Dobrá rada

Tlakomer – základné rozdelenie a tipy ako vybrať správny model

1348
0
Zdieľaj
Tlakomer - základné rozdelenie a tipy ako vybrať správny model

Tlakomer slúži na monitorovanie stavu krvného tlaku. Je ideálnym domácim pomocníkom, ktorý dokáže merať krvný tlak a okrem toho napomáha včas odhaliť problémy či výkyvy s krvným tlakom.

Mnohí sa domnievajú, že problémy s krvným tlakom majú len starší ľudia. Je to však mylná domnienka, pretože v súčasnosti trpia problémami s krvným tlakom i mladí ľudia. Práve preto by tlakomer mal byť zdravotnou pomôckou, ktorá sa nachádza v každej domácnosti.

Rozdelenie tlakomerov

Výber tlakomeru je jednoduchý, pokiaľ poznáte jednotlivé druhy tlakomerov. Tie sa rozdeľujú podľa viacerých parametrov. Nižšie sa dozviete základné rozdelenie a pozrieme sa aj na rozdelenie tlakomerov podľa miesta merania pulzu.

Základné rozdelenie tlakomerov

Základné rozdelenie, teda podľa typu tlakomeru je nasledovné:

 • Mechanický tlakomer – tento typ tlakomeru je síce veľmi presný, ale musíte s ním vedieť perfektne narábať. Hodnoty si buď zapamätáte alebo si ich budete musieť zapisovať
 • Poloautomatický tlakomer – funguje na podobnom princípe ako mechanický tlakomer, ale namerané hodnoty sa zobrazujú na displeji
 • Digitálny tlakomer – jedná sa o najpohodlnejší typ tlakomeru, ktorý sa jednoducho používa a namerané hodnoty sa zobrazujú na digitálnom displeji

Druhy tlakomerov podľa miesta merania pulzu

Tlakomery sa rozdeľujú podľa viacerých kritérií. Ďalším z nich je rozdelenie podľa miesta merania pulzu. Podľa tohto kritéria poznáme nasledovné druhy tlakomerov.

 • Tlakomery na rameno – krvný tlak sa meria na ramene, pričom treba dbať na veľkosť manžety (tá sa ovinie okolo ramena). V prípade, ak máte väčšie rameno, vyberte si tlakomer, ktorý má väčšiu, respektíve dlhšiu manžetu, aby ste si ju pohodlne ovinuli okolo ramena.
 • Tlakomery na zápästie – v tomto prípade sa krvný tlak meria na zápästí, pričom treba mať ruku (zápästie) v správnej polohe – na úrovni srdca. Tento typ tlakomeru je ideálny napríklad na cestovanie.

Ortuťový tlakomer

Ortuťový tlakomer sa využíva od nepamäti a zaraďuje sa medzi najstaršie tlakomery. Využíva ich mnoho lekárov, takže ak vám niekedy merali u lekára krvný tlak, potom si viete predstaviť, o aký typ tlakomeru sa jedná.

Tento typ tlakomeru však nie je určený na domáce používanie. Používajú ho zdravotníci, výhradne iba v zdravotníckych zariadeniach. Dôvodom je, že obsahuje ortuť, ktorú Európska únia vymedzuje ako toxickú látku a zakazuje predaj takýchto meracích prístrojov. Iba zdravotníci, ktorí sú školení na používanie ortuťových tlakomerov, majú oprávnenie ich používať.Tlakomer - základné rozdelenie a tipy ako vybrať správny model

Tipy, ako si vybrať správny model tlakomeru

Na našom trhu sa nachádza široký výber tlakomerov, ktoré sa líšia značkou a kvalitou. U mnohých pri kúpe rozhoduje aj ich cena. V tomto prípade neplatí tvrdenie, že drahší tlakomer je i kvalitnejší. Treba si vedieť vybrať správny tlakomer, ktorý vám bude slúžiť dlhšiu dobu.

Pri výbere je veľmi dôležité sa zamerať najmä na to, aby vám tlakomer odmeral presné hodnoty, na ktoré sa budete môcť spoľahnúť. Samotný výber tlakomeru nie je vôbec komplikovaný, stačí sa zamerať na určité parametre, ktoré sú popísané nižšie.

Spoľahlivosť a presné meranie tlakomeru zaručia certifikáty

Pri výbere tlakomeru dbajte hlavne na to, aby daný prístroj bol certifikovaný a spĺňal určité normy a nariadenia. Ako uvádza portál Mediteka.sk, tlakomer by mal spĺňať niektorú z nasledujúcich certifikácií:

 • BHS – British Hypertension Society
 • IP protokol ESH (Európskej spoločnosti pre hypertenziu) vydaný Európskou úniou
 • AAMI – Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation

Ak bude tlakomer označený niektorým z vyššie uvedených certifikátov, v takom prípade sa bude jednať o kvalitný tlakomer. Môžete sa spoľahnúť, že prístroj bude pri meraní tlaku nielen spoľahlivý, ale navyše aj presný.

Napájanie tlakomeru

Pri výbere tlakomeru je dobré si ujasniť, či si chcete merať tlak zriedkavo alebo ho budete používať pravidelne, na denno-dennej báze. Ak plánujete tlakomer používať pravidelne, potom sa bude hodiť, ak súčasťou balenia bude sieťový adaptér. Ak ho však budete používať občasne, v takom prípade vám bude stačiť klasický tlakomer, ktorý je napájaný batériami.

Najideálnejším riešením by bola kombinácia oboch. To znamená, že by súčasťou balenia boli batérie a aj sieťový adaptér.

Ďalšie dôležité funkcie tlakomeru

Pri výbere tlakomeru je užitočné sa zamerať aj na rôzne užitočné funkcie. Jedná sa napríklad o nasledujúce funkcie:

 • Dostatočná pamäť – ak budete tlakomer používať viacerí ľudia, tak ideálne bude, ak sa obzriete po takom, čo bude mať dostatočne veľkú pamäť. Logicky väčšia pamäť je vhodná pre viacerých používateľov
 • Pripojenie k notebooku / smartfónu – ak budete chcieť prepojiť tlakomer s mobilným zariadením alebo notebookom, v takom prípade je vhodnejšie, praktickejšie a aj pohodlnejšie, aby bol tlakomer vybavený bezdrôtovou technológiou Bluetooth. Bežne sa tlakomer pripája pomocou USB kábla

Dúfam, že vám vyššie uvedené tipy pomôžu pri výbere správneho tlakomeru. Teda takého, ktorý vám vydrží dlhý čas a bude spĺňať všetky vaše požiadavky.