Dobrá rada

Trampolína pre deti – 5 tipov pre bezpečnosť

147
0
Zdieľaj
Trampolína pre deti - 5 tipov pre bezpečnosť
Trampolína pre deti - 5 tipov pre bezpečnosť

Detská trampolína v záhrade je radostnou zábavou a dobrým pohybom pre menšie aj väčšie deti. Aby však radosť zo skákania neprekazila nehoda či nebodaj úraz, máme pre vás niekoľko tipov, ako môžete trampolínu zabezpečiť.

1.      Aké prvky má bezpečná trampolína

Bezpečnostné prvky sa líšia vzhľadom na to, aký model si zaobstaráte, avšak niektoré z nich sú pre bezpečnosť absolútne kľúčové. Medzi tieto prvky patrí bezpečnostná sieť (zabraňuje nepríjemnému pádu), pevný rám, vstupné miesto (zabráni iným deťom nečakane skočiť na trampolínu) a prekrytie pružín. Odporúčame aj upevňujúcu kotviacu sadu na sieť a ochrannú plachtu na predĺženie životnosti a zamedzeniu prípadný úrazom.

2.      Ako si zvoliť bezpečnú trampolínu

Pri nákupe trampolíny platí jednoduché pravidlo – čím viac o nej viete a čím kvalitnejšia trampolína je, tým je aj bezpečnejšia. Zistite odpovede na detailné otázky. Je rám vyrobený z ocele alebo iného pevného materiálu? Sú pružiny pevné a majú vhodnú dĺžku? Je skákací materiál protišmykový? Vidíte cez sieť? Samozrejme, pomôcť vám môžu rôzne bezpečnostné certifikácie či externé recenzie.

3.      Vonkajšie vs. vnútorné siete na trampolínu

Na trhu nájdete modely trampolín pre deti, ktoré majú bezpečnostnú sieť zvonka aj zvnútra. Vonkajšia sieť ponúka väčší priestor na hru, avšak “odkrýva” pružiny a rám trampolíny, kde si vaše deti môžu ublížiť. Vnútorné siete tvoria bariéru medzi skákacou plochou a rámom s pružinami, hoci za cenu mierneho obmedzenia priestoru na skákanie. Ide však o detskú nepredvídateľnosť a zraniteľnosť, preto z hľadiska bezpečnosti odporúčame vnútornú bezpečnostnú sieť.

4.      Údržba a umiestnenie

Pre bezpečnosť na trampolíne by ste mali urobiť maximum, a to nielen pri jej inštalácii, ale aj pri údržbe. Samozrejmosťou by malo byť dobré umiestnenie – hlavný je pevný a rovný povrch mimo potenciálnych hrozieb (konáre, elektrické vedenie), ideálne aspoň čiastočne chránený pred vetrom. Pravidelná údržba trampolíny je taktiež zárukou bezpečnosti. Skontrolujte najmä upevnenie a bezpečnostnú sieť. Poškodenie bezpečnostnej siete na trampolíne môže znamenať nepríjemnú nehodu. To isté platí pri opotrebovaných pružinách či poškodenej skákacej ploche.

5.      Pravidlá a dozor pri trampolíne

Deti sa často nechajú uniesť skákaním a hrou, takže bezpečnosť na trampolíne je nutné monitorovať. Vždy by mal byť nablízku zodpovedný dospelý. Dobré pravidlá, ktoré sa oplatí dodržiavať je obmedzovanie počtu skáčucich detí (ideálne iba jedno, závisí na veľkosti trampolíny), zákaz sált a podobných nebezpečných trikov a udržiavanie voľného miesta okolo trampolíny aby ste zamedzili zrážke či podobnej nehode.

V prípade, že potrebujte poradiť s výberom modelu alebo máte záujem o viac informácií ohľadom bezpečnosti trampolín, určite nás neváhajte kontaktovať.