Dobrá rada

Vidíte pohár poloprázdny či poloplný? Pozerajte sa na svet inými očami!

1750
0
Zdieľaj

Každý máme svoje horšie a lepšie dni. Minimálne raz do mesiaca trpíme na nevrlú nálada, cítime sa ukrivdený či márne hľadáme význam bytia v našich životoch. Ak takéto stavy prežívate len zriedka a neovplyvňujú váš každodenný život, nepotrebujete si robiť starosti. Ak však tento stav pretrváva a doslova vám strpčuje život, majte sa na pozore!

Napadlo vám niekedy, prečo sa vy alebo ľudia vo vašom okolí neustále na niečo sťažujú? Sťažovaním sa vlastne nikomu nechceme ublížiť, vo svojej podstate uľavujeme samým sebe, istým spôsobom si tak podľa vedcov chceme odľahčiť dušu. Viete vôbec, čo sa s vami deje, ak ste permanentne zarmútení?

Váš mozog si pamätá opakujúce sa sťažnosti

Možno to znie až bizarne, ale náš mozog má už naprogramovaný určitý druh správania sa. K tomu patrí aj neustále sťažovanie sa.

Určite už isto viete, že náš mozog pozostáva z početných nervových buniek, ktoré sú navzájom prepojené. Miesta, kde nervové bunky prichádzajú do styku s inými nervovými bunkami, sa nazývajú synapsie.

Neustále, ak je náš mozog ,,zamestnaný“, synapsie sa navzájom spoja a prenášajú elektrické signály. Ak sa však myšlienka opakuje, spojenia sa časom zmenšujú a zmenšujú. Váš mozog si na túto myšlienku zvykne a chce pre ňu nastaviť najrýchlejšiu možnú prenosovú cestu. A čo to teraz znamená?

Čím kratšia je prenosová cesta, tým rýchlejšie môžu vzniknúť tieto myšlienky. Pointa je v tom, že váš mozog si zvykne na neustále sťažovanie sa. Resp. dostanete sa do cyklu. Čím viac sa sťažujete, tým rýchlejšie vám mozog pošle signál, že by ste sa mali sťažovať.

Ale nebojte sa: to isté funguje opačne. Tí, ktorí sa dokážu tešiť z maličkostí, si tiež vytvárajú zodpovedajúce synapsie, a tak môžu mať z dlhodobého hľadiska lepšiu náladu.

Dokážete prežívať emócie vášho okolia

Empatia znamená byť schopný vcítiť sa do situácií a pocitov vašich najbližších či i neznámych ľudí. Bohužiaľ, nie vždy je to vo váš prospech.

Zdieľanie pocitov môže viesť k zlej nálade. Ak sa neustále obklopujete ľuďmi, ktorí sú agresívni a depresívni alebo ktorí sa neustále sťažujú, budete sa po krátkom čase cítiť rovnako. A to je miesto, kde opäť prichádzajú do úvahy synapsie – náš mozog sa snaží vzájomne prepojiť emócie druhého prostredníctvom spojenia synapsie. Avšak v opačnom prípade je to pre nás aj výhoda! Tí, ktorí sa často obklopujú šťastnými a veselými ľuďmi, ich doslova ,,nakazia“ dobrou náladou.

Zdravotné problémy – stres vás môže priviesť až k chorobe

Ak sa sťažujete, uvoľňujú sa tak stresové hormóny. Ale stres nie je zlý len pre váš mozog, ale aj pre vaše telo a pre vašu celkovú pohodu. Tí, ktorí sú často vystavení stresu, majú slabší imunitný systém ako ľudia, ktorí stresu vo svojich životoch neotvárajú dvere dokorán.

Stres taktiež predstavuje riziko vysokého krvného tlaku, problémov so srdcom, obezity, cukrovky a iných závažných chorôb. Jedným z príčin vážnejšieho ochorenia je stresový hormón kortizol.

Tu platí pravidlo: To všetko vás dokáže obísť, ak sa budete menej sťažovať a tým pádom sa aj menej stresujete. Tí, ktorí vidia svet krásny, uvoľňujú namiesto stresového hormónu kortizol hormón šťastia endorfín. Ten má pozitívny vplyv na vaše zdravie.

Začnite od seba

Nie nadarmo sa vraví, obklopuj sa len pozitívnymi ľuďmi! Ak to situácia nedovoľuje, skúste to v opačnom garde: Nakazte práve vy smutného vašou pozitívnou náladou. Niekedy je to doslova výzva a pravdepodobne sa budete musieť obrniť poriadnou dávkou trpezlivosti, no ak vám na niekom naozaj záleží, spravíte to pre neho. Pokiaľ neprichádza žiadna úroda a vy sami pociťujete, ako pomaly ale isto prahnete, mali by ste zo svojho života odstrániť neželaný element.

 

 

Zdroj: businessinsider.de