Dobrá rada

Všetko, čo potrebujete vedieť o botoxe

2109
0
Zdieľaj
Všetko, čo potrebujete vedieť o botoxe

Botox je v súčasnosti najčastejším riešením problémov pri starnutí pleti. Aj keď nezastaví samotný proces starnutia, značne redukuje jemné až hlboké vrásky a predchádza tvorbe nových. Väčšina žien si nechá do tváre vpichnúť túto látku bez toho, aby vedela, čo taká injekcia obsahuje a čo spôsobuje.

Botox je toxická látka. Je vyrábaný z neurotoxínu, ktorý vytvára baktéria Clostridium botulinum. Ide vlastne o jed vylučovaný touto baktériou. Ak sa však správne zváži dávka, frekvencia ošetrenia a zohľadnia sa rôzne ošetrované klinické stavy, je pre človeka bezpečný. Z tohto dôvodu je potrebné, aby bol podávaný iba profesionálom v danej oblasti.

Ako botox funguje?

Nízka dávka preparátu sa aplikuje tenkou ihličkou do špecifických svalov, kde dochádza k dočasnému prerušeniu nervosvalového prenosu vzruchu a tým k požadovanému svalovému uvoľneniu. Uvoľnenie svalov vedie k vypnutiu pleti, redukcii až k vyhladeniu nežiaducich liniek a vrások. V skutočnosti teda ide o metódu, pri ktorej sa oslabí sval na tri až štyri mesiace. Nevyplní vrásky, len spôsobí ochrnutie svalstva, ktoré vrásky vytvára.

Ako dlho účinkuje?

Zlepšenie vrások je vidieť už niekoľko dní po aplikácii. Efekt pretrváva približne 3 a viac mesiacov, ale skutočná doba účinku je individuálna. Pri opakovaných aplikáciách sa účinok predlžuje až na 9 a viac mesiacov.

Cielene dokáže zmeniť črty tváre

Sila botoxu je však aj v tom, že skutočne môže zmeniť črty vašej tváre. Využíva sa totiž aj na korekciu nesymetrických či hranatých línií. Lekár ho však musí vpichnúť na vhodné miesto.

Koľko trvá ošetrenie?

Zákrok trvá niekoľko minút a väčšina pacientov sa môže okamžite vrátiť k normálnym aktivitám.

Čo je potrebné dodržať?

Po zákroku je nutné:

  • Zotrvať v vzpriamenej polohe, aspoň v sede nasledujúce štyri hodiny.
  • Nemasírovať, nedotýkať sa miest vpichov nasledujúcich dvanásť hodín.
  • Nekonzumovať alkohol aspoň po dobu dvoch dní.
  • Nevykonávať nadmernú fyzickú aktivitu.
  • Vynechať saunu a priame slnečné žiarenie.
  • Neabsolvovať kozmetickú masáž ani ošetrenie pleti po dobu dvoch týždňov.

Odporúča sa:

  • Čo najviac pohybovať ošetrenými svalmi – krčiť čelo, mračiť sa a usmievať sa.

Aké môžu nastať kontraindikácie?

V ojedinelých prípadoch sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, ktoré sú vždy prechodné, nie trvalé. Môže to byť drobná modrinka v mieste vpichu, svrbenie, začervenanie, ojedinele prechodná asymetrická dysfunkcia mimických svalov v mieste aplikácie.

Pre koho je aplikácia botoxu vhodná?

Botox je rovnako vhodný pre ženy ako aj pre mužov. Táto metóda sa odporúča najmä v prípade zjavne viditeľných vrások. V prípade mladšej pleti je vhodnejšie využiť napríklad aplikáciu kyseliny hyalurónovej.