Cestovanie a Destinácie

ŠTARTOVANIE A TANKOVANIE V ZIMNÝCH MESIACOCH

1562
0
Zdieľaj
ŠTARTOVANIE A TANKOVANIE V ZIMNÝCH MESIACOCH

Naštartovať automobil v čase, kedy panujú studené zimné teploty môže byť niekedy poriadna fuška. Aj v momente tankovania je potrebné zobrať do úvahy pár základných faktorov. Poradíme vám, ako sa pri týchto situáciách môžete vyhnúť nepríjemným problémom.

Na čo si pri štartovaní dávať pozor

Pokiaľ sa autobatéria a palivový filter nenachádzajú v adekvátnom stave prípadne sú už staršieho dáta, je pravdepodobnejšie, že štartovanie automobilu vám bude spôsobovať viac ťažkostí než v prípade prakticky novej autobatérie a palivového filtra v perfektnom stave. Oba prvky by ste preto mali nechať podrobiť pravidelnej kontrole, ideálne pred začiatkom zimnej sezóny. Nevyhnutnosťou sú v tomto období pochopiteľne aj zimné pneumatiky, bez ktorých by ste sa ďaleko nedostali a ktoré sú navyše vyžadované zo zákona. Boli špeciálne vyvinuté pre zhoršené podmienky v zimnom období, kedy sú vďaka svojim vlastnostiam zárukou spoľahlivej a pohodlnej jazdy.

V momente štartovania vášho vozidla by ste mali dať motoru dostatočný priestor na zahriatie, čo si môže v zime vyžadovať viac času než počas letných mesiacov. Až po primeranom zohriatí motora by malo nasledovať zapnutie kúrenia a nie naopak. Vplyv na bezproblémové šoférovanie môže mať aj vozovka, po ktorej sa automobil zvykne pohybovať. Pokiaľ budete šoférovať v horských oblastiach, kde je zvýšená pravdepodobnosť výskytu mokrého alebo zasneženého terénu, mali by ste si zvoliť pneumatiky, ktoré si s podobným povrchom dokážu poradiť. Praktickým poradcom pre vás v tomto smere môže byť test zimných pneumatík berúci do úvahy výsledky porovnávaných pneumatík za dažďa, na snehu aj na ľade. Prihliada taktiež na úroveň hluku, mieru opotrebenia pneumatík a ďalšie faktory.

Pár rád navyše

Čo sa týka otázky tankovania, odporúčame vám natankovanie plnej nádrže, aby v nej nedochádzalo k hromadeniu vodnej pary, ktorá by postupom času mohla mať negatívny vplyv na palivový filter. Majte na pamäti, že pokiaľ vlastníte SUV, Off Road alebo 4×4 vozidlo, oplatí sa vsadiť na najlepšie zimné pneumatiky špeciálne určené pre tento typ vozidiel. Vychádzať môžete z ponuky uznávaných značiek, akými sú napríklad Matador, Barum, Bridgestone či Continental.