Dobrá rada

Toto je 5 najčastejších znakov, že webová stránka je podvodná

1373
0
Zdieľaj

V dnešnej dobe viac ako kedykoľvek predtým platí, že nie je možné veriť iným. O to viac, ak je na svete čoraz väčšia možnosť vylákať z ľudí peniaze. Ani online obchody nie sú výnimkou. Práve naopak. Pre šikovného počítačového znalca dnes už nie je žiadnym problémom za pár klikov vymámiť od svojej internetovej obete všetky platobné údaje. A vy môžete už len smutne pozerať na objednávku, z ktorej nemáte ani tovar a ani peniaze. V horšom prípade prídete aj o peniaze, ktoré ste mali na účte.

  1. Stránka nemá uvedený kontakt

Každý seriózny internetový predajca dobre vie, že základom jeho biznisu je dôvera zákazníkov, ich informovanosť a transparentnosť. Ak sa neviete dopátrať kontaktných údajov, určite tu nenakupujte. No môže sa stať, že na stránke kontaktné údaje sú, ale zdajú sa vám akési podozrivé. V takomto príde skúste predajcu kontaktovať priamo.

  1. Nie je možné nájsť referencie

Referencie sú základ pre mnohých kupujúcich. Keď si to objednal niekto predo mnou a bol spokojný, zvyšuje to pravdepodobnosť ďalšieho nákupu o 60 %. Pozor však na vymyslené referencie. Ako zistíte, že referencie nepísali skutoční zákazníci? Veľmi jednoducho. Referencie sú len na stránke daného webu, mená zákazníkov sú zjavne vymyslené, text až okato dokonalý a bez gramatických chýb. Z 50tich zákazníkov sa predsa vždy nájde aspoň jeden, ktorý zabudne bodku alebo medzeru. A hlavne, všetko je perfektné a nenájdete žiadne negatívum.

  1. Chýbajú obchodné podmienky

Každý obchod musí mať nejaké obchodné podmienky, dodaciu dobu, spôsob doručenia, možnosť reklamácie a podobne. Ak nenájdete ani jedno z nich, s najvyššou pravdepodobnosťou sa jedná o podvod.

  1. Popis produktu

V kamennom obchode si môžete tovar ohmatať, prípadne vyskúšať. Pri nakupovaní online sme o túto možnosť ukrátení. Preto platí, že čím podrobnejší popis, tým je stránka a jej ponuka reálnejšia. Taktiež si všimnite fotografie produktov. Mala by byť profesionálna a tovar odfotený z viacerých uhlov. Rozmazaná alebo inak nekvalitná fotka je typickým znakom, že s tým niečo nie je v poriadku.

  1. Platba

Ak ste sa aj napriek všetkým výstrahám dostali až sem, zbystrite teda pozornosť aspoň pri platbe. Svoje bankové údaje NIKDY nezadávajte na stránke, ktorú nepoznáte alebo na ktorej nakupujete po prvýkrát. Ak aj napriek všetkému produkt naozaj chcete, vyberte si platbu na dobierku. Takýto spôsob platby je považovaný za najbezpečnejší.

Čo však v prípade, ak ste sa už stali „korisťou“ podvodníkov?

Okamžite kontaktujte svoju banku prostredníctvom kontaktného centra, ktoré je k dispozícii 24 hodín. Bankový poradca vám následne pomôže so znížením maximálnej výšky online platby na 0 €. Pri najbližšej svojej platbe cez internet banking alebo prostredníctvom karty si opätovne túto sumu navýšite. Samozrejme, takto nebudete fungovať večne a preto, ak aj po nejakom čase máte stále pochybnosti, vybavte si radšej ďalšiu platobnú kartu, ktorú môžete používať popri tej pôvodnej. Prípadne si pôvodnú úplne zablokujte.