Dobrá rada

Zdravé a pekné zuby po celý život – nezanedbajte starostlivosť o detský chrup

1235
0
Zdieľaj
Zdravé a pekné zuby po celý život - nezanedbajte starostlivosť o detský chrup

Starať sa o detské zúbky a viesť dieťa k pravidelnému čisteniu zubov je základom pre zdravý chrup v dospelosti. Bohužiaľ, veľa rodičov túto starostlivosť zanedbáva s odôvodnením, že o mliečne zuby nie je potrebné sa starať, keďže vypadnú. Neurobte túto chybu aj vy a dodržujte zásady čistenia prvých zúbkov.

Novorodenci a starostlivosť o ďasná

Prvé detské zuby sa skrývajú pod ďasnami, o ktoré je potrebné sa starať presne tak, ako o zuby samotné. Ešte pred tým, ako sa chrup objaví, pretierajte ďasná ráno a večer do vody namočeným vatovým tampónom alebo jemnou handričkou. Na čistenie a masírovanie ďasien slúži aj špeciálna kefka, ktorá sa navlieka na prst. Tento proces je dôležitý pre dieťa už od narodenia, pretože aj v detských ústach sa dokážu množiť rôzne baktérie. Kvôli absencii slinnej žľazy nad horným ďasnom sa množia dokonca rýchlejšie ako u dospelých.

Malé množstvo slín nedokáže dôkladne vyčistiť ďasná od materského mlieka a rôznych príkrmov. Starostlivo vyberajte fľaše a predovšetkým cumlíky. Ich správny výber zabezpečí zdravý vývoj a rast zubov u detí. Detský cumlík musí byť čo najplochejší, nesmie tlačiť na čeľusť a zuby, musí dávať dostatok priestoru jazyku a nebrániť rastu zubov. Po objavení sa prvých mliečnych zubov, kúpte dieťaťu ortodontický cumlík. Aj cumlíky na fľaše je potrebné vyberať podľa tvaru, ktorý zabezpečí správnu pozíciu cumlíka v ústach a prispôsobí sa rýchlosti sania dieťaťa.

Cumlíky sa vyrábajú z latexu alebo silikónu. Pre novorodencov je vhodnejším materiálom silikón. Cumlíky vyrobené z lekárskeho silikónu sa dajú vyvárať či oplachovať horúcou vodou. Latexový cumlík kúpte dieťaťu až počas rastu zúbkov.

Prvé zúbky sú tu – ako ich čistiť

Prvé mliečne zuby sa zvyčajne objavia v šiestom mesiaci života bábätka. Tento údaj je však orientačný, pretože u niektorých bábätiek môžu začať rásť oveľa skôr. Ako prvý rastie dolný rezák. Najskôr spozorujete na ďasne malý, veľmi citlivý hrbolček, cez ktorý sa prederie ostrý zúbok. Už pred objavením sa hrbolčeka, niekedy aj dva mesiace pred prvým zúbkom, začne byť dieťa nepokojné, veľa slintá, je mrzuté, často mrnká, horšie spí, má bolesti a zjaviť sa môže i zvýšená teplota alebo hnačka.

Dieťaťu od bolesti uľavia pomôcky na hryzenie a prípravky z lekárne. Najzákladnejšia pomôcka, ktorú by ste mali mať po ruke, je hryzátko. Silikónové hryzátka masírujú ďasná a zmierňujú bolesť pri prerezávaní zúbkov. Dajú sa schladiť v chladničke a niektoré obsahujú chladivé gély. Dieťaťu pomôže aj masírovanie ďasien gázou, cumlík či tvrdšie jedlo – kúsok jabĺčka alebo mrkvy.

Na zmiernenie bolesti veľmi pomáhajú prípravky z lekárne. Napríklad detské analgetiká, ktorými sa potrie bolestivé miesto. Dieťa v tomto období preferuje studenšiu stravu a niekedy odmieta jesť, čo je normálny stav. Nezabudnite dieťaťu podávať dostatok tekutín. Dávajte si pozor na vyššie teploty a pridružené komplikácie, ktoré si vyžadujú návštevu detského lekára. Najťažšie príznaky a problémy bývajú s prvým zubom, ale i tento fakt je individuálny. Rast zubov u detí zvyčajne skončí v 30-tom mesiaci, kedy by mal byť detský chrup (t.j. 20 mliečnych zubov) kompletne prerezaný. Mliečne zuby postupne vypadávajú od 6 až do 12 rokov dieťaťa.

Ako čistiť mliečne zuby

Prečo je tak dôležitá starostlivosť o mliečne zuby? Mliečne zuby sú dôležité pre vývoj čeľuste, postavenie trvalých zubov a sú vlastne predprípravou pre dospelý chrup. Ak sa nebudete o detský mliečny chrup starať, môže dôjsť k predčasnému vypadnutiu alebo dokonca k vytrhnutiu zubov. Trvalé zuby sa následne nesprávne prerežú a rastú nakrivo.

Ako čistiť mliečne zuby

Čistenie zubov u detí zabráni vzniku zubného kazu, ktorý môže viesť k nebezpečnému zápalu čeľuste. Jeden jediný napadnutý zub dokáže poškodiť ostatné. Preto veďte svoje dieťa k pravidelnému čisteniu zubov už od útleho detstva. A ako je najvhodnejšie čistiť mliečne zuby? Pri čistení detského chrupu postupujte podobne ako pri trvalom. Na čistenie je potrebná detská zubná pasta.

U malých detí do troch rokov nesmie byť obsah fluoridu v paste vyšší ako 400 ppm, u starších do 700 ppm. Čistiť detský chrup je často problematické, pretože dieťa nespolupracuje. Niekedy pomôže hravý prístup a inokedy vhodná zubná kefka.

Motivujte dieťa k čisteniu zubovNezabúdajte ani na návštevu dentistu a zubnej hygieničky. Zubná hygienička vysvetlí dieťaťu hravou metódou nutnosť čistenia zúbkov a aj to, akým potravinám sa má dieťa vyhýbať. Vedeli ste, že k dentistovi je potrebné prísť už po prvom prerezanom zúbku? Táto návšteva vám sprostredkuje naozaj veľa cenných informácií. Dozviete sa, ako sa o zúbky starať a akú stravu bábätku podávať.

Motivujte dieťa k čisteniu zubov

Potrebu umývania zubov môžete dieťaťu vysvetliť pomocou vymysleného príbehu alebo obrázkov v knižke. Dieťa treba viesť k pravidelnosti a spraviť z umývania zubov spoločný rituál. Pustite si detské pesničky a zoberte si so sebou do kúpeľne obľúbenú hračku. Veľkú službu vám spraví detská elektrická kefka, pomocou ktorej si deti umývajú zuby oveľa radšej ako s klasickou.

Motivujte dieťa k čisteniu zubovHravé detské motívy na kefke alebo zubná pasta s príjemnou príchuťou vám budú skvelými pomocníkmi. Detské kefky mávajú hrubšiu rukoväť, aby sa dieťaťu lepšie držali a veľmi mäkké štetiny. Vývoj elektrických zubných kefiek napreduje neuveriteľne rýchlo. Oscilačné kefky nahradili sonické, ktoré sú k zubom oveľa šetrnejšie. Preto sa nebojte kúpiť svojmu dieťaťu sonickú detskú elektrickú kefku, pomocou ktorej si zúbky dokonale vyčistí aj najväčší nezbedník. S jemnými, vibrujúcimi kefkami sa chrup čistí jednoduchšie a deti tieto kefky zbožňujú.detská elektrická kefka,

Niektoré z nich dokonca svietia, dajú sa prepojiť s edukačnou aplikáciou alebo vydávajú melódiu. Pri kupovaní sonickej kefky sa sústreďte predovšetkým na vek dieťaťa. Pre najmenšie sú určené kefky s menšou hlavicou a adekvátnym výkonom. Odmenou za všetku námahu vám bude pohľad na zdravý úsmev vášho dieťaťa.