Domácnosť a Záhrada

Výstavba záhradného jazierka krok za krokom

2668
0
Zdieľaj

Jarné obdobie je vhodné nielen na upratovanie záhrady a sadenie rastlín, ale aj na vizuálnu zmenu. Jednou z možností je vybudovanie jazierka. Nádherne doplní vašu záhradu a pôsobí veľmi esteticky. Môžete osloviť firmu alebo si ho spraviť sami. Nie je na tom nič zložité a budete mať radosť z vlastnoručne vytvoreného diela.

Plánujeme záhradné jazierko

Výstavba jazierka svojpomocne vám ušetrí financie, ktoré môžete využiť na ďalšie zveľaďovanie záhrady. Obdobie jarných mesiacov je na jeho budovanie najvhodnejšie. Iste máte svoju predstavu kam by ste radi jazierko umiestnili. Avšak najvhodnejšie je ho vytvoriť tam, kde sa striedajú približne 4 hodiny tieňu so slnečným žiarením. V blízkosti jazierka by nemali byť stromy, ktorých listy by mohli padať do vody. Keďže má jazierko hlavne estetickú funkciu, vyberte si dobre viditeľné miesto s oddychovou zónou. Menej práce budete mať s jazierkom, ktorého rozmery budú aspoň 50 m².  V prípade, že plánujete aj chov rýb, je potrebná hĺbka 100 až 200 cm. Pre fungujúci biosystém rastlín a čistotu vody je vhodnejší hĺbkovo členený terén. Náklady na vybudovanie sa pohybujú okolo 400 €. Zakúpiť si musíte fóliu, geotextíliu, igelity, čerpadlo, lep na fólie, kolíky, piesok, kamienky, latky, rastliny a ryby podľa vášho vkusu. Samozrejme, že budete potrebovať aj náradie – lopatu, rýľ, vodováhu, krompáč a hadicu. Nezabudnite na to, že pri drobných stavebných úpravách je potrebné ich bezplatné nahlásenie na stavebnom úrade.

Výstavba záhradného jazierka

Na začiatku si vyznačte polohu jazierka pomocou piesku. Rovnakým spôsobom si zaznačte aj rôzne hĺbkové zóny (močarina, voda, hlboká voda). Dodržujte spád medzi zónami do maximálne 30 %. Pomocou rýľu a lopaty vykopte jamu, mala by byť o 20 centimetrov hlbšia ako plánovaná hĺbka jazierka. Okolo jamy je potrebné vytvoriť plytkú priekopu. Očistite jamu od kameňov, koreňov a nasypte na jej dno piesok. Okraje jamy spevnite ornicou a blatom. Na takýto povrch môžete postupne ukladať geotextíliu. Povrchovú úpravu zakončíte rozložením fólie, ktorá by mala presahovať okraj jazierka aspoň o 50 centimetrov. Okraje fólie je potrebné spevniť kolíkmi.  Poslednou fázou je postupné napúšťanie vody. Breh jazierka je skvelou možnosťou na dotvorenie celého koloritu. Môžete ho ozdobiť kameňmi, soškami, štrkom alebo ozdobnou kamienkovou fóliou.  Rybničné čerpadlo je lepšie umiestniť do čerpacej jamy. Jama musí byť pod úrovňou hladiny vody. Jednotlivé komponenty čerpadla sa pospájajú a zavedú do jazierka. Hadice prechádzajúce z jamy do vody sa dajú zakryť štrkom a kameňmi.

Vyberáme rastliny a ryby do jazierka

Okrasné a chovné ryby sú dôležitou súčasťou záhradného jazierka. Ich výber závisí od veľkosti jazierka a zabudovaného filtračného systému. Prvé ryby by sa mali nasádzať v období jari po prekročení dennej teploty nad 10°C, asi tri týždne po napustení jazierka. Veľmi vhodnou rybou je kapor, ktorý požiera buriny vo vode, a jeho krajšia odroda koi (brokátová kapor). Okrasne pôsobia ryby karas striebristý, či zlatý (tzv. zlatá rybka). Výhodou je ich malá veľkosť a nenáročnosť na chov. Medzi aktívne ryby patrí jalec, ktorý sa zdržiava na hladine vody. Potešia sa mu hlavne deti, pretože je ho možné kŕmiť priamo z ruky. S rastlinami to budete mať o niečo zložitejšie, niektoré z vodných rastlín začnú rásť až po dvoch sezónach. Kvety jazierko skrášľujú a sú domovom pre ryby a planktóny. Pre správnu biologickú rovnováhu sú preto nevyhnutnosťou. Dodávajú kyslík a znižujú obsah nebezpečných rias vo vode. V jazierku sa dajú pestovať tri druhy rastlín – plávajúce (paprade, vodná kapusta) , bahenné v plytkých zónach (pálka úzkolistá, bahnička močiarna) a lekná, či lotosové kvety s koreňmi na dne jazera. Pozdĺž brehu môžete vysadiť bakopu drobnolistú alebo kosatec žltý. Kryciu a okrasnú funkciu majú tuje umiestnené v okolí záhradného jazierka.