Dobrá rada

7 vecí, o ktorých ste nevedeli, na čo sa používajú

2088
0
Zdieľaj
  1. Pútko vzadu na košeli

Veľa ľudí sa pozrie na toto pútko na košeli a vôbec netuší, na čo sa používa. Má však svoj účel. Existujú dokonca 3 dokázané dôvody a nie je známe, ktorý z nich je ten správny. Prvý z nich je najjednoduchší. Slúži na zavesenie vašej košele na háčik. Toto ale nedáva úplne zmysel, keďže košeľu si môžete zavesiť aj z opačnej strany. Ďalšie vysvetlenie jeho použitia je, že si s jeho pomocou viete jednoduchšie zaviazať kravatu. Tretí význam je romantický vzhľad.

  1. Malá dierka v okne v lietadle

Možno ste si všimli, že v okienku lietadla je malá dierka. Pýtali ste sa niekedy, na čo tam vôbec je a či to nie je nebezpečné? Práve naopak. Táto dierka je priam nevyhnutná. Okná v lietadlách sú zložené z dvoch kusov špeciálneho skla a dierka slúži na to, aby vyrovnávala tlak medzi vonkajším a vnútorným prostredím a vnútrom kabíny. Keby tam nebola, okná by sa okamžite pri väčšom tlaku mohli rozbiť.

  1. Diera vo fľaši od vína

Určite ste si taktiež všimli, že niektoré fľaše od vína majú zo spodnej strany dieru. No nemusíte sa báť. Určite tam nie je preto, aby výrobca ušetril, ale takýto dizajn fliaš sa používa preto, že kedysi bolo veľmi náročné pre sklárov vyrobiť fľašu s takým dnom, aby stála rovno na mieste. A tak sa rozhodli do nich urobiť takúto vypuklinu, ktorá slúži aj na vyrovnávanie tlaku. Rovnako pomáha someliérom aj pri nalievaní vína do pohárov. Do tejto vypukliny totiž môžu vopchať prst a tým sa fľaša lepšie drží v ruke.

  1. Farebné označenie na potravinách a drogérii

Mnohí ľudia si myslia, že takéto označenie znázorňuje zloženie produktu. Pre nás zákazníkov je toto označenie však úplne nepotrebné. Slúži len pre stroje na výrobných linkách, aby ich skenovanie prebiehalo rýchlejšie a jednoduchšie.

  1. Diera v naberačke na špagety

Veľa ľudí si myslí, že jej jediný význam je ten, že pri naberaní špagiet sa prostredníctvom nej odstráni nadbytočná voda. No toto nie je jej skutočný zmysel. Jej rozmer je navrhnutý tak, aby sa do nej zmestila presne jedna porcia špagiet.

  1. Extra materiál k nákupu oblečenia

Pri kúpe kvalitnejšieho odevu sa vám určite stalo, že ste k nemu dostali aj náhradný gombík a kúsok látky. Na čo táto látka slúži? Je príliš malá, aby sa použila na prípadnú záplatu. Skutočný dôvod je však úplne iný. V prípade, že potrebujete svoj nový odev oprať, najprv použijete tento kúsok látky, aby ste zistili, ako reaguje a pri akej teplote je možné ho prať.

  1. Brmbolec na čiapke

Aby sme zistili, na čo je potrebný taký brmbolec na zimnej čiapke, musíme načrieť do histórie. Konkrétne do francúzskeho námorníctva z 18. storočia. V tej dobe mali všetky lode veľmi nízke stropy a námorníci si na to často sťažovali. Až kým niekto prišiel s týmto geniálnym nápadom. Prišiť si na čiapku brmbolec, aby zabránili úrazu hlavy. Neskôr sa tieto čiapky stali až tak populárne, že každý oddiel mal dokonca svoju vlastnú farbu. A tak neskôr plnili aj rozpoznávaciu funkciu. No dnes je to už výlučne módna záležitosť.