať pozor na to, čo sa nachádza na vašom tanieri. Skúste zaradiť do  jedálnička niektorú zo superpotravín. Nabijete sa novou energiou a doprajete telu mega porciu zdravia.

Zoznámte sa so superpotravinami

Superpotraviny sú potraviny, ktoré nie sú pripravované umelou cestou. Zároveň obsahujú všetky živiny potrebné pre správne fungovanie ľudského tela. Mnohé z nich dokážu dokonca liečiť. Pôsobia však aj ako prevencia proti rôznym ochoreniam a celkovo regenerujú ľudský organizmus. Je známe, že zdravým stravovaním sa prečisťuje aj mozog a zlepšuje jeho fungovanie. Superpotraviny harmonizujú vnútorné procesy v tele vďaka tomu, že sú plné nielen vitamínov, ale aj antioxidantov a minerálnych látok. Pozrieme sa na zúbok niektorým z nich.

Cesnak

Táto obľúbená cibuľová zelenina je priam zázrakom medzi potravinami. Vedeli to už naši predkovia a preto by cesnak nemal chýbať ani na vašom stole. Ak ho zaradíte do jedálnička pravidelne, vyhnete sa mnohých ochoreniam. Cesnak v sebe zlučuje aminokyselinu alicín (prírodné antibiotikum) a enzým alináza. Okrem toho obsahuje desať druhov prírodných cukrov, meď, železo, vápnik, mangán, hliník. Všetky tieto látky pomáhajú bielym krvinkám v boji proti vírusom a infekciám. Po cesnaku by ste mali siahnuť v prípade, že vás trápi kašeľ, či máte zapálené hrdlo. Zo závažnejších ochorení pomáha bojovať proti vysokému krvnému tlaku, stimuluje zdravý vývoj detí, dokáže spomaliť rast rakovinových buniek, lieči ochorenia čriev a žalúdka.

Bobule acai

Malé fialové bobuľky ovocia acai sú priam nabité zdraviu prospešnými látkami. Acai pochádza z Južnej Ameriky, kde voľne rastie v amazonských pralesoch. V bobuliach sú obsiahnuté antocyaníny, ktoré sú 30 – krát silnejším antioxidantom ako látky obsiahnuté napríklad v jahodách. Podobne ako cesnak pomáhajú bobule znižovať hladinu cholesterolu v tele a tým predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam. Vďaka antioxidačným účinkom a vysokému obsahu vitamínu C podporujú imunitný systém, zrýchľujú hojenie a sú bojovníkom proti alergiám. V posledných rokoch sú bobule acai populárnou potravinou aj vďaka tomu, že pomáhajú pri chudnutí.  Acai zrýchľujú trávenie a tým spojené spaľovanie tukov. Zároveň spomaľujú oxidačné procesy v ľudskom tele t.j. spomaľujú prejavy starnutia pleti a celého organizmu.

Chia semienka

Chia semienka alebo šalvia hispánska  pochádzajú zo Strednej Ameriky. Už starí Aztékovia považovali rastlinu za cennú a preto ju používali ako platidlo. Semienka sú plné antioxidantov, omega – 3 nenasýtených mastných kyselín, vlákniny, proteínov a vápniku. Rýchlo zaháňajú hlad a aj únavu. Preto našli svoje využitie v mnohých kuchyniach. Táto potravina uvoľňuje energiu z tela postupne, obsahuje málo kalórií a je prospešná pre trávenie. Bohatý obsah vápnika podporuje zdravie kostí a zubov. Chia semienka sa často nachádzajú aj na tanieri športovcov vďaka proteínom, ktoré zvyšujú zdravie a rast svalov. Antioxidanty v semenách zneškodňujú voľné radikály a bojujú proti rakovine. Vhodné sú aj pre diabetikov nakoľko stabilizujú hladinu cukru v krvi.

Červená repa

Cvikla alebo červená repa je chutná a zdravá potravina. Dá sa pripraviť na mnohé spôsoby, obohatí jedálniček a prinesie zdravie. Cvikla chutí dobre surová v šalátoch, ale aj pečená, či odšťavená. Navyše je lacná a v našich končinách ľahko dostupná. Látka betaín obsiahnutá v červenej repe je priam studnicou zdravia. Okrem toho v sebe skrýva minerálne látky (kremík, draslík, železo, horčík, vápnik, jód, meď a iné), vitamíny C, E, B1, betakarotén, vlákninu. Hlavne vaša pečeň červenú repu priam zbožňuje. Jej výpočet predností však nekončí len pri ochrane pečene. Látky obsiahnuté v cvikli pomáhajú rastu buniek a oprave ich jadier. Repa prečisťuje krv, zlepšuje stav pokožky a vlasov, spomaľuje starnutie, priaznivo pôsobí na činnosť čriev a žlčníka, podporuje tvorbu krvi a hlavne pomáha v boji proti rakovine.