Dobrá rada

Matcha Tea: zdravšia a efektívnejšia alternatíva kávy

1440
0
Zdieľaj

S názvom Matcha Tea ste sa pravdepodobne stretli i v tom prípade, keď vyslovene neobľubujete čajovne alebo samotné čaje. Tento druh zeleného čaju je v súčasnosti veľmi obľúbený, a to hneď z niekoľkých dôvodov, ktoré si o chvíľku vysvetlíme.

Šálka skutočného zdravia

Matcha Tea obsahuje čajové katechíny, v preklade, silné čajové antioxidanty, ktoré, ako určite viete, podporujú imunitný systémchránia bunky pred takzvaným oxidačným stresom. Oxidácia buniek súvisí úzko s ich poškodením, v dôsledku ktorého môže dôjsť k vzniku nádorových ochorení. Ďalšími zdravotným benefitom čajových katechínov je ich schopnosť znižovať „zlý“ LDL cholesterol.

V Matcha Tea sú ďalej obsiahnuté aminokyseliny, prevažne aminokyselina L-tehanín, ktorá má na organizmus silné upokojujúce účinky, na druhej strane však podporuje mozgové funkcie a zlepšuje pamäť. L-tehanín je navyše považovaný za jedno z najsilnejších prírodných antidepresív.

Poslednou látkou, ktorá je v Matcha Tea zastúpená vo vysokom množstve, je čajový kofeín. Ten má silné povzbudzujúce účinky, podobne ako kofeín v káve, v porovnaní s ním však na telo pôsobí o čosi pozitívnejšie, pretože nezvyšuje krvný tlak a nezrýchľuje srdcový pulz. Ďalším plusom je, že sa do tela vyplavuje postupne, čím energiu dodáva počas niekoľkých hodín, nie nárazovo ako káva.

Zdravší ako iné čaje

V súťaži o najzdravší zelený čaj by Matcha jednoznačne vyhral, a to bez akéhokoľvek preháňania. Tajomstvo vysokého obsahu zdraviu prospešných látok spočíva v špeciálnej technike jeho zberu a tiež spracovania. Rastliny sú 20 dní pred zberom zatienené plachtami, v dôsledku čoho dochádza k vyššej produkcii chlorofylu. Zbierané sú zároveň len mladé čajové lístky, ktoré obsahujú omnoho vyššie množstvo spomínanej aminokyseliny L-tehanín.

Pri následnom spracovaní je čaj sušený prirodzeným a pomalým spôsobom a mletý medzi žulovými kameňmi. Tým, že neprechádza procesom fermentácie a strojovým spracovaním, si zanecháva omnoho vyšší podiel všetkých prospešných látok a živín. Ďalšou výhodou Matcha čaju je, že pri jeho príprave prášok nelúhujete, ale rozpúšťate v teplej vode. Najemno rozdrvené čajové lístky teda vypijete spolu s ním, čím do tela dostanete skutočne všetko dobré.

Ako si pripraviť Matcha Tea

Ak vás tento zelený čaj zaujal a práve premýšľate nad jeho prípravou, nenechajte sa odradiť na oko komplikovaným postupom. Jediné, čo budete potrebovať je Matcha prášok a špeciálna bambusová metličká – chasen, ktorá stojí zopár eur.

Príprava na spôsob KOICHA

Týmto spôsobom prípravy získa čaj omnoho intenzívnejšiu chuť a tiež silnejšie účinky.

  • 4 g Matcha prášku zalejeme cca 50 mililitrami 75 °C vody
  • Dôkladne ho rozmiešame a napeníme pomocou chasenu
  • Ďalšiu vodu do nápoja už neprilievame

Spôsob prípravy USUCHA

Pri USUCHA spôsobe prípravy Matcha používame menšie množstvo prášku a viac vody. Takto pripravený čaj je vhodnejší na priebežné popíjanie počas dňa.

  • 2 gramy Matcha prášku zalejeme asi 70 mm 75 °C vody
  • Pomocou bambusovej metličky ho dôkladne napeníme
  • Ak sa vám bude zdať čaj príliš silný, pokojne doň nakoniec dolejte ešte trochu teplej vody

Káva verzus Matcha Tea

Matcha Tea je vo všeobecnosti považovaný za zdravšiu náhradu kávy. Káva samotná určite nie je vyslovene nezdravá, na druhej strane však vysoký obsah kofeínu skutočne pre organizmus nie je tým najlepším, čo mu môžeme dopriať. Prvým plusom Matcha čaju je spomínaný čajový kofeín, ktorý má silné povzbudzujúce účinky, avšak bez akýchkoľvek vedľajších a negatívnych dopadov na organizmus. Nezvyšuje tep a tlak a taktiež nespôsobuje takzvanú „kávovú nervozitu“, ktorá sa prejavuje napríklad vnútorným trasením, rozklepanými rukami, potením či celkovou roztržitosťou.

Keďže aminokyselina L-tehanín telo naopak upokojuje a zbavuje stresu, Matcha tea je skutočne dokonalou kombináciou na nakopnutie a uvoľnenie. Ak by sme ho chceli porovnať s kávou, určite nemá úplne rovnaké účinky. Ich nástup sa totiž odohráva postupne a pomaly, kým káva dokáže „popostrčiť“ doslova za pár minút.