Životný štýl

Tipy pre zvýšene produktivity

7959
0
Zdieľaj

Zlý time managment a teda časový harmonogram, môže mať veľký dopad na tvoju produktivitu. Kľúčom k vybudovaniu si určitej rutiny, ktorá ti bude umožňovať pracovať viac a efektívnejšie je dobré využitie tvojho plánu. Rutina je zaužívaný proces vykonávaných činností a ak je tá tvoja správna, ponúka ti viac času venovať sa iným veciam, tým pádom ti čas ušetrí. Vedieť, že máš veci naplánované pomáha aj k redukcií stresu, pocitu vyhorenia či iným, k zdraviu nie moc prívetivým, symptómom. Ak sa naučíš ako správne riadiť svoj časový harmonogram a upravíš svoju rutinu, som si istá že to pomôže aj k redukcií stresu a budeš sa cítiť produktívnejšia.

Plánovanie

Pre dievčatá, ktoré vnímajú diár ako za stratu času a niesú zvyknuté stráviť 10 minút plánovaním najbližších dní, existuje tiež voľba. Zoznam, alias obyčajný papier je taktiež dobrým pomocníkom ak ho využívame efektívne. Pre zvládnutie produktivity je jednou z hlavných zložiek plánovanie.

Večer pred spaním porozmýšľaj, aké činnosti alebo aktivity musíš vykonať zajtra. Ráno si ich spíš na zoznam a počas dňa si označ tie, ktoré si úspešne splnila. Nie že ťa to namotivuje a povzbudí, ale vyhneš sa zbytočnému zabúdaniu a tým pádom strate času.

Budeš sa cítiť viac organizovane, sebaisto čo ovplyvní aj veľkosť stresu. Pre dievčatá, ktoré rozhodne nepatria do kategórie ranných vtáčat, odporúčame si spisovať veci večer alebo počas predošlého dňa.

Týždenné či mesačné úlohy

Každý z nás má zaužívanú určitú rutinu o ktorej možno nevie. Určite porozmýšľaj, aké úlohy ťa čakajú každý týždeň či mesiac.

Sú to pondelkové hodiny autoškoly, alebo nedeľné omše? Vyznač si ich do kalendára či diára.

Tip: ,, Odporúčame si ich vyznačiť pekným symbolom alebo ho ozdobiť. To hlavne v prípade že to nieje jedna z tvojich obľúbených činností.‘‘

Kalendár

Pokiaľ nemáš zaužívaný diár, určite by si mala zvážiť aspoň kúpu praktického kalendára. Odporúčame stolový kalendár s riadkami pre spisovanie si (ne)dôležitých činností a úloh. Je praktickejší, lepšie sa píše ako nástenný, na ktorom niesu políčka tak veľké. Vďaka nemu sa budeš cítiť menej pod tlakom, úlohy máš neustále na očiach.

 Aplikácie

21. storočie je doba elektroniky. Presviedčať vás o tom hádam ani nemusím. Ak odolávaš kalendárom či zápisníkom a si fanúšičkou elektroniky určite ti odporúčame rôzne appky na zvyšovanie produktivity. Áno obsahujú aj kalendár či diár.

Oplatí sa to hlavne v škole, pri spisovaní rôznych dôležitých dátumov, písomiek či testov. Máš ho prakticky stále so sebou. Pre takéto úlohy však nemusíš nič sťahovať. Postačí ti aj obyčajná pripomienka či textový dokument v tvojom smartfóne.

Čas pre seba

Nieje nič motivujúce ako niečo, čo oceňujeme niečo, čo sa nám páči. V zhone všetkých brigád, písomiek či testov, domácich prác si určite vyhraď miesto pre seba. Je pekné mať usporiadané všetky úlohy a ešte krajšie je ich mať splnené, ale čo z toho keď z nich budeš vystresovaná a pod tlakom? Každý jeden deň si nájdi čas pre seba. Môže to byť hoci aj len pol hodina, ale je nutné aby si si oddýchla a nebola v zhone. Pretože aj pri, hoci dobrej organizácií, sa ti môže stať že sa necítiť komfortne a nemáš radosť z toho čo robíš.

 Spánok

Vysedávanie pri notebooku do pol noci, chatovanie do tretej rána. Neprispieva to ani tebe, ani pleti ani k produktivite. Musíš sa sama seba spýtať koľko toho zvládneš a dať na vlastný úsudok. Často sa totiž stane, že si naberieš toho viac ako by si zvládla (aj keď to nieje príjemné priznať). Druhým prípadom je, že sa stále nechceš vzdať svojich zaužívaných, často neefektívnych, manierov. Písanie s kamošmi počas času, vyhradeného čisto len na učenie? Oznám im, že im napíšeš neskôr pretože aj ty máš svoje povinnosti a pri učení ide aj o tvoju budúcnosť. Takže, rozhodne si urči kedy vstaneš a kedy pôjdeš spať. Dvojhodinové  vylihovanie v posteli nieje naozaj nič produktívne.

Dúfam že tieto tipy ti prospejú a budeš sa nimi riadiť. Nieje to nijakou katastrofou (myslím obzvlášť bod 6). Možno sa to teraz nezdá ako najpohodlnejšie riešenie, ale som si istá že ak si čo i len pár bodov z tohto článku osvojíš a zapamätáš, zlepší to tvoju produktivitu a reguláciu stresu.