Technika a Internet

V blízkej budúcnosti si môžete nabiť elektromobil už za 10 minút!

1663
0
Zdieľaj

Dokonca už aj pri najnovšej generácii elektrických automobilov trvá zvyčajne asi pol hodiny, kým sa batéria nabije najmenej na osemdesiat percent.

,,V dnešnej dobe, kedy sa rozširovaniu nabíjacích staníc dobre darí, je to ďalší kľúč k úspešnej elektrifikácii cestnej premávky,“ tvrdia vedci z Pensylvánskej štátnej univerzity.  Ďalej sa domnievajú, že ak by dobíjanie batérie elektromobilu netrvalo dlhšie ako klasické dopĺňanie paliva, bol by to skvelý spôsob, ako zvýšiť nárast dopytu.

Ako však funguje ich trik?

,,Vybavili sme klasickú lítium-iónovú batériu tenkými vrstvami niklu. Fungujú ako ohrievač a batériu pred nabíjaním zahrejú.“

Príliš rýchle nabíjanie môže viesť ku skratom

Aby ste pochopili, prečo vstavaný ohrievač dosahuje tento účinok, musíte sa najskôr oboznámiť so základnou prevádzkou lítium-iónových batérií. Jednoducho povedané, nosiče lítiového náboja sú počas nabíjania uložené v elektróde. Ak sa to však stane príliš rýchlo, prilepia sa na povrch a vytvoria tak kovovú vrstvu. Tento efekt má za následok, že výkon batérie sa časom znižuje. Na druhej strane to však môže takisto viesť ku skratom, a tým pádom k úplnému zničeniu batérie. A pretože batéria je najdrahšou súčasťou elektromobilu, inžinieri sa chcú takémuto prípadu zabrániť. Tu vstupujú do hry niklové fólie. Tie zohrejú vo vnútri teplotu na 60 stupňov Celzia a tak bránia tvorbe kovovej vrstvy.

V laboratóriu zvládli batérie viac ako 2 500 nabíjaní

Tento druh postupu však nie je úplne bezchybný. Pretože teplo môže počas činnosti motora spôsobiť nežiaduce reakcie a tým zničiť aj časti batérie. Dodaním energie v krátkom časovom úseku sa však  do veľkej miery dokázali vyhnúť takýmto škodám. Merania v laboratóriu ukázali, že batérie s niklovou fóliou aj po 2 500 nabíjacích cykloch mali stále viac ako deväťdesiat percent pôvodnej kapacity ukladania. Batériu nabíjali 10 minúť, avšak ďalších 10 minút ju nechali aj vychladnúť. Teoreticky spĺňajú zodpovedajúcu špecifikáciu väčšiny výrobcov automobilov. Doteraz sa však tieto výsledky dali dosiahnuť iba v laboratórnych podmienkach. Na testy v reálnych podmienkach si však budeme musieť ešte počkať.