Dobrá rada

Zabezpečte si bohatú úrodu Kiwi… nie je to až tak náročné

3350
0
Zdieľaj

Ovocie kiwi rastie na popínavej drevine s názvom Aktinídia lahodná. Aj keď ho vnímame skôr ako exotickú plodinu, v skutočnosti sa mu darí obzvlášť dobre aj u nás. Častým problémom, s ktorým sa stretne takmer každý druhý pestovateľ kiwi, však je, že jeho rastlina nerodí. Dôvodov, prečo je tomu tak, je viacero. My vám prinášame viaceré riešenia.

Kiwi potrebuje partnera

Kiwi patrí k dvojdomým rastlinám, čo v preklade znamená, že musíte pestovať samčiu aj samičiu rastlinu. Inak zakvitne, no keďže kvety nebudú opelené, nemôžete čakať žiadnu úrodu. Pri kúpe kiwi môžete naraziť aj na samoopelivé druhy, bohužiaľ, vo väčšine prípadov ide skôr o marketingový trik. Tieto špeciálne šľachtené odrody teoreticky zarodia, no nádielka ovocia bude tak malá, že sa vám ich v podstate ani neoplatí pestovať.

Opeleniu musíte pomôcť

Nie je to pravidlo, avšak, ak bývate v meste, alebo z vašej záhrady odháňate všetok hmyz, je možné, že vaše kiwi nemá kto dostatočne opeliť. Opelenie síce z časti prebieha aj pomocou vetra, čo však nie je istota. Ak vám rastliny kvitnú, no plody aj napriek tomu nemáte, vezmite štetec a v čase kvitnutia peľ z jednotlivých kvetov poprenášajte ručne. Takto budete mať istotu, že je samčia rastlina dostatočne opelená.

„Detské“ kiwi nerodia

Keď si kupujte rastlinku kiwi, pokúste sa zistiť, akým spôsobom bola rozmnožená. Aktinídie pestované z odrezkov začínajú rodiť približne po štyroch až piatich rokoch, semenáče však najskôr až po ôsmych. Jedna vec je však istá. Ak kiwi pestujete kratšie ako štyri roky, je len veľmi málo pravdepodobné, že bude rodiť. V takomto prípade jednoducho ešte chvíľku počkajte.

Vybrali ste si vhodnú odrodu?

Aktinídie sa pestujú v rôznych častiach sveta. Niektorým sa darí vo vyslovene teplom podnebí, iné zas obľubujú skôr chlad. V našich končinách si preto musíte zaobstarať také odrody, ktorým nerobia problémy ani výraznejšie poklesy teplôt, a to hlavne v jarnom období.

Kiwi potrebuje v priemere 200 dní bez mraz, čo znamená, že začína pučiť veľmi skoro na jar. Ak máte v záhrade vyslovene teplomilnú odrodu, púčiky zamrznú, takže sa nemôžete diviť, že sa nedočkáte ani jedného kusu ovocia. Medzi vhodné odrody, ktorým sa bude dariť aj u nás, patrí napríklad Actinidia kolomikta a Actinidia arguta.  

Nenechajte ich premrznúť

Všetky odrody kiwi majú v prvých rokoch života veľmi jemné drevo, ktoré môžu jarné mrazy tiež výrazne poškodiť. Rastlina síce nezahynie, no keďže bude musieť vynaložiť veľmi veľké úsilie na regeneráciu, nezvládne produkovať ovocie. Riešením je obaľovanie kmeňa, a to aspoň do výšky 30 centimetrov. Použiť môžete hrubšiu látku, buničinu alebo vrecovinu. Rovnako dôležitá je aj ochrana koreňového systému, ktorý je pomerne plytký. Na tento účel vám poslúži najlepšie mulčovanie.

Nepreháňajte to so starostlivosťou

Kiwi je blízkym príbuzným viniča, preto potrebuje podobnú starostlivosť. Základom je jeho správny rez, s ktorým by ste však nemali začínať skôr ako po 4 – 5 rokoch pestovania danej rastliny. Kiwi totiž potrebuje najprv vytvoriť dostatočne silný kmeň a čas na „dozretie“ potrebuje aj jeho drevo. Ak so strihom začnete príliš skoro, je veľmi pravdepodobné, že sa úrody nedočkáte.

Druhým častým problémom s prehnanou starostlivosťou je okopávanie rastlín. Ako sme si povedali vyššie, koreňový systém Aktinídie je veľmi plytký, preto jej môžete i malou motyčkou zásadne ublížiť. Pôdu okolo kmienka mulčujte alebo kyprite ručne, nikdy nie kovovými nástrojmi.

Pozor na zálievku

Plytký koreňový systém nedokáže čerpať vodu z hlbších vrstiev zeme, preto musíte Kiwi zabezpečiť pravidelnú, no primeranú zálievku. Rastlinu nikdy nepolievajte nárazovo veľkým množstvom vody a zabráňte tiež tomu, aby bola pôda v jej okolí dlhodobo premokrená. V skutočne horúcom počasí kiwi polievajte priamo ku koreňom každý deň. Skoro na jar a na jeseň stačí zálievku obmedziť na interval 2 – 3 dní.