Životný štýl

Viete, kto stojí za vytvorením vakcíny proti ochoreniu Covid-19?

2427
0
Zdieľaj

Tento manželský pár sa vďaka tomu zaradil medzi najbohatších ľudí sveta

Presne 20. marca 2020 spoločnosti Pfizer a BioNTech oznámili svetu, že podpísali dohodu o spoločnom vývoji a distribúcii vakcíny proti koronavírusu. Táto dohoda navyše zaviazala obe spoločnosti dodať 200 miliónov tejto očkovacej látky do krajín EÚ do konca roka 2020. a ďalších 100 miliónov na vyžiadanie. Spoločnosti očakávajú, že výrobná kapacita dosiahne v roku 2021 až 1,3 miliardy dávok očkovacej látky.

Spoločnosť Pfizer spája vedecké poznatky a globálne kapacity na sprístupnenie liečby, ktorá ľuďom predĺži a skvalitní život. Zameriava sa na výskum, vývoj a výrobu zdravotníckych produktov, vrátane inovatívnych liekov a vakcín. Jej zamestnanci pracujú na neustálom napredovaní v odvetví zdravia, prevencie, liečby a terapií najobávanejších chorôb súčasnosti. Spolupracuje s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, vládami a miestnymi komunitami na podpore a prístupe k spoľahlivej a cenovo dostupnej zdravotnej starostlivosti na celom svete.

BioNTech – Biopharmaceutical New Technologies je spoločnosť zameraná na imunoterapiu budúcej generácie a je priekopníkom v oblasti nových liečebných postupov v boji proti rakovine a iným závažným chorobám. Na jej čele stojí nemecký manželský pár s tureckými koreňmi.

Doktor Ugur Sahin je generálnym riaditeľom a spoluzakladateľom firmy BioNTech. Jeho manželka, doktorka Özlem Türeci je hlavnou lekárkou spoločnosti. Dvojica sa zoznámila počas práce v univerzitnej nemocnici na juhozápade Nemecka. Po tom, ako si spoločne v roku 2002 povedali pred oltárom svoje áno, sa žiadna svadobná oslava nekonala, ako býva u väčšiny manželských párov zvykom. Po obrade sa totiž vrátili do laboratória, kde pracovali.

Po tom, ako sa Ugur v januári 2020 dopočul o šíriacom sa víruse Covid-19, ihneď začal premýšľať nad tým, ako by mohla spoločnosť BioNTech pomôcť pri vývoji vakcíny.

Ugur je v súčasnosti označený za jedného z najbohatších ľudí na svete. Lekársky pár ešte v júni tohto roka prekročil miliardársku hranicu. Do zoznamu 500 najbohatších ľudí bol zaradený začiatkom decembra 2020.

Vakcína, na ktorej pracovali v partnerstve s americkými i nemeckými spoločnosťami, má podľa údajov z klinických štúdií účinnosť viac ako 90 %, pričom pôvodne dúfali len v 70 %. Virológovia dokonca maximálne v 80 %. Vzhľadom k časovému obdobiu, kedy došlo k spoločnej dohode, testovaniu a následnej produkcii a distribúcii, môžeme s istotou povedať, že sa jedná o najrýchlejšie vyvinutú vakcínu v histórii ľudstva.

Vďaka tejto očkovacej látke tak celý svet konečne uvidelo svetlo na konci tunela a pravdepodobne sa jej podarí ukončiť túto éru koronavírusu. Nie však navždy. Ako tvrdí Dr. Sahin, nový koronavírus tu bude ešte nasledujúcich desať rokov, a bude sa vracať vo vlnách. Po zavedení očkovania však nebude treba pristupovať k tvrdým lockdownom a hospitalizácií bude čoraz menej.