Dobrá rada

Táto rastlina je výborná na „opicu“

2124
0
Zdieľaj

Počuli ste už o horkých tekvičkách? Je to zázrak čínskej medicíny. Poznáme ich aj pod názvom horký melón alebo horká uhorka. Názov dostala podľa vzhľadu jej plodov počas dozrievania. Ide o zeleninu podobnú uhorke, no s viac vrásnitým povrchom, ktorá dokáže s ľudským telom robiť naozaj malé zázraky. Je to popínavá a plazivá tropická bylina pôvodom z Indie, kde je známa tiež ako karela, karawila (latinský názov Momordica charantia). Kvôli vysokému obsahu horčín má výrazne horkú chuť.

Prínos pre zdravie

Horké tekvičky  obsahujú široké spektrum liečivých a nutričných prvkov a sú odpradávna využívané v tradičnej ľudovej medicíne. Sú zdrojom vápnika, horčíka, draslíka, fosforu, kyseliny listovej, vitamínov C, B1, B2 a B3, luteínov, alkaloidov, vlákniny a ďalších látok.

Karela je známa ako vynikajúca rastlina predovšetkým pre diabetikov. V tele človeka sa správa podobne ako inzulín. Osobe, ktorá užíva Karelu spolu s inzulínom, sa dávka potrebného inzulínu môže postupne znižovať. Pôsobí ako antioxidant, podporuje imunitu a urýchľuje hojenie rán. Karela je jednou z najlepších rastlín aj na zníženie cholesterolu. Pôsobí teda proti obezite a ukladaniu tuku. Niektoré štúdie tiež uvádzajú, že táto bylina tlmí aktivitu enzýmu guanylát cykláza, ktorý je pravdepodobne zapojený do procesov súvisiacich s rozvojom leukémie, či rakoviny.

Horký melón zrýchľuje metabolizmus, čím zmierňuje nepríjemné poalkoholové stavy (ľudovo zvané „opica“). Zároveň pečeň regeneruje, čistí a vyživuje. Ako ju použiť v takejto situácii? Momordika by sa mala konzumovať ráno, po náročnej noci, pretože pomáha zbaviť telo škodlivých látok. A to v podobe rôznych prípravkov, výživových doplnkov, štiav alebo sypaného čaju.

Pravidelná konzumácia horkého melóna alebo jeho džúsu zvyšuje energiu, vitalitu a výdrž pri aktívnom životnom štýle. Karela má tiež afrodiziakálny účinok.

Využitie v kuchyni

Plody sa pred konzumáciou prekroja po dĺžke a lyžicou sa z nich vydlabú semená spolu s dreňou, ktorá ich obaľuje. Po namočení do slanej vody sa dusia alebo varia, môžu sa pridať do šalátov a iných zeleninových jedál, napríklad do polievok alebo k mäsu či rybám. Mladé plody sa nakladajú nakyslo, podobne ako uhorky. Konzumujú sa tiež mladé listy, výhonky aj kvety ako chutná korenistá zelenina.

Návod na pestovanie

Horká uhorka má podobné nároky na prostredie ako naša uhorka či melón. Vyžaduje veľa tepla a slnka, tiež vyššiu vzdušnú vlhkosť a bohatú zálievku. Pôdny substrát má byť priepustný, s vysokým obsahom humusu a živín. Najlepšie sa jej darí v skleníku, kde prvé plody môžeme zberať už po 2 mesiacoch od výsevu. Semená pred výsevom máčame aspoň 24 hodín v teplej vode, aby sme urýchlili klíčenie.