Dobrá rada

Otázky a odpovede o štvorkolkách

2784
0
Zdieľaj

Štvorkolky majú stále viac priaznivcov aj v našich končinách. V minulosti ste ich mohli vidieť hlavne na farmách, v mestách pri údržbe ciest či ako neoceniteľného pomocníka v rukách horských záchranárov. Čoraz viacej sa však objavujú na cestách, umelých dráhach alebo v areáloch, po ktorých sa športové modely preháňajú vysokou rýchlosťou a zdolávajú každú prekážku. Uvažujete o kúpe štvorkolky? Možno vám pomôžu odpovede na najčastejšie otázky o štvorkolkách.

Je pre vás štvorkolka správnym vozidlom?

Videli ste na ceste či v lese štvorkolku a vaše srdce po nej zatúžilo, ale neviete sa rozhodnúť, či je stvorená pre vás. Skúste si pred kúpou štvorkolku najskôr požičať. Mnohé offroad areály alebo motokrosové dráhy ponúkajú možnosť prenájmu či zapožičania nielen na jednu jazdu. Štvorkolky sa dajú požičať aj v niektorých požičovniach áut.

Kde zoženiem štvorkolku?

Najlepšou voľbou je kúpa štvorkolky od autorizovaných predajcov. Dávajte si pozor na lacné čínske modely, ktoré vám dlho nevydržia a v niektorých prípadoch môže byť jazda na nich nebezpečná. Zároveň sú oficiálni dovozcovia a predajcovia jedinou cestou ako sa dostať k najobľúbenejším modelom akými sú napríklad štvorkolky Can-Am. Títo predajcovia ponúkajú štvorkolky renomovaných značiek Suzuki, Yamaha, Polaris či Honda. Pri kúpe novej štvorkolky sa nemusíte obávať o servis a záručnú dobu. V prípade, že nemáte dostatok financií na nový stroj, môžete sa obrátiť na súkromných predajcov a kúpiť si ojazdené vozidlo. Rátajte však s tým, že jeho majiteľ stroj nešetril a prešiel si nejedným náročným terénom.

Čo potrebujem vedieť o riadení štvorkolky?

Ak ste vlastníkom vodičského preukazu typu B a máte skúsenosti s riadením osobného automobilu, prakticky nič iné na ovládanie štvorkolky nepotrebujete. S kúpou štvorkolky dostanete aj technický preukaz a na dopravnom inšpektoráte poznávacie značky. Po štyroch rokoch od kúpy musíte s vozidlom zájsť na technickú kontrolu. Nezabúdajte, že štvorkolka si vyžaduje údržbu podobne ako auto. Celkom iste vás neobídu kontroly v servise, vymieňanie oleja či zničených pneumatík. Pneumatiky na štvorkolkách dostávajú v horskom či kamenistom teréne riadne zabrať, a preto vám vydržia zhruba 5 tisíc kilometrov. Myslite aj na to, že spotreba u štvorkolky je oveľa vyššia ako u automobilu. Jej nádrž má zhruba 20 litrov a pri nešetrnej jazde vám bude stačiť na dve hodiny.

Akú štvorkolku si mám vybrať?

Podľa vašich potrieb si môžete vybrať štvorkolku úžitkovú alebo športovú. Ako už samotný názov napovedá, úžitková štvorkolka je vhodná pre ľudí, ktorí ju budú využívať pri práci. Napríklad na prevoz nákladu, na ťahanie, čistenie ciest či práci na poli. K štvorkolke sa dá pripevniť pluh, zariadenie na postrek škodcov alebo sekačka na trávu. Okrem toho s nimi môžete jazdiť po náročnom teréne. Športové štvorkolky sú určené na relax a zábavu. Dajú sa s nimi robiť rôzne psie kúsky a zažijete s nimi kopu adrenalínových kilometrov. Sú oveľa ľahšie ako úžitkové a aj rýchlejšie. Športové štvorkolky sú jedinečným partnerom na zábavu.

Kde mám so štvorkolkou jazdiť?

So štvorkolkou môžete jazdiť všade tam, kde je povolený vstup pre osobné vozidlá. Je jasné, že jazdenie po ceste či diaľnici nebude až taká zábava. Pre štvorkolky sú vybudované rôzne areály, dráhy a cvičiská, ktoré umožnia využiť plnú silu dynamického stroja. Premávať sa môžete po lese, výmoľoch, kopcoch, cez bariéry či rieku. Na štvorkolke je možné jazdiť aj so spolujazdcom, ak vám to model stroja umožní. Nikdy však nezabúdajte na ochranné prilby.