Cestovanie a Destinácie

Perla Karibiku

11426
0
Zdieľaj

Kuba je krajina bezkonkurenčných pláží, rumu a mojita, cigár, tanca, spevu, plná farieb, historických áut, krajina, kde zažijete skutočne návaly šťastia a radosti každý deň a na každom rohu.

Ak existuje niečo, pred čím sa na Kube nedá utiecť, tak je to hudba. Hudba je hlboko zakorenená v každej kubánskej duši. Neustále budete počuť spev gitár i zvuky maracasov (rumba gule). A nehovoríme len o nostalgických pesničkách alá Buena Vista Social Club, ale aj o prvotriednom džeze, afro-kubánskej rumbe doprevádzanej bicími-tzv. kongami, či o veselej charange.

Kuba to je salsa, ale nemyslíme mexickú pikantnú omáčku, ale vášnivý a zvádzajúci tanec, tanec slobody. Predstavte si scénu: noc je tmavá, vzduch teplý a hustý a vy ste v kubánskom bare pri pláži, popíjate mojito a tancujete až do prvých lúčov slnka s neuveriteľne krásnymi kubánkami  za doporovodu živého orchestru. Máte to? Tak aj takáto môže byť Kuba!

Kubánska kuchyňa je farebná a plná vôní. Asi najtradičnejším pouličným pokrmom je známa pizza so syrom pizza noc quesso, ktorá chutí božsky a Plátanos maduros, maličké banány, ktoré sa podávajú vyprážané.

Typické menu kubánskej kuchyne začína ovocným šalátom (grepfruit, pomaranč, ananás a mandarínky), typická je tiež hustá polievka (frijoles negros), ako hlavný chod je podávané kuracie alebo bravčové mäso, prílohou býva najčastejšie ryža s čiernymi fazuľami (moros y cristianos) alebo kubánske sladké zemiaky (boniatos). Ako dezert skúste kandizovanú papáju s pečivom, či karamelový krém Flan. Kubánci si radi osladia život, takže všetky jedlá sú dosť sladké.

Z nápojov za zmienku stoja kokteily, ktoré sa najčastejšie pripravujú z rumu: Cuba libre a mojito, ktoré bolo obľúbeným nápojom Ernesta Hemingwaya si určite zamilujete. Výborné je taktiež svetlé pivo, ktoré sa vyrába priamo na Kube, napr. Hatuey, Cristal a Búcanero. Kubánci sú veľkí milovníci kávy, len ju tiež pijú veľmi sladkú.

Kubánske cigary sú ďalším veľkým lákadlom. Nie je pravda, že ich šúľajú kubánske panny na svojich stehnách, aj keď to znie ako fakt cool marketingový ťah. Ich výroba pozostáva z viac ako 100 krokov a originály nie sú práve najlacnejšie.

Santeria. Určite sa s týmto náboženstvom pri spoznávaní Kuby stretnete. Pomocou rumu a cigár, spevom v jazyku Yoruba, oblečení celí v bielom a za pomoci rituálne zabitých zvierat komunikujú miestni s mŕtvymi predkami. Je to zmes katolicizmu a kultu západoafrického etnika Yoruba.

Zaujímavé miesta

Baracoa—mesto, kde v roku 1492 pristál Kryštof Kolumbus plné úzkych uličiek s malými domčekmi. Je to mesto plné paliem a kakaovníkov, špecifickej atmosféry a krásneho pobrežia. Úžasná je katedrála Nuestra Seňora de la Asunción, v ktorej je uložený kríž La Cruz de al Parra, ktorý údajne vztýčil na pobreží sám Kryštof Kolumbus, keď miesto objavil.

Zátoka sviní. Leží v ochrannom pásme národného parku Cienaga de Zapata. Krištáľovo čistá voda a koralové útesy presvedčia každého turistu minimálne na šnorchlovanie. Výborne miesta na potápanie sú aj Maria la Gorda a prírodný raj Cabo de San Antonio.

Údolie Viňales—nádherná scenéria údolia na západe zeme pri meste Pinar del Rio, kde sa pestuje ten najlepší tabak. Príroda, roľníci, tabakové políčka, pohodička v objatí majestátnych kopcov Mogotes.

Samozrejme Havana. Mesto kontrastov. Tie sú dobre vidieť napríklad na panelákoch postavených za éry Fidela Castra v porovaní s luxusnými vilami v štvrti Miramar. Úžasné stavby sú Námestie Revolúcie, Kapitol, prezidentský palác alebo Malecón na nábreží.

Santiago de Cuba. Ide o najstaršie mesto v krajine s podmanivou atmosférou. Navštívte pevnosť San Pedro de la Roca, katedrálu Casa de Diego Velázquez, či miestny prístav alebo bývalé kasárne Moncada.

Kuba má neskutočný potenciál poskytnúť každému turistovi, všetko, na čo si len pomysli. Má úžasné fluidum, hrá všetkými farbami, je veselá a živá.