Cestovanie a Destinácie

Západ USA – cestovateľský sen II.

5976
0
Zdieľaj

Po niekoľkohodinovej či až niekoľkodňovej ceste po Highway 101 z Los Angeles dorazíte do San Francisca, kde vás prekvapia naozaj vysoké ceny parkovania, bude teda lepšie využívať mestskú dopravu. Kto neskúsil jazdu v typických „cable cars“ známych z filmov, akoby ani nebol v San Franciscu. Jazda vo vagóne, z ktorého doslova trčíte je nepostrádateľným zážitkom. Zrejme najväčším lákadlom je v San Franciscu, samozrejme, okrem Golden Gate mosta, bývalé svetoznáme väzenie Alcatraz.

Na to si rezervujte lístky s predstihom, pretože o prehliadku je veľký záujem. Na ostrov sa dostanete loďou a hneď po príchode si zoberte slúchadlá s prehliadkou. Američania v tomto prípade z budovy urobili jednu z najlepších atrakcií na západnom pobreží. Nahraté rozhovory, pozadie prehliadky a výklad vás vtiahnu do príbehov väzňov i strážnikov. V Alcatraze pokojne strávite aj niekoľko hodín. Dostať sa odtiaľ bolo aj je naozaj náročné.

Národné parky

Americký road trip po západnej časti krajiny po Los Angeles, ceste do San Francisca a samotnom meste pokračuje do národného parku Yosemite. V prípade, že máte deň naviac, zamierte aj do Sequoia parku. V oboch parkoch máte na výber z množstva turistických chodníkov a desiatok dych berúcich výhľadov. Práve v Sequoia parku nájdete ten známy strom, cez ktorý sa dá prejsť autom.

Dávajte si pozor najmä v horúcej letnej sezóne a nevyberajte sa na vyhliadky na vodopády či jazerá, mnohé tam v období sucha ani nebudú. V parku Yosemite sa dajú na niektorých miestach požičať aj bicykle, trasy tak zvládnete rýchlejšie.

Mesto hriechu

Z parkov smeruje cesta road tripu do mesta hriechu, svetiel, kasín a v neposlednom rade aj svadieb, Las Vegas. Mesto bolo vybudované v púšti a zjaví sa pred vami z ničoho nič. Všadeprítomné reklamy, ženy v kostýmoch či zmenšené napodobeniny svetoznámych pamiatok. V Las Vegas sa pozriete do New Yorku, Luxoru, Benátok či Paríža. Za naozaj nízke ceny sa tu ubytujete v luxusných hoteloch a zo známeho hotela Stratosphere si môžete skočiť zo strechy či ísť na kolotoč v najvyššom poschodí.

V Las Vegas je, na rozdiel od iných častí Ameriky, povolená prostitúcia a konzumácia alkoholu na verejnosti. Kasína sú prístupné priamo z ulíc, majú otvorené vstupy.

Divy prírody

Po meste reklám a všadeprítomných svetiel je dobré odísť do prírody, a to rovno k známej Horseshoe Bend a Antalope Canyonu, ktoré sú od Las Vegas vzdialené len približne tri hodiny autom. Obe miesta sú blízko pri sebe a stoja za vašu návštevu. K Horseshoe Bend sa dostanete z parkoviska sami, bez sprievodcu, v Antalope Canyone si budete musieť kúpiť prehliadku a ku kaňonu vás zoberú špeciálne džípy.

Ďalšie približne dve hodiny a dostanete sa ku Grand Canyonu (skvelá vyhliadka je pri Sky deck). Tu sú možné aj prelety helikoptérou či plavba loďou. V prípade, že vám zostáva deň či dva navyše, oplatí sa navštíviť Monument Valley a Death Valley, ale tie sú vzdialené ešte viac ako päť hodín autom mierne na juhovýchod od Grand Canyonu.

 

 

späť na Západ USA – cestovateľský sen I.