Dobrá rada

Vetranie v zime je dôležitejšie, ako si myslíte

2123
0
Zdieľaj
Vetranie v zime je dôležitejšie, ako si myslíte

Nie každý vie, ako správne sa má vetrať domácnosť, čo môže byť príčinou rôznych zdravotných problémov. Áno, aj vetranie v zime je dôležité a dokáže ovplyvniť zdravie viac, ako ste si možno mysleli.

Doma trávime najviac času

Možno si to ani neuvedomujete, ale doma trávime najviac času. Ak by sme k tomu prirátali čas strávený vo vnútri budov, tak ide až o 90% z celého nášho života. V zime môže byť tento čas ešte o čosi väčší a preto je správne vetranie dôležité. Čerstvý vzduch je potrebný nielen pre domácnosť, ale aj pre zdravie každého človeka. Vplýva na nás ale aj iným spôsob a to napríklad pri sústredenosti a pocite únavy.

V prípade, že ste na sebe spozorovali niektorý z týchto problémov, môže byť za tým práve nesprávne vetranie. Okrem nesústredenosti môže zlý vzduch spôsobovať aj bolesti hlavy alebo príliš veľkú únavu, ktorá nás brzdí v živote. Tí, čo majú doma študentov sa možno stretli so zhoršením ich študijných výsledkov, ku ktorým mohol prispieť aj ťažký a vydýchaný vzduch.

Ako vidíme, správne resp. nesprávne vetranie interiéru negatívne neovplyvňuje len naše zdravie a celý organizmus, ale aj činnosti v živote. Dôležité však nie je len otváranie okien, ale aj to, z akého materiálu sú vyrobené a či sú kvalitné. Nie všetky okná a dvere majú dobré tepelné a izolačné vlastnosti, čo môže spôsobiť nadmerný únik tepla. Vtedy človek nemá potrebu vetrať, pretože sa mu zdá, že má doma stále zimu. V dnešnej dobe sa ľudia rozhodujú z veľkej časti aj pre hliníkové okná, ktoré sú kvalitnejšie ako kedysi a v rámci vlastností poskytujú všetko to, čo majú.

Netreba sa tohto materiálu obávať, pretože okná a aj hliníkové dvere vás ochránia pred každým počasím. Ak by ste rozmýšľali nad kombináciou materiálov, tak to neodporúčame. Dom alebo byt, ktorý je vybavený hliníkovými oknami by mal mať aj hliníkové vchodové dvere, aby nepôsobili rušivo.

Kvalita vzduchu vo vnútri je základom zdravého života

Ľudia, ktorí pravidelne nevetrajú, určite poznajú ten pocit, kedy im doma začne stúpať vlhkosť vzduchu. Pre niekoho je vlhký vzduch príjemný a určite je aj lepší ako príliš veľké sucho, no ani nadmerná vlhkosť sa nevypláca. V jej dôsledku vznikajú rôzne plesne alebo sa premnožujú roztoče. Ideálnym prípadom je, ak sa vlhkosť v miestnosti udržuje v rozmedzí 40 až 60%.

Aj keď v lete vetráme omnoho prirodzenejšie, nemali by sme na to zabúdať ani v zime. Stačí otvoriť dva až trikrát za deň okná dokorán na pár minút a potom ich môžete úplne zatvoriť. Za ten čas sa vzduch v byte alebo dome stihne vymeniť, no teplo vám až tak neunikne. Zapamätajte si, že je dôležitá krátka intenzita, vďaka ktorej sa budete doma cítiť omnoho lepšie.