Dobrá rada

Toto sú pravidelné prešľapy voči etikete. Nájdete sa v nich aj vy?

42819
0
Zdieľaj

Ženy ešte stále hľadajú gentlemana na bielom koni, ktorý vie, čo sa patrí, ako sa správať a ovláda minimálne základy etiky. Muži chcú zase partnerku, ktorá ich dokáže reprezentovať v spoločnosti a sú ozdobou každej miestnosti. Občas sa však, chtiac či nechtiac, ľudia v spoločnosti dopustia prešľapov, o ktorých ani nevedia. A práve tie často kazia celkový dojem z vašej osobnosti. Robíte ich aj vy?

Chlapi, čiapky z hlavy dole!

Šiltovky, zimné čiapky, klobúky… V baroch, reštauráciách či v čakárni u lekára. Keď sa dostanete do hocakej miestnosti, kde ste v spoločnosti iných ľudí, každá prikrývka hlavy z nej musí okamžite dole. Skrátka, všade tam, kde svojim príchodom vzbudzujete pozornosť, dokonca aj po príchode do práce alebo keď sa v reštaurácii stretnete so svojimi priateľmi.  Výnimku tvoria ženy. Tých sa toto pravidlo netýka. Tak koľkí ste sa našli v tomto bode?

Rodičia, detská izba nie je vaša

Kontrola dieťaťa, či si robí úlohy, či sa učí alebo ranné budenie do školy… Jednoducho každý vstup do izby dieťaťa musí sprevádzať zaklopanie na dvere. Áno, ste rodič, ale tak ako vy nachádzate súkromie a intimitu vo svojej spálni, to isté platí o detskej izbe dieťaťa. Pri učení môžete náhlym vstupom do izby dieťa vyrušiť, ale aj nastrašiť. To rozruší jeho psychiku a potom môže dôjsť k problému následného naladenia sa na spätnú vlnu učenia.

Dámska kabelka nepatrí na vedľajšiu stoličku, ani na zem

Dámy, ruku na srdce – koľké z vás kladú kabelku v reštaurácii na vedľajšiu stoličku? Robí tak minimálne každá druhá. Podľa etikety je to však veľký prešľap. Zapamätajte si, že aj vaša kabelka má svoje určené miesto, kam ju zložiť. A rozhodne to nie je voľná stolička pri stole alebo podlaha. Aj povera vraví, že ak položíte kabelku na zem, prídete tak o peniaze. A to rozhodne nechcete. Správne miesto na vašu najlepšiu priateľku je operadlo vašej stoličky alebo špeciálne stojany určené na jej zavesenie. Čo sa týka nosenia kabeliek, správne nie je ani to, ak vám ju na ulici nosí váš partner. Možno je to šokujúce, veď ide o gentlemana, pomyslíte si. Správne má svoju kabelu nosiť žena a nie muž, ako sa chybne niektoré ženy nazdávajú.

Na rande sa telefón nedvíha

Je to totiž vrcholne neslušné. Ak ste niekoho na rande pozvali alebo ak ste prijali niekoho pozvanie, máte sa venovať len a len jemu. A to aj v tom prípade, že ste si práve uvedomili, že to asi nebol najlepší nápad. Dovolené je to len pri veľmi naliehavom telefonáte. Slušné však je ospravedlniť sa, že bolo nevyhnutné hovor prijať. Nepríjemné je tiež počuť niekoho telefonovať v hocakej spoločnosti s prehnaným emocionálnym prejavom. Ak už máte potrebu dvihnúť telefón, hovorte pokojne a nezvyšujte hlas. Nikto nemusí vedieť, čo je témou vášho rozhovoru. Mimochodom, dámy, snažte sa vyhýbať kozmetickým úpravám za stolom. Púdrovanie, maľovanie pier a celková kontrola make upu je v spoločnosti naozaj nemiestna. Nechajte si to na toaletu. Na minútu vás každý srdečne ospravedlní.