Dobrá rada

Vďaka týmto 12 tipom určite ušetríte

1436
0
Zdieľaj
Vďaka týmto 12 tipom určite ušetríte
 1. Autom jazdite iba na dlhé vzdialenosti. V meste využite radšej MHD. Až príliš veľa ľudí na Slovensku jazdí autom aj do obchodu, ktorý majú za rohom. Doprajte si trochu pohybu a dosiahnete mnoho výhod. Nielenže ušetríte peniaze na benzín, najazdíte omnoho menej kilometrov, takže keď budete auto predávať, dostanete zaň viac a v neposlednej rade chránite naše životné prostredie.
 2. Vytiahnite všetky spotrebiče zo zásuvky, keď ich nepoužívate.Mnoho ľudí necháva napríklad nabíjačku na mobil neustále zapojenú v zásuvke a keď potrebuje, jednoducho pripojí konektor k mobilu. Vedeli ste ale, že aj v prípade, že na druhej strane kábla nie je nič pripojené, míňate približne 90 % energie?
 3. Pite vodu z vodovodu. Nie je na svete veľa krajín, kde môžete otočiť kohútim a pokojne sa napiť vody. Pitná voda z vodovodu je zdravá a bezpečná a navyše omnoho lacnejšia ako balená. Ak potrebujete bublinky, investujte do sodastreamu.
 4. Plaťte v hotovosti. Hoci doba napreduje ďalej a väčšina ľudí už neplatí „cashom“, stále je výhodnejšie si vopred vybrať nejakú sumu peňazí a na zvyšok týždňa kreditku nechať doma. Uvidíte, koľko ušetríte.
 5. Varte doma. Doba je síce rýchla a nie vždy je čas variť doma, ale finančne sa to určite oplatí. Rozvrhnite si, čo budete jesť celý týždeň a podľa toho nakúpte potraviny. Nezabúdajte, nie každý deň musíte mať na obed mäso. Dokonca sa odporúča ho obmedziť na dva až trikrát do týždňa. Takýto mesiac domáceho stravovania vám môže ušetriť až niekoľko desiatok eur.
 6. Namiesto kina si spravte filmový večer doma. Nielenže ušetríte za lístky, ale aj za drahý popcorn či sladké nápoje. Popcorn si za pár centov môžete pripraviť aj v mikrovlnke.
 7. Z každej výplaty si odložte. Ľudia sú zvyknutí na to, že čím viac zarábajú, tým viac minú. No nemusí to byť vždy tak. Spravte si rozpočet na domácnosť, povinné výdavky a nečakané výdavky a zvyšok si odložte napríklad na sporiaci účet.
 8. Na oblečení sa dá ušetriť naozaj veľa. Pred nákupom oblečenia zvážte, či danú vec naozaj potrebujete, či sa nedá nakúpiť v zľave a či nie je dostupná v lacnejšej – neznačkovej verzii. Ak vám neprekáža oblečenie z druhej ruky, skúste šťastie v secondhande alebo na bazároch. Často narazíte aj na úplne nové oblečenie, ktoré si niekto neuvážene kúpil a potom zistil, že ho nechce. Šetríte tak peňaženku a planétu zároveň.
 9. Obmedzte čas strávený pri televíznej obrazovke. Zvážte, či naozaj potrebujete mať zapnutý televízor pri všetkom, čo robíte od času, kedy prídete z práce až kým nejdete spať.
 10. Cvičte doma. Skúste namiesto občasného využitia permanentky vo fitku si zacvičiť každý deň doma. V súčasnosti nájdete mnoho aplikácii, ktoré vás priamo navedú na správny spôsob a intenzitu domáceho cvičenia.
 11. Kávu si urobte doma. Idete okolo kaviarne a vždy je plná kávičkárov. A pritom polovica z nich tvrdí, že musí šetriť. Prečo si teda neurobiť kávu doma a tú v papierovom pohári si nechať na príležitostné cesty a výlety?
 12. Zbavte sa zlozvykov. Cigarety, alkohol a stávkovanie sú najväčšími požieračmi vašich peňazí. Najväčší čas si na ne posvietiť a zrušiť.