Dobrá rada

Vhodné lyžiarske oblečenie

5114
0
Zdieľaj

Nevyhnutnou súčasťou každého lyžiara je bezpochyby dobré oblečenie. Mnohokrát však ľudia podľahnú podozrivo nízkym cenám a nakúpia lyžiarsku výstroj, ktorá bohužiaľ nespĺňa konkrétne požiadavky zákazníka.

Termoprádlo

Základ lyžiarskeho oblečenia je termoprádlo, ktoré naše telo udržiava v teple a chráni ho pred nepríjemnosťami súvisiacimi so zimou. Rozdeľujeme ho na:

  • syntetické, ktoré je ideálne pre bežcov, lyžiarov, turistov či skialpinistov;
  • vlnené, ktoré je vďaka svojim vlastnostiam príjemnejšie a lepšie ako syntetické.

Lyžiarska bunda a lyžiarske nohavice

Viete si vôbec predstaviť lyžovačku bez kvalitnej lyžiarskej bundylyžiarskych nohavíc? Dôležité je, aby oblečenie odolávalo poveternostným vplyvom, pričom hodnota vodopriepustnosti bundy i nohavíc je základom, ktorý si musíme pri výbere jednoznačne všímať! Ľudovo sa tiež nazýva ako vodný stĺpec a veternej odolnosti, ktoré nám dokážu napovedať o parametroch lyžiarskeho oblečenia. Pamätajte, že minimálne hodnoty by mali byť v rozmedzí od 8000 do 10000 mm, no skúsenejší až profesionálni lyžiari ocenia 20000 mm a viac!

Pochopiteľne, že pri výbere akejkoľvek značky si všímame materiál, z ktorého je lyžiarske oblečenie vyrobené. Medzi etablovaných výrobcov patria francúzsky DUPONT, švajčiarsky SCHOELLER so značkou GORE-TEX, ale i japonský výrobca TORAY využívajúci technológiu DERMIZAX. Každá technológia udržiava vaše telo v teple, suchu a bráni nadmernému poteniu, čomu sa počas lyžovačky nevyhne asi nikto z nás. Treba uznať, že kvalitné oblečenie od špičkových výrobcov je finančne náročnejšie, no môžete si byť istí, že vám nielen dlho vydrží, ale i zabráni prechladnutiu organizmu. Okrem toho vás lyžiarske bundy príjemne potešia rôznymi drobnosťami akými je trebárs integrované zrkadielko, kukla, rukavice priamo v bunde či handrička na okuliare, ktoré by vám na svahu v žiadnom prípade nemali chýbať! Medzi jednu z najpodstatnejších „drobností“ patrí integrovaný systém RECCO, ktorý vás ochráni v prípade zavalenia lavínou! Ako funguje? Jednoucho zašle signál kompatibilným osobám a tým pádom máte vysokú šancu, že vás nájdu! Bohužiaľ, na Slovensku tento systém ešte nefunguje.

Doplnky na lyžovanie

Medzi základné doplnky na lyžovanie patria kvalitné a teplé ponožky, ktoré sú špeciálne určené na lyžovanie, pričom nemusia byť výhradne hrubé, ale naopak – skôr tenké. Dajte pozor na ich veľkosť, tá by mala byť o niečo väčšia, nakoľko by vás lyžiarky mohli kvôli príliš malým ponožkám omínať a tým pádom skomplikovať jazdu na lyžiach.

Nezabudnite taktiež na rukavice, ktoré by vám na rukách mali dokonale sedieť. Odborný predajca vašu ruku odmeria a zistí číslo, ktoré vám perfektne sadne. Môžu byť syntetické textilné alebo kožené, ktoré sú kvalitnejšie, keďže sa vám tak ľahko neroztrhnú a neopotrebúvajú pri lyžovaní.

Na záver sú to lyžiarske čiapky, ktoré nás mnohokrát chránia pred prípadným úrazom, no v prvom rade pred prechladnutím. Ak chcete získať odborné informácie a špičkové poradenstvo, neváhajte a navštívte špecializované predajne, kde vám skúsení zamestnanci s radosťou poradia s vašim výberom!